Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-16 09:39
MG / Beata Zajączkowska – vaticannews.va

Kard. Parolin na forum ONZ: „Fratelli tutti” toruje drogę kulturze braterstwa

Watykański Sekretarz Stanu zaprezentował papieską encyklikę „Fratelli tutti” na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych. Podkreślił, że zwłaszcza w czasach pandemii nie można kierować się jedynie wąsko rozumianym interesem narodowym - potrzebna jest „globalizacja solidarności”

Autor/źródło: vaticannews.va

Kard. Pietro Parolin wziął udział w internetowej konferencji nt. „Braterstwa, multilateralizmu i pokoju”. Konferencja została zorganizowana przez misję Stolicy Apostolskiej przy ONZ we współpracy m.in. z Zakonem Maltańskim i Uniwersytetem Laterańskim oraz organizacjami humanitarnymi.


Kard. Parolin komentował papieską encyklikę w odniesieniu do najpilniejszych wyzwań, którym obecnie musi stawić czoło wspólnota międzynarodowa i cała rodzina ludzka. Podkreślił, że wciąż mamy szansę na stworzenie lepszego świata, ale nie możemy ulec radykalnemu egoizmowi, który jest najtrudniejszym do pokonania wirusem. Watykański Sekretarz Stanu podkreślił, że papieska encyklika jest żywym i pomocnym narzędziem dyplomatycznym, które toruje drogę kulturze braterstwa, koniecznej do zaaplikowania w relacjach międzynarodowych.


Watykański dyplomata podjął m.in. tematy dotyczące dostępu do opieki zdrowotnej, kwestię migrantów, ochrony miejsc pracy, pomocy humanitarnej i konieczności rozbrojenia. Przypomniał, że rodząca się z braterstwa solidarność może usunąć podziały na kraje rozwinięte i resztę świata. Przypomniał, że obecnej sytuacji pandemii naszym obowiązkiem jest zabezpieczenie najuboższym dostępu do szczepień. Wskazał też, że konieczna jest globalizacja solidarności jako odpowiedź na problem stale rosnącej na świecie liczby migrantów i uchodźców. Przypomniał, że kraje muszą dzielić się współodpowiedzialnością za niesienie pomocy najbardziej potrzebującym. W tym kontekście zauważył, że trzeba chronić praw migrantów i ich godności, czyniąc na ile to możliwe w krajach ich pochodzenia.


Mówiąc o konieczności rozbrojenia kard. Parolin podkreślił, że niesprawiedliwością jest to, jak ogromne sumy pieniędzy idą wciąż na zakup broni, a jak relatywnie mało przeznacza się na pomoc humanitarną potrzebującym. Ten wielki rozdźwięk między szerzeniem kultury śmierci, a promowaniem służby życiu nazwał ogólnoświatowym skandalem. 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-16 10:06:28
miniaturka

Giganci technologiczni muszą robić więcej przeciw nadużyciom w sieci

Giganci technologiczni muszą robić więcej, aby zapobiegać nadużyciom w sieci – uważa ks. Hans Zollner, watykański specjalista od ochrony nieletnich. Szczególne zaniepokojenie budzi drastyczny wzrost rozpowszechniania pornografii dziecięcej
2021-04-16 10:18:37
miniaturka

Niedzielski: dzisiaj duże spadki zachorowań

Dzisiaj powinien być pod kątem wyników bardziej optymistyczny dzień. Będziemy mieli do czynienia dzisiaj z dużymi spadkami, rzędu nawet 10 tys. w stosunku do poprzedniego tygodnia, mimo wielu wykonanych badań - powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.
2021-04-16 10:31:10
miniaturka

Nobliści apelują do Joe Bidena ws. szczepionek przeciw Covid-19

Ponad 170 laureatów Nobla, byłych szefów rządów i państw podpisało list otwarty do prezydenta USA Joe Bidena z prośbą o zawieszenie praw intelektualnych do szczepionek przeciwko Covid-19, by zagwarantować dostęp do nich państwom o niskich i średnich dochodach.
2021-04-16 12:02:44
miniaturka

Łączą twórców treści wideo ze znanymi markami; pozyskali 4,8 mln zł na dalszy rozwój

Twórcy InSTREAMLY, platformy do łączenia streamerów z firmami, pozyskali finansowanie w wysokości 4,8 mln zł. To pozwoli na przeprowadzenie ekspansji na kolejne zagraniczne rynki. W warszawski startup zdecydowały się zainwestować fundusze Supernode Global, Colopl Next oraz PKO VC.
2021-04-16 12:16:47
miniaturka

Modlę się, bym się nie zaraził strachem, który zabiera ufność wiary

„Nie pamiętam, byśmy kiedykolwiek w Kościele włożyli tyle wysiłku w to, żeby ludzie trzymali dystans od grzechów i by dusza nie chorowała, ile wkładamy w przypominanie i organizację, by ludzie byli zdrowi na ciele” – pisze ks. Wojciech Węgrzyniak.
2021-04-16 12:28:05
miniaturka

Bezdomność – droga bez wyjścia?

Bezdomność – droga bez wyjścia? – to tytuł webinaru, jaki z okazji Dnia Ludzi Bezdomnych poprowadzili pracownicy krakowskiego Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. Czy wiemy, jak reagować na prośby o wsparcie? Jak sprawić, aby pomoc nie miała tylko charakteru doraźnego?