Strona główna
opoka.org.pl
2017-11-14 08:41
AC / Radio Watykańskie

Kard. Parolin na 100. jubileuszu Episkopatu USA

Z udziałem watykańskiego sekretarza stanu rozpoczęły się obchody 100-lecia Konferencji Biskupów Stanów Zjednoczonych. Są one połączone z jesienną sesją episkopatu.

Autor/źródło: flickr.com, Catholic Church England and Wales

W homilii na Mszy w narodowym sanktuarium maryjnym w Baltimore kard. Pietro Parolin przypomniał szczególny kontekst, w jakim przed stu laty amerykańscy biskupi postanowili zacieśnić współpracę między diecezjami i zgromadzeniami zakonnymi w USA. Trwała I wojna światowa, Stany Zjednoczone liczyły się z masowym napływem migrantów. Kard. Parolin zaznaczył, że również dzisiaj nie brakuje podobnych wyzwań.

Gość z Watykanu z uznaniem mówił o roli biskupów w wielu debatach publicznych. Podziękował im w sposób szczególny za występowanie w obronie życia nienarodzonych i na rzecz powszechnego dostępu do opieki zdrowotnej. Wskazał na znaczenie jedności episkopatu w kontekście amerykańskiego społeczeństwa coraz bardziej podzielonego i spolaryzowanego. Biskupów zachęcił do czerpania natchnienia z papieskiej adhortacji „Evangelii gaudium”, która, jak podkreślił, jest wzorem głoszenia wiary we współczesnym świecie.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy