Strona główna
opoka.org.pl
2021-10-13 11:14
mk / vaticannews.va

Kard. Ouédraogo: naszym „kałasznikowem” jest modlitwa

Papież Franciszek przyjął na audiencji kard. Philippe’a Ouèdraogo, arcybiskupa Wagadugu w Burkina Faso. W rozmowie z Radiem Watykańskim purpurat zauważył, że sytuacja w jego kraju jest dramatyczna. Prawie półtora miliona mieszkańców musiało uciekać ze swoich domów w wyniku ataków dżihadystów.

Autor/źródło: vaticannews.va

„Potrzebujemy pilnej pomocy międzynarodowej” – zaznaczył przewodniczący Konferencji Episkopatów Afryki i Madagaskaru.

Przybył on do Watykanu wraz z delegacją afrykańskich biskupów na rozpoczęty właśnie Synod na temat synodalności. Spotkanie z Ojcem Świętym odbyło się z inicjatywy biskupów, którzy przedstawili papieżowi problemy i wyzwania jakie stoją obecnie przed Kościołem na kontynencie afrykańskim. Głównym tematem rozmowy był islamski terroryzm, który w ostatnich miesiącach spustoszył obszar Sahelu w Afryce Zachodniej.

„Sytuacja jest dramatyczna. Z Nigerii bojownicy z Boko Haram rozlali się na wszystkie kraje regionu. Działają zwłaszcza w Mali, Nigrze, i Burkina Faso. Codziennie boimy się o swoje życie. Terroryści są bezwzględni. Ostatnio w wiosce na północy kraju, w środku nocy, zabili 131 osób. To jest dramatyczne, bo oni mordują swoich braci. Z jakiego powodu? Kto stoi za tymi ludźmi? Kto im pomaga?” – pytał w studiu Radia Watykańskiego kard. Ouédraogo. „W Burkina Faso nie ma fabryki kałasznikowów. Broń pochodzi z zewnątrz. Na te pytania należy odpowiedzieć, aby stawić czoła trudnościom. My możemy się jedynie modlić. Naszym «kałasznikowem» jest modlitwa, zawsze to powtarzam. Pomagamy też jak możemy ludziom, którzy musieli uciekać ze swojej ziemi. Prawie półtora miliona ludzi straciło wszystko i uciekło z północy na południe kraju. Liczymy również na solidarność regionalną i międzynarodową” – dodał.

Łukasz Sośniak SJ – Watykan

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-10-13 10:08:23
miniaturka

Francja: tajemnica spowiedzi a prawa republiki

Republika Francuska zawsze uznawała tajemnicę spowiedzi. Jest jej honorem, że w ten sposób szanowała godność sumienia każdego człowieka – czytamy w komunikacie prasowym francuskiego episkopatu w związku z dyskusją na temat tajemnicy spowiedzi.
2021-10-13 10:35:43
miniaturka

Powołania kapłańskie w Polsce. Jak wygląda sytuacja w seminariach?

Najwięcej kandydatów do kapłaństwa zgłosiło się w rozpoczynającym się roku akademickim do Wyższych Seminariów Duchownych w Tarnowie i Poznaniu, a największą popularnością wśród kandydatów do zakonu cieszą się franciszkanie.
2021-10-13 11:01:23
miniaturka

Kino dla umysłu, ciała i duszy

Badania naukowe przeprowadzone przez University College London i Vue Entertainment pokazują, że kino może przynosić fascynujące korzyści poznawcze, emocjonalne i fizjologiczne. Wyjście do kina może być dla nas dobre i pomóc w odejściu od narastającej presji bycia cały czas online.
2021-10-13 12:23:57
miniaturka

Dziekan katedry w Toledo rezygnuje po kontrowersyjnym nagraniu teledysku

Ks. Juan Miguel Ferrer Grenesche, dziekan katedry w Toledo, złożył swoją rezygnację w związku z niewłaściwym wykorzystaniem przestrzeni sakralnej w teledysku, który zawiera zmysłowe sceny tańca w wykonywane w świątyni.
2021-10-13 12:30:44
miniaturka

„Wiara to latarnia morska”. Perełki bł. Honorata Koźmińskiego

13 października wspominamy bł. Honorata Koźmińskiego, prezbitera. Jego zakonne życie jest fascynującą historią człowieka, który całkowicie zaufał Bogu. Prezentujemy kilka jego myśli, które pokazują świat pełen ufności i miłości do Boga.
2021-10-13 12:33:55
miniaturka

Polscy biskupi w dwóch ważnych watykańskich kongregacjach. O czym rozmawiali?

W Kongregacji ds. Biskupów mówiono między innymi o problemie wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne, a w Kongregacji Nauki Wiary o zagrożeniach związanych z nieposłuszeństwem duchownych, czy fałszywymi przeżyciami religijnymi – powiedział abp Stanisław Gądecki.