Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-27 16:45
mk / vaticannews.va

Kard. Onaiyekan w ostrych słowach krytykuje Nigeryjski rząd po porwaniu 350 uczennic

Trudno uwierzyć, że władze nie potrafią nad tym zapanować, mamy przecież najpotężniejszą armię w Afryce subsaharyjskiej – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. John Onaiyekan. Jego zdaniem jest to tylko symptom coraz większego chaosu, w którym pogrąża się Nigeria.

Autor/źródło: unsplash.com

W ubiegłym tygodniu episkopat ostrzegł władze, że kraj znajduje się na skraju przepaści – przypomniał nigeryjski purpurat.

Kolejny napad na szkołę miał miejsce w nocy z czwartku na piątek w Jangebe w stanie Zamfara. Stu uzbrojonych napastników przyjechało pod szkołę w kolumnie ciężarówek. Odwieźli ponad 350 uczennic. Tydzień wcześniej podobny atak miał miejsce w szkole dla chłopców w stanie Niger. Władze twierdzą, że porywaczom chodzi jedynie o okup. Zdaniem kard. Onaiyekana, wszystkie te porwania mogą mieć na celu destabilizacje Nigerii.

„Rodzą się podejrzenia, że za tym wszystkim kryje się jakiś złowrogi plan. Nie wiemy, czy władze nie potrafią czy też nie chcą poradzić sobie z tym problemem. Trudno zrozumieć, dlaczego rząd sobie nie radzi, skoro dysponuje największą armią w Afryce subsaharyjskiej. Jak można twierdzić, że służby bezpieczeństwa nie są w stanie trafić na trop 350 porwanych dziewcząt? To ogromna grupa, a sprawa przecież nie dzieje się na pustyni. Komuś zależy na zaprowadzeniu chaosu w Nigerii” – uważa kard. Onaiyekan.

„Rodzi to wielkie obawy, bo wydaje się, że nigeryjskie władze sprzyjają inwazji ugrupowań Fulani z wszystkich krajów Sahelu. To by było tragiczne. Oznaczałoby wojnę domową. Niech Bóg nas przed tym chroni. Nie chcę w to wierzyć, ale inaczej trudno to wszystko wytłumaczyć, jak to możliwe, że rząd nie może nad tym zapanować, nad tymi ludźmi”.

Kard. Onaiyekan podkreśla też, że konsekwencją tych powtarzających się coraz częściej ataków na szkoły jest kryzys edukacji, która w Nigerii opiera się na kolegiach z internatem. Rodziny wycofują swoje dzieci z tych ośrodków w obawie przed porwaniami.

Krzysztof Bronk – Watykan 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-02-27 13:46:12
miniaturka

Państwowa Komisja ds. pedofilii podejmuje działania w sądach biskupich

Państwowa Komisja ds. pedofili zapowiedziała, że zwróci się do wszystkich sądów biskupich w Polsce o udzielenie informacji na temat prowadzonych w nich postępowań kanonicznych wobec osób duchownych wskazywanych jako sprawcy wykorzystywania seksualnego małoletnich.
2021-02-27 14:03:08
miniaturka

Hiszpania: marsze z okazji 8 marca „mniej ryzykowne” niż procesje Wielkiego Tygodnia

Hiszpańskie władze zezwolą na marsze z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, utrzymując jednocześnie obostrzenia dotyczące tranzytu, zgromadzeń i nabożeństw. W niektórych regionach ogłoszono już ograniczenia dotyczące m.in. obchodów Wielkiego Tygodnia.
2021-02-27 16:29:13
miniaturka

Kard. Hollerich: dość izolowania starszych, można ich chronić inaczej

Ludzie starsi cierpią na skutek trwającej już od roku izolacji. Trzeba zapewnić im inne sposoby ochrony i wyprowadzić z izolacji – uważa przewodniczący Komisji Episkopatów Unii Europejskiej. Jego zdaniem trzeba docenić wkład i potencjał najstarszych pokoleń.
2021-02-27 17:04:03
miniaturka

Etiopia: świadkowie potwierdzają masakrę ludności cywilnej w Tigraj

Masakrę cywilów w Aksum w etiopskim regionie Tigraj, do której doszło pod koniec listopada, potępiła Amnesty International. Organizacja wzywa do przeprowadzenia międzynarodowego dochodzenia w tej sprawie pod egidą ONZ.
2021-02-27 17:33:01
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Boża pedagogika jest taka, że doświadczenia światła i ciemności przeplatają się. Chwile radości (nazywane „pocieszeniami”) mają nas umacniać w doświadczeniach bólu, cierpienia, smutku (określanych „strapieniami”). Pocieszenia i strapienia pojawiają się naprzemiennie.
2021-02-27 19:46:32
miniaturka

Piotr Żyła mistrzem świata w konkursie na normalnej skoczni w Oberstdorfie

Zwycięstwo zapewnił sobie skokami na 105 m i 102,5 m. Oprócz niego na podium zawodów Oberstdorfie stanęli Karl Geiger oraz Anze Lanisek. 34-letni Piotr Żyła został też najstarszym skoczkiem, który sięgnął po tytuł mistrza świata.