Strona główna
opoka.org.pl
2019-07-31 10:42
MG / Paweł Pasierbek SJ – Watykan

Kard. Onaiyekan: państwo za mało angażuje się w ochronę obywateli

W ciagu 10 lat swej dzialałności w Nigerii i w krajach sąsiednich Boko Haram coraz badziej się zradykalizował, jego ataki są coraz bardziej krwawe - uważa Enrico Casale, dziennikarz włoskiego periodyku misyjnego.

W minionych dniach terroryści z tego islamskiego ugrupowania w jednej z wiosek w północno-wschodniej części kraju (Nganzai) w stanie Borno, zamordowali ponad 65 osób, które wcały z pogrzebu, a kilkanaście ranili. Zdaniem niektórych obserwatorów masakra ta mogła być odwetem za nieudany atak Boko Haram sprzed kilku tygodni, kiedy mieszkańcom wioski udało się odeprzeć agresorów.

         W wywiadzie dla Radia Watykańskiego nigeryjski kard. John Olorunfemi Onaiyekan zwraca uwagę na niedostateczne działania państwa w obronie swoich obywateli.


    “ Problemem jest to, że nie widzimy odpowiedniej, mocnej i skutecznej odpowiedzi ze strony państwowych sił zbrojnych. Moim zdaniem trudno to zrozumieć. Mamy przecież dobrze uzbrojone wojsko i policję. Co roku wydaje się wiele pieniędzy na siły, które winny ochraniać naszą ludność – stwierdził kard. Onaiyekan. - A Boko Haram i nie tylko oni, ciągle sieją terror, zabijają, kradną, praktycznie kiedy tylko zechcą. W całym kraju jest niebezpiecznie. Są wioski, gdzie rolnicy nie mogą wyjść w pole, aby uprawiać ziemię z obawy przed atakami. Zdaniem nigeryjskiego hierarchy trudno zrozumieć cele, do których dąży Boko Haram. „Nie wiemy, czym się kierują, ani jaką mają motywację” – stwierdził kard. Onaiyekan. Dodał, że nawet jeżeli chcieliby oni utworzyć w Nigerii osobne państwo kierujące się prawem islamskim, to nie zrobi się tego zabijając bez powodu niewinnych ludzi. ”Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-07-31 00:01:01
miniaturka

Watykan: procedury obowiązujące w sprawach nadużyć

Do końca tego roku Wikariat Państwa Watykańskiego ustali system publiczny, stale obowiązujący oraz łatwo dostępny, aby przedstawiać relacje dotyczące przestępstw i zaniedbań dotyczących nadużyć wobec młodocianych oraz osób wymagających opieki.
2019-07-31 00:03:00
miniaturka

Bp. Brendan Kelly: „jestem wstrząśniety atakiem na meczet”

W nocy z niedzieli na poniedziałek wandale zdemolowali meczet na przedmieściach Galway w Irlandii.
2019-07-31 00:04:27
miniaturka

O. Piloni: poszukując swego miejsca w życiu odnajdujemy niebo

Tysiące młodych wędruje z różnych części Włoch we franciszkańskich pielgrzymkach zmierzających do Asyżu, na uroczystości Porcjunkuli, aby tam uzyskać odpust zupełny i przebaczenie wszystkich grzechów.
2019-07-31 00:07:39
miniaturka

6 lat po porwaniu ks. Paolo Dall’Oglio

Sześć lat po porwaniu włoskiego jezuity ks. Paolo Dall’Oglio w Rakce w Syrii jego rodzina zgromadziła się na konferencji prasowej w Rzymie, aby przypomnieć światu o cierpieniu ludu syryjskiego. Proszą także o dołożenie wszelkich starań, aby poznać los ks. Paolo.
2019-07-31 00:09:32
miniaturka

Oaza w Rzymie: doświadczyliśmy żywego Kościoła

W Rzymie dobiega końca Oaza trzeciego stopnia zorganizowana przez Międzynarodową Diakonię Ewagelizacji „Drogocenna Perła” z Carlsbergu.
2019-07-31 00:11:13
miniaturka

Bp Bronakowski: alkohol nie jest konieczny do życia

Alkohol nie jest wcale konieczny do życia. Nie zapewnia ani szczęścia, ani prawdziwej przyjaźni – mówił bp Tadeusz Bronakowski podczas XV Ogólnopolskiej Modlitwy o Trzeźwość Narodu w Miejscu Piastowym na Podkarpaciu.