Strona główna
opoka.org.pl
2019-02-17 12:00
ek / Paweł Pasierbek SJ

Kard. Onaiyekan o wyborach i kolejnej masakrze w Nigerii

"Nie rozumiemy, co się stało, że wybory prezydenckie i parlamentarne zostały przełożone. Zapewniano nas, że wszystko zostało dobrze przygotowane do ich przeprowadzenia." – powiedział metropolita Abudży, komentując zaistniałą sytuację.

Autor/źródło: © Mazur/catholicchurch.org.uk/Flickr/licencja CC BY-NC-SA 2.0

Dla Nigerii to powód do wstydu, wygłupiliśmy się przed światem. - dodał.

Zdaniem kard. Johna Olorunfemi Onaiyekana na podjęcie takiej decyzji nie wpłynęły wczorajsze starcia w stanie Kaduna, w północno-wschodniej części kraju, w których zginęło 66 osób, w tym 22 dzieci. W Nigerii niemal każdego dnia dochodzi do morderstw, starć między różnymi grupami zbrojnymi, stąd ta ostatnia masakra wpisuje się w ciąg wydarzeń trwających od dłuższego czasu.

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego nigeryjski hierarcha wskazał na neutralność Kościoła w wyborach. Zaapelował też do wiernych o uczciwe i sprawiedliwe życie.

“Kościół apeluje do wiernych, aby zachowali spokój, ale zarazem by byli stanowczy i nie tracili nadziei. Ponadto w naszych kościołach prowadzona jest kampania duchowa, modlimy się w intencji dobrych wyborów. Kościół nie wskazał żadnej partii, aby ją popierać i na nią głosować. Pozostawiliśmy wolność naszym wiernym w wyborze partii i kandydatów. Niezależnie od tego, jaka byłaby to partia, katolik powinien być osobą, która idzie drogą pokoju, uczciwości i sprawiedliwości.”

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-02-16 23:49:47
miniaturka

Papież do instytutu patrystycznego: na służbie Tradycji

Papież Franciszek przyjął wczoraj na audiencji profesorów i studentów Instytutu Patrystycznego Augustinianum. Audiencja odbyła się z okazji 50. rocznicy powstania Instytutu.
2019-02-17 10:01:50
miniaturka

Bp Dydycz: Zmarły Jan zapisał się godnie w naszej pamięci

Na Mszy Świętej pogrzebowej śp. Jana Olszewskiego, odprawionej w Archikatedrze Św. Jana Chrziciela w sobotę 16 lutego, homilię wygłosił bp Antoni Dydycz.
2019-02-17 10:29:43
miniaturka

Bp Jerzy Mazur SVD odwiedził polskich misjonarzy w Papui Nowej Gwinei

W podróży po Rajskiej Wyspie towarzyszyli biskupowi o. Kazimierz Szymczycha SVD, sekretarz Komisji Misyjnej oraz ks. prał. Zbigniew Sobolewski, dyrektor Dzieła Pomocy „Ad Gentes”.
2019-02-17 11:51:52
miniaturka

Bp Hinder: Jemen potrzebuje negocjacji i federacji

Rozwiązaniem konfliktu w Jemenie może być tylko nowa konstytucja, nadająca krajowi charakter federacji, w której różne części uzyskałyby pewną autonomię, przy zachowaniu jedności państwa – uważa wikariusz apostolski Arabii Południowej bp Paul Hinder.
2019-02-17 13:11:08
miniaturka

Franciszek apeluje o modlitwę - pilne wyzwanie naszych czasów!

Do modlitwy w intencji pomyślnego przebiegu spotkania przewodniczących episkopatów z całego świata w sprawie ochrony dzieci i małoletnich w Kościele, wezwał Franciszek po modlitwie Anioł Pański 17 lutego w Watykanie.
2019-02-17 13:21:33
miniaturka

Papież: pokładać ufność w wartościach Bożych, które są wieczne

Rozważania przed modlitwą Anioł Pański Papież Franciszek oparł na czytanym dzisiaj w Kościele powszechnym fragmencie Ewangelii św. Łukasza o błogosławieństwach i przestrogach, jakie Jezus skierował do swych słuchaczy.