Strona główna
opoka.org.pl
2018-07-25 14:44
S. Zielińska / Krzysztof Bronk

Kard. O’Malley w sprawie nadużyć byłego arcybiskupa Waszyngtonu

Szef watykańskiej komisji przyznaje, że doniesienia o kolejnych skandalach budzą zrozumiałe oburzenie. Podkreśla, że nie wystarczą już same tylko przeprosiny.

Autor/źródło: Pixabay, WenPhotos, licencja: CC0

Przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich zajął stanowisko w sprawie kard. Theodore’a McCarricka, byłego arcybiskupa Waszyngtonu. 

Kard. Sean O’Malley stwierdza, że w ostatnich dniach media donoszą o niewłaściwym zachowaniu seksualnym kardynała względem dorosłych mężczyzn i zbrodniczych nadużyciach względem nieletnich. Podkreśla zarazem, że zachowania takie są z moralnego punktu widzenia nie do przyjęcia, bez względu na to, kto się ich dopuszcza, a ponadto są niezgodne z rolą kapłana, biskupa i kardynała.

Arcybiskup Bostonu jest głęboko zaniepokojony tymi doniesieniami. Przyznaje, że ranią one katolików, rodzą w nich zrozumiały zawód i oburzenie. Każda kolejna wiadomość o nadużyciach ze strony duchownych budzi wątpliwości w umysłach wielu ludzi, czy my naprawdę staramy się coś zrobić z tą katastrofą w Kościele – pisze szef watykańskiej komisji.

Podkreśla on, że te i inne przypadki wymagają czegoś więcej niż samych tylko przeprosin. Pokazują one bowiem, że wciąż istnieją poważne niedociągnięcia w podejściu Kościoła do niewłaściwych zachowań seksualnych i nadużyć. Niezbędne są jaśniejsze procedury dotyczące przypadków, w które zaangażowani są biskupi. Potrzeba przejrzystych i spójnych procedur zapewniających sprawiedliwość ofiarom i adekwatną reakcję na uzasadnione oburzenie wspólnoty wierzących. Kościół potrzebuje stanowczego i jasnego postępowania w przypadkach, kiedy biskupi naruszają ślub czystości zarówno w zbrodniczych nadużyciach względem nieletnich, jak i w relacjach z osobami dorosłymi. Przypomina, że bez względu na charakter nadużyć pierwszą troską powinno być dobro ofiar, okazanie należnego im szacunku.

Kard. O’Malley podkreśla, że niezbędne są szybkie i zdecydowane działania. Po pierwsze, uczciwe i niezwłoczne sprawdzenie wszystkich pojawiających się zarzutów. Po drugie, należy sprawdzić, czy nasze standardy i sposoby zachowania są adekwatne na każdym szczeblu Kościoła, a w szczególności w odniesieniu do biskupów. Po trzecie, pisze szef watykańskiej komisji, należy w sposób jasny pokazać wiernym Kościoła i wszystkim ofiarom, a jaki sposób mają informować o zarzutach dotyczących biskupów i kardynałów. Kard. O’Malley podkreśla, że zaniechania na tym polu naruszą i tak osłabiony już moralny autorytet Kościoła, a także zniszczą zaufanie, które jest niezbędne, aby Kościół mógł pełnić posługę względem katolików i ogrywał znaczącą rolę w społeczeństwie. Zdaniem przewodniczącego Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich w tej chwili są to dla Kościoła sprawy najważniejszej wagi. Zapewnia, że w trybie pilnym i z wielką troską zajmie się tym podczas swych najbliższych spotkań w Stolicy Apostolskiej.


Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-07-25 13:17:09
miniaturka

Reakcja polskiego bioetyka na opinię nt. modyfikacji genetycznych ludzkich embrionów

Utytułowany neurobiolog i bioetyk, ks. dr Tadeusz Pacholczyk, w odpowiedzi na przychylne stanowisko brytyjskiej rady bioetycznej wobec modyfikacji genetycznych ludzkich embrionów, wskazuje na zagrożenia wynikające z takich działań.
2018-07-25 13:46:59
miniaturka

Kongres Wychowanie do Wartości "Wychowanie, ale jakie?"

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie zaprasza 21 września br. do Auli przy Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie na Kongres Wychowanie do Wartości "Wychowanie, ale jakie?"
2018-07-25 14:14:40
miniaturka

Wyruszyła najdłuższa polska pielgrzymka na Jasną Górę

W ciągu 19 dni przejdą 640 km – o świcie wyruszyła z Helu najdłuższa polska pielgrzymka na Jasną Górę. Uczestnicy 37. Kaszubskiej Pieszej Pielgrzymki dotrą do celu 12 sierpnia.
2018-07-25 15:12:57
miniaturka

Jasna Góra i paulini włączeni w „Modlitwę serc i stóp kapłańskich”

W archidiecezji częstochowskiej trwa szczególna modlitwa o nowe powołania do kapłaństwa i życia zakonnego. Dołączyli do niej także paulini.
2018-07-25 15:24:46
miniaturka
play

"WIP - Wiara i Priorytety" - transmisja spotkania z Donaldem Turbittem

Mężczyźni św. Józefa zapraszają 25 lipca do Krakowa na spotkanie otwarte z Donaldem Turbittem w ramach warsztatu WIP - Wiara i Priorytety. Zapraszamy na transmisję online.
2018-07-25 18:12:11
miniaturka

50 lat Humanae vitae: Paweł VI szedł pod prąd, ale ufał małżonkom

Mija dziś 50 lat od ogłoszenia Encykliki Humanae vitae. Jest ona, jak podkreślał sam Paweł VI, nie prawem negatywnym, opartym na zakazie, lecz pozytywną prezentacją moralności życia małżeńskiego.