Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-01-05 15:09
S. Zielińska / archwwa.pl

Kard. Nycz wręczy medale "Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej"

W gronie odznaczonych medalem "Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej" w dniu 6 stycznia 2018 znajdzie się także red. Maria Wilczek. W sumie kard. Kazimierz Nycz uhonoruje 10 osób.

Autor/źródło: Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl, licencja: CC BY

Początek uroczystości o godz. 10.30 w archikatedrze warszawskiej, po niej Msza św. pod przewodnictwem metropolity warszawskiego.

Maria Wilczek to ceniona dziennikarka i działaczka społeczna. Współzałożycielka i długoletnia prezes Polskiego Związku Kobiet Katolickich, pierwszej po wojnie organizacji kobiet katolickich o zasięgu krajowym, który prowadzi działalność edukacyjną i charytatywną, zabiera głos w ważnych sprawach społecznych, zwłaszcza w obronie życia, od lat organizuje seminaria i kursy o tematyce wychowawczej. Obecnie jest prezesem honorowym Polskiego Związku Kobiet Katolickich.

Redaktor naczelna wydawanego przez Związek miesięcznika „List do Pani”, który w tym roku obchodzi swoje 25-lecie.

Współorganizatorka, członkini i aktywna uczestniczka Krajowej Rady Duszpasterstwa Kobiet. Prezes zarządu Fundacji im. Ks. Janusza Pasierba, propagatorka jego twórczości, co roku organizuje koncerty, w trakcie których wybitni artyści recytują jego poezję. Czuwa nad jego spuścizną, wydaje utwory ks. Pasierba. Ponadto autorka książek o wychowaniu dzieci oraz zbiorów poezji – haiku.

W tym roku, 6 stycznia, uhonorowane zostaną również następujące osoby:

• Eugeniusz Kozłowski – członek Archikonfraterni Literackiej przy bazylice archikatedralnej. Powstaniec Warszawski. Nadal pełni posługę liturgiczną przy ołtarzu, mimo skończonych 95 lat.

• Ryszard Wojciechowski – z parafii św. Józefa w Warszawie. Dyrektor XXIV Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Norwida. Współorganizator pielgrzymek, i rekolekcji, zatroskany o duchowy rozwój młodego pokolenia.

• Jan Kilarski – z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Piastowie. Organista z 25-letnim stażem, autor pieśni religijnych. Przez wiele lat prowadził chór i orkiestrę dętą w dekanacie.

• Elżbieta Kołodziejek – małżeństwo od 30 lat zaangażowane w pracę charytatywno-wychowawczą w parafii Matki Bożej Anielskiej w Skolimowie. Pod ich opieką jest 50 rodzin, dla których organizują pomoc materialną, posiłki, podręczniki i itp.

• Tadeusz Kołodziejek – ponadto: założyciel i opiekun parafialnej siłowni dla młodzieży oddalonej od Kościoła.

• Elżbieta Marek z parafii św. Marii Magdaleny w Magdalence. Katechetka i wychowawczyni w szkole, opiekunka młodych katechetów i kleryków przygotowujących się do katechizacji. Animatorka w grupie Odnowy w Duchu Świętym, współprowadząca rekolekcje ewangelizacyjne.

• Marianna Ryczywolska – z parafii św. Marii Magdaleny w Magdalence. Przez wiele lat zaangażowana w pracę Domu Rekolekcyjnego „Wieczernik” w Magdalence. Aktywna członkini rady parafialnej, wspiera proboszcza w sprawach administracyjnych; animatorka grupy Odnowy w Duchu Świętym

• Krzysztof Ułański - z parafii Matki Bożej Anielskiej w Skolimowie. Od 50 lat służy przy ołtarzu jako ministrant i lektor. Członek Rady Parafialnej, zaangażowany w Kościelną Służbę Porządkową „Totus Tuus” i Akcję Katolicką. Były szef zespołu porządkowych Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę.

• Zbigniew Woźniak - z parafii św. Marii Magdaleny w Magdalence. Animator Odnowy w Duchu Świętym, współorganizator rekolekcji ewangelizacyjnych. Od wielu lat angażuje się w prace budowlane na terenie kościoła i liceum katolickiego.

Medale „Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej” przyznawane są dwa razy w roku: w uroczystość Objawienia Pańskiego – 6 stycznia i uroczystość patronalną stołecznej archikatedry św. Jana Chrzciciela – 24 czerwca. Otrzymują je przede wszystkim świeccy zaangażowani w prace na rzecz diecezji lub parafii. Po raz pierwszy odznaczenia zostały przyznane w 2009 r.

Planujemy transmisję internetową z uroczystości. Będzie można je śledzić na stronie www.archwwa.pl i kanale Archidiecezji Warszawskiej na YouTube.

Źródło: ks. Przemysław Śliwiński, archwwa.pl


Podziel się tym materiałem z innymi: