Strona główna
opoka.org.pl
2020-12-23 10:49
AC / PAP

Kard. Nycz: pusty talerz na stole to zaproszenie do wyjścia z miłością do drugiego

Pusty talerz na wigilijnym stole to zaproszenie do wyjścia z miłością i zainteresowanie do drugiego człowieka, może naszego samotnego starszego sąsiada – powiedział PAP kard. Kazimierz Nycz.

Autor/źródło: PAP

Metropolita warszawski podkreślił, że pandemia i związane z nią ograniczenia są szansą na przełamanie dotychczasowych schematów i przyzwyczajeń, by wyjść z miłością, ze zrozumieniem i troską do drugiego człowieka.

Zwrócił uwagę, że w naszym otoczeniu jest wiele osób starszych, chorych, samotnych, a czasami przy tym bardzo biednych. „Warto w ten wigilijny wieczór, kiedy z powodu wprowadzonych obostrzeń, nie będziemy mieli szansy spotkać się w większym gronie na wieczerzy z najbliższymi, dostrzec ludzi, którzy żyją obok nas, których codziennie może mijamy na ulicy, czy klatce chodowej, którzy mieszkają za ścianą. Może moglibyśmy taką osobę zaprosić do nas na Wigilię, przełamać się z nią opłatkiem – to często nie są gesty przerastające nasze możliwości, a tak wiele znaczą - zwłaszcza w ten wyjątkowy wieczór, kiedy samotność najbardziej człowiekowi doskwiera" – powiedział kard. Nycz.

Zauważył, że w tym roku wiele starszych osób pozostanie samych w czasie świąt w swoich domach. „Jeśli ich dzieci mieszkają daleko, albo za granicą, to nawet mając najlepsze chęci, nie będą mieli szansy na przyjazd. Inni może ze względu na stan zdrowia nie mogli zrobić zakupów, bo nie mogli wyjść do sklepu. Zatroszczmy się o nich. Zainteresujmy się nimi" – zaapelował hierarcha.

„Można w ten wigilijny wieczór do takich osób zapukać, złożyć im świąteczne życzenia, chwilę porozmawiać, czy po prostu zatelefonować" – dodał.

Przyznał, że wiele organizacji charytatywnych starających się iść z pomocą biednym i bezdomnym, w tym roku ma dużo mniejsze możliwości. „Często będzie się to ograniczało tylko do dania prowiantu, jak w przypadku Wspólnoty Sant'Egidio" – zauważył kardynał.

Podkreślił również znaczenie Mszy św., która jak zaznaczył - „jest szczytem". „W czasie Eucharystii, jak wierzymy - na ołtarzu pod postacią chleba i wina jest obecny żywy Bóg – Jezus Chrystus, z którym każdy może się spotkać w Komunii św." – zaznaczył duchowny.

Przyznał, że z powodu pandemii część wiernych nie będzie mogła w tym roku wziąć udziału w liturgii bezpośrednio. „Trzeba wówczas szukać środków pośrednich, jakimi są chociażby transmisje liturgii za pośrednictwem różnego rodzaju mediów, Internetu. Nie można jednak zapominać, że śledzenie tego za poprzez różnego rodzaju komunikatory nie jest tym samym, co fizyczny udział w Mszy św. celebrowanej w świątyni" – powiedział metropolita warszawski.

„Życzę, by tegoroczne święta Bożego Narodzenie pozwoliły nam głębiej zrozumieć czas pandemii, w którym żyjemy i wniosły w nasze życie nadzieję, której źródłem, jak wierzymy - jest Jezus Chrystus. Święta Bożego Narodzenia tam to tylko przypominają i zapraszając byśmy to na nowo odkryli. Tylko wtedy nasz konkretna miłość, o której mówimy i radość nie będą powierzchowne, ale będą zmieniać nas i otaczając nas świat" – powiedział kard. Nycz.

Źródło: mgw/ mhr/ PAP


Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-12-23 10:31:05
miniaturka
play

Do stajenki... z GGDuo! Piękna, rodzinna, świąteczna piosenka [wideo]

Radosny utwór „Do stajenki”, w wykonaniu małżeństwa z GGDuo, Gabrieli i Wojciecha Gąsiorów, wraz z dziećmi, podbija serca słuchaczy. Utwór niesie wszystkim piękne, bożonarodzeniowe przesłanie.
2020-12-23 10:41:11
miniaturka

Pozytywny przykład księdza w grze karcianej! Powstaje gra o ojcu Brownie Chestertona

Grupa katolickich entuzjastów gier planszowych rozpoczęła kampanię, aby stworzyć grę opartą na opowieściach o ojcu Brownie autorstwa G. K. Chestertona. Twórcy mają nadzieję, że przykład godnego podziwu księdza pomoże w uporaniu się z negatywnymi stereotypami na temat duchowieństwa.
2020-12-23 10:47:39
miniaturka

Z powodu pandemii w wielu parafiach będą po dwie Pasterki

Rada Stała KEP zaapelowała, by w tych kościołach i kaplicach, gdzie byłoby to możliwe, zwiększyć liczbę odprawianych Mszy św. m.in. 25 grudnia. W związku z tym, w wielu parafiach w tym roku będą dwie, a nawet trzy Msze św. nazywane „Pasterkami".
2020-12-23 10:51:27
miniaturka

Składanie świątecznych życzeń nie musi być frustrujące!

Wigilia to dzień, w którym zgodnie ze zwyczajem składamy wszystkim świąteczne życzenia. Niestety dla wielu jest to czynność bardzo frustrująca – nie umiemy wyrazić tego, co chcielibyśmy powiedzieć. Zanim zabierzemy się do życzeń warto je więc dobrze przemyśleć
2020-12-23 11:30:58
miniaturka

Czy warto wracać do zapomnianych kolęd? Nie tylko warto, ale wręcz trzeba!

Literaturoznawca KUL, dr hab. Lech Giemza, zachęca do tego, aby wracać do zapomnianych kolęd, które mają nie tylko charakter religijny, ale również, szczególnie w przypadku pastorałek, podejmują wątki ludowe, społeczne i obyczajowe.
2020-12-23 11:54:44
miniaturka

Dom niewoli krajem ucieczki

Często wolimy trudne do wyjaśnienia doświadczenia zrzucić na Boga. Tak czynimy, gdy mówimy: „Dlaczego Bóg nie obronił niemowląt w Betlejem?”, a zapominamy o wolnej woli Heroda.