Strona główna
opoka.org.pl
2018-11-29 15:13
S. Zielińska / BP KEP

Kard. Nycz: Jest to niezwykle ważna książka, by zrozumieć dziedzictwo Papieża

Dzięki tej książce możliwe jest rozpoznanie Papieża. – powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas prezentacji książki pt. „Jorge Mario Bergoglio. Biografia intelektualna. Dialektyka i mistyka”.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, M.Mazur/episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

Metropolita warszawski wziął udział w prezentacji książki pt. „Jorge Mario Bergoglio. Biografia intelektualna. Dialektyka i mistyka”, zorganizowanej przez Katolicką Agencję Informacyjną i Wydawnictwo Franciszkanów „Bratni Zew”.

„Przeczytałem tę książkę, choć nie jest to proste zadanie, gdyż zawiera ona głębokie analizy. Godziny nagrań stały się źródłem tej książki, stąd można ją nazwać po trosze autobiografią. To co urzekło mnie w książce to formacja jezuicka Papieża Franciszka, można powiedzieć pozytywne piętno formacji jezuickiej” – powiedział kard. Nycz podczas prezentacji.

Także autor książki, prof. Massimo Borghesi, zwrócił uwagę na to, że nie można zrozumieć Papieża Franciszka bez duchowości ignacjańskiej. Prof. Borghesi wyjaśnił także, iż zdecydował się napisać tę książkę w połowie 2016 roku, kiedy krytyka wobec Papieża Franciszka osiągnęła szczyt. „Krytycy Papieża nie tylko wątpili w ortodoksję Papieża, ale także w przygotowanie intelektualne. Śledziłem cztery lata jego pontyfikatu, czytałem wiele jego pism i postanowiłem napisać tę książkę. Była to reakcja na całe morze krytyki” – stwierdził prof. Borghesi.

„Jest to książka potrzebna całemu Kościołowi, gdyż jest to Papież niezrozumiany. W centrum jego życia jest wiara prosta, ale jednocześnie bardzo wykształcona, intelektualna” – zauważył ks. dr hab. Robert Woźniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

BP KEP/episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2018-11-29 14:06:24
miniaturka

Już teraz ograniczamy używanie smartfonów, bo wiemy, że mogą uzależniać

Im bardziej będziemy sobie uświadamiać, że smartfony uzależniają i że przeszkadzają nam w czynnościach, które są dla nas ważne, tym bardziej będziemy się starali ograniczać ich użytkowanie – twierdzi psycholog, ks. Jacek Prusak SJ.
2018-11-29 14:23:41
miniaturka

"Do nieba z Ojcem Pio" - konferencja prasowa

W poniedziałek 3 grudnia odbędzie się konferencja prasowa podsumowująca główne wydarzenia i inicjatywy związane z Rokiem Jubileuszu 100-lecia otrzymania stygmatów przez św. Ojca Pio oraz 50-lecia jego przejścia do domu Ojca.
2018-11-29 14:43:30
miniaturka

Inauguracja 25. edycji akcji „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”

Świeca tworzy polskie wigilie. Przez 25 lat zapalono około 50 milionów świec na polskich stołach w kraju i za granicą – podkreśla ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.
2018-11-29 15:41:46
miniaturka

Przyszłość Asii Bibi wciąż pod znakiem zapytania

Z Pakistanu napływają niepokojące wieści dotyczące Asii Bibi. Islamiści ostrzelali dom, w którym schroniły się jej córki. Informuje o tym włoskie biuro Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
2018-11-29 18:09:52
miniaturka

W świętowaniu odzyskania niepodległości brakuje refleksji nad przyczynami upadku

Obchodząc stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości powinniśmy myśleć też o przyszłości i podjąć głębszą refleksję nad przyczynami upadku Rzeczypospolitej – uważa abp Stanisław Gądecki.
2018-11-29 18:37:14
miniaturka

Krakowskie szopkarstwo na Liście dziedzictwa UNESCO

Krakowskie szopkarstwo zostało wpisane na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. To pierwszy polski wpis do tego wyjątkowego rejestru.