Strona główna
opoka.org.pl
2018-06-01 15:03
ek / KAI

Kard. Müller o papieskiej wizycie w ŚRK

Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Ludwig Müller ma nadzieję, że wizyta papieża Franciszka w siedzibie Światowej Rady Kościołów w Genewie 21 czerwca będzie dobrym znakiem dla ekumenizmu.

kard. Gerhard Ludwig Müller
Autor/źródło: Jolanta Dyr/commons.wikimedia.org/licencja CC BY-SA 3.0

Dodał, że „wspólne świadectwo o istnieniu Boga jako stworzyciela i zbawiciela świata ma żywotne znaczenie w tym zsekularyzowanym i nihilistycznym świecie”.

Podkreślił, że spotkanie papieża w ŚRK musi służyć jedności, nie ograniczając się do zwykłej wymiany uprzejmości. Powinny zostać na nim poruszone różnice, jakie jeszcze należy przezwyciężyć. - Przyjacielskie spotkanie jest dobre, ale nie wystarczające! - stwierdził niemiecki purpurat.

Przypomniał, że z Kościołami i wspólnotami kościelnymi, należącymi do ŚRK „możemy wspólnie się modlić i mamy wiele wspólnego: Biblię, wzajemnie uznawany chrzest, «Ojcze nasz»...”. Ale o ile w przypadku prawosławia mówimy o Kościołach, to nie jest tak w przypadku protestantyzmu, gdyż te wspólnoty kościelne nie mają sukcesji apostolskiej, a anglikanie ją utracili. Istnieją też bardzo głębokie różnice, szczególnie z protestantami, dotyczące sakramentów (w większości uznają oni dwa: chrzest i Wieczerzą Pańską, a nie siedem, jak katolicy), sakramentalnego charakteru Kościoła i wspomnianej sukcesji apostolskiej.

Według kard. Müllera, celem ekumenizmu nie jest wymazywanie różnic w istotnych kwestiach wiary. 

pb (KAI/cath.ch) / Einsiedeln

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-06-01 14:43:44
miniaturka
play

Adoracja Najświętszego Sakramentu przed Kongresem Eucharystycznym w Budapeszcie

W sobotę 2 czerwca o 17.00 w kościołach na całym świecie odbędzie się wspólne uwielbienie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.
2018-06-01 14:49:36
miniaturka

Koncert uwielbienia - znak naszych czasów

Rano Eucharystia i procesja, a wieczorem koncert uwielbienia - to nowy piękny, prawdziwie chrześcijański styl przeżywania Uroczystości Ciała i Krwi Pańskiej.
2018-06-01 14:53:02
miniaturka

Dokument Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia nt. sportu

„Dać z siebie to, co najlepsze”: Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia wręcza dzisiaj społeczności sportowej dokument przydatny do „budowania ludzkiego i coraz bardziej autentycznego sportu”.
2018-06-01 15:15:10
miniaturka

Jasna Góra: dziś rozpoczyna się Pielgrzymka Żywego Różańca

Pod hasłem: „Pokój Tobie, Polsko, Ojczyzno moja” na Jasnej Górze rozpoczyna się dziś VI Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca. Dwudniowe spotkanie będzie okazją do ponownego zawierzenia Matce Bożej Kościoła, świata i Ojczyzny.
2018-06-01 18:31:17
miniaturka

Bawaria: krzyż w gmachach publicznych – od dziś obowiązkowy

Z dniem 1 czerwca wchodzi w życie w Bawarii obowiązek zawieszenia krzyży w widocznych miejscach wszystkich gmachów administracji publicznej, z wyłączeniem obiektów przeznaczonych na imprezy masowe.
2018-06-01 18:43:33
miniaturka

Franciszek o odnowie Papieskich Dzieł Misyjnych

Przemawiając do dyrektorów Papieskich Dzieł Misyjnych Franciszek podkreślił potrzebę głębokiej odnowy tej instytucji, aby jej działalność nie sprowadzała się do pomocy czysto finansowej i by odpowiadała ona misyjnym planom Ducha Św.