Strona główna
opoka.org.pl
2021-09-19 14:13
JR / KAI

Kard. Müller: Matka Boża nie zasłania Chrystusa, ale wskazuje na Niego

„Życie Maryi było zwrócone na Jezusa i prowadziło do ukazania sensu Eucharystii” – powiedział kard. Gerhard Ludwig Müller, który przewodniczył Mszy św. w Limanowej, gdzie trwa odpust ku czci Matki Bożej Bolesnej. Kardynał podkreślił, że Maryja prowadzi człowieka do Najświętszego Sakramentu.

Autor/źródło: YouTube / Salt and Light Media

„Ukazują to liczne wizerunki, w których Matka Boża nie zasłania Chrystusa, ale wskazuje na Niego. Można powiedzieć, że Maryja była pierwszym tabernakulum i pierwszą monstrancją Eucharystii. Dzięki Maryi ludzie spotykali Chrystusa i mogli Go adorować, jak św. Elżbieta” – przypomniał.

Nawiązując do hasła centralnych uroczystości „Matko Kościoła! Prowadź nas na spotkanie z Jezusem w Eucharystii”, kardynał wskazywał, że dzięki Eucharystii ludzie wszystkich czasów mają kontakt z prawdziwym Zbawicielem.

„Żywy, zmartwychwstały Chrystus dalej żyje, jest realnie obecny pośród nas. Maryja zaprasza każdego człowieka do wiary, że Jej Syn może przemienić chleb i wino w swoje ciało i krew, a przez to stać się chlebem życia” – dodał.

Kardynał przypominając jak Maryja ufała Bogu podkreślił, że właśnie taka powinna być wiara wszystkich, którzy wierzą w Chrystusa.

„Fundament posłannictwa Kościoła stanowią odwaga i wierność” – dodał.

Odpust w Limanowej potrwa do 22 września.

Kard. Gerhard Ludwig Müller jest niemieckim duchownym, był biskupem diecezjalnym Ratyzbony w latach 2002 2012, prefektem Kongregacji Nauki Wiary w latach 2012–2017, przewodniczącym Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei” w latach 2012–2017.

W kościele w Limanowej czczona jest słynąca łaskami Pieta.

Figura Matki Boskiej Bolesnej, wyrzeźbiona w drewnie lipowym przez nieznanego artystę, według starej tradycji przybyła z Węgier około sześć wieków temu. W XVI wieku figurę przeniesiono do znajdującej się w pobliżu Limanowej Mordarki i tam umieszczono ją na lipie. Z czasem wybudowano dla niej kapliczkę.

Po dwóch wiekach żywego kultu, w 1753 r. przeniesiono otaczaną czcią wiernych figurę do kościoła w Limanowej. Wkrótce potem, bo w roku 1769 miał miejsce pożar kościoła, lecz sama statua Matki Bożej ocalała z płomieni bez uszczerbku. Po pożarze wybudowano nowy drewniany kościół, a gdy i ten po przeszło stu latach zaczął ulegać zniszczeniu, została podjęta na początku XX wieku budowa obecnego murowanego kościoła, będącego Sanktuarium Matki Boskiej Limanowskiej.

11 września 1966 r. ówczesny metropolita krakowski, arcybiskup Karol Wojtyła w obecności wielu biskupów, kapłanów i ponad stu tysięcy wiernych ukoronował Panią Limanowską papieską koroną. Po kradzieży korony ponownej rekoronacji dokonał w Krakowie papież Jan Paweł II 22 czerwca 1983 r. wobec milionowej rzeszy wiernych.

eb / Limanowa


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-09-19 11:45:55
miniaturka

Coraz więcej krajów decyduje się na trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19

Coraz więcej krajów UE oferuje swoim najbardziej narażonym mieszkańcom przypominające dawki szczepionki przeciwko Covid-19, m.in. we Francji, Niemczech, Hiszpanii, Grecji, Danii i na Węgrzech. W Izraelu pojawiły się z kolei zapowiedzi podawania czwartej dawki.
2021-09-19 12:19:48
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Pismo Święte uczy nas, że wiara rodzi się ze słuchania. Jednak dzisiejsza lektura Ewangelii daje nam życiodajną przestrogę: „uważajcie, jak słuchacie”. Czyżby więc samo słuchanie nie wystarczyło, aby posiąść łaskę i dar wiary?
2021-09-19 13:27:46
miniaturka

Papież: sukces mierzy się służbą, nie kontem w banku

W rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” papież przypomniał, że wartość osoby nie zależy od osiągniętego przez nią sukcesu, wykonywanej pracy, czy ilości posiadanych pieniędzy. „Sukces w oczach Boga ma inną miarę. Mierzy się go służbą” – powiedział Franciszek.
2021-09-19 14:07:03
miniaturka

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ulicami Warszawy przeszedł Narodowy Marsz Życia i Rodziny

Przed południem z placu Zamkowego w Warszawie wyruszył Narodowy Marsz Życia i Rodziny, rozpoczynając się wspólnym odmówieniem modlitwy „Ojcze nasz”. Rodziny z małymi i starszymi dziećmi, młodzież, seniorzy, przeszli warszawską Starówką, trzymając biało-czerwone flagi, kolorowe baloniki i transparenty.
2021-09-19 14:53:19
miniaturka

Prezydent: dzięki trudowi rolników mamy w Polsce zapewnione bezpieczeństwo żywnościowe

Dzięki trudowi rolników mamy w Polsce zapewnione bezpieczeństwo żywnościowe – mówił prezydent Andrzej Duda w niedzielę w Warszawie podczas Dożynek Prezydenckich. Prezydent dziękował rolnikom za to, że przyjechali na dożynki do Warszawy ze wszystkich regionów Polski.
2021-09-19 15:37:19
miniaturka

Abp Jędraszewski: Na godność nie trzeba zasłużyć. Przynależy ona każdemu od poczęcia

Jakie perfidne metody nacisku próbuje się stosować, obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa i przyjęli w imię tzw. tolerancji to, co uwłaszcza naprawdę godności człowieka – powiedział na Jasnej Górze podczas Pielgrzymki Ludzi Pracy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.