Strona główna
opoka.org.pl
2017-12-31 07:12
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Kard. Müller: Amoris laetitia trzeba interpretować prawowiernie

Jestem przekonany, że Rocco Buttiglione rozwiał wątpliwości kardynałów i wielu katolików, którzy obawiali się, że w „Amoris laetitia” dokonano istotnej zmiany doktryny wiary - powiedział kard. Müller w wywiadzie dla dziennika La Stampa.

Autor/źródło: Eliza Bartkiewicz / BP KEP, licencja: CC BY

Jestem przekonany, że Rocco Buttiglione rozwiał wątpliwości kardynałów i wielu katolików, którzy obawiali się, że w „Amoris laetitia” dokonano istotnej zmiany doktryny wiary, gdy chodzi o dopuszczanie do Komunii oraz nierozerwalność ważnie zawartego małżeństwa – powiedział w wywiadzie dla włoskiego dziennika La Stampa kard. Gerhard Müller. Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary odniósł się w nim do książki włoskiego polityka i filozofa, w której rozważa on wątpliwości czterech kardynałów co do właściwej interpretacji adhortacji Papieża Franciszka o rodzinie.

Kard. Müller od razu jednak potwierdza, że jedynym wyjątkiem, w którym osoba rozwiedziona i żyjąca w nowym związku może ważnie otrzymać Komunię, jest sytuacja, kiedy ktoś jest w sumieniu przekonany, że jego pierwszy związek nie został ważnie zawarty, lecz nie jest tego w stanie dowieść przed sądem kościelnym. Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary przyznaje, że z takimi przypadkami spotykamy się coraz częściej ze względu na to, że osoby zawierające sakrament małżeństwa mają niekiedy słabą wiarę, nie znają nauczania Kościoła albo je świadomie odrzucają. Przypadki takie trzeba rozstrzygać na spowiedzi, a duszpasterze muszą jeszcze wypracować odpowiednie kryteria postępowania dla takich sytuacji – uważa kard. Müller. Teoretycznie wydaje się to łatwe, ale w konkretnych przypadkach, w kontekście całego życia danego człowieka nie jest łatwo jednoznacznie stwierdzić, że ktoś był chrześcijaninem tylko nominalnym, ochrzczonym, lecz niewierzącym.

Były szef watykańskiej dykasterii przyznał, że to sam Rocco Butigglione poprosił go o napisanie wprowadzenia do swej książki. Miało ono nosić tytuł: „Dlaczego Amoris laetitia można i należy interpretować w sposób prawowierny?”.

kb/ rv, la stampa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-12-30 17:42:52
miniaturka

Światowa Rada Kościołów na spotkanie młodzieży w Bazylei

Pastor Tveit zaprosił Wspólnotę z Taizé do wzięcia udziału w obchodach 70. rocznicy powstania Światowej Rady Kościołów, które odbędą się w 2018 roku.
2017-12-30 18:21:28
miniaturka

Młodzi Hiszpanie: bez Jezusa nie ma Bożego Narodzenia!

Bez narodzenia Jezusa obecne święta nie mają żadnego znaczenia – uważa madrycka młodzież. Młodzi Hiszpanie zawiesili na słynnej bramie Puerta de Alcalá duży plakat z Dzieciątkiem Jezus i napisem: Bóg się urodził. Radosnych świąt Bożego Narodzenia.
2017-12-30 18:59:41
miniaturka

Jan Paweł II i Ronald Reagan zawdzięczali swoje ocalenie Fatimie

O znaczeniu objawień fatimskich dla obalenia komunizmu oraz ocaleniu przez Matkę Bożą nie tylko papieża – św. Jana Pawła II, ale także prezydenta USA Ronalda Reagana napisał w swojej najnowszej książce Paul Kengor.
2017-12-31 01:05:02
miniaturka

Iran: wsparcie Caritas dla ofiar trzęsienia ziemi

Trwa nieprzerwanie pomoc Caritas dla ofiar trzęsienia ziemi, które nawiedziło Iran w pierwszych dniach grudnia tego roku.
2017-12-31 01:11:56
miniaturka

Albania: chcesz głosić Ewangelię ubogim? Przyjedź

„Chcesz głosić Ewangelię ubogim? Przyjedź do Rrëshen” – z takim apelem do księży i zakonników wystąpił biskup tej albańskiej diecezji.
2017-12-31 01:22:54
miniaturka

Filipiny: 8 grudnia dniem świątecznym

Na Filipinach 8 grudnia, uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, będzie od przyszłego roku dniem wolnym od pracy. Odnośny dekret podpisał prezydent Rodrigo Duterte.