Strona główna
opoka.org.pl
2020-07-09 08:20
MG / Paweł Pasierbek SJ – vaticannews.va

Kard. Montenegro: Papież kontynuuje swą pielgrzymkę na Lampedusę

„Lampedusa dla Franciszka stała się punktem wyjścia do pielgrzymowania, które kontynuuje po świecie, aby patrzeć sercem na migrantów, na wszystkich odrzuconych przez globalizację obojętności”.

Autor/źródło: vaticannews.va

Tak po 7 latach od wizyty Papieża na tej włoskiej wyspie, do której przybija wiele statków z uchodźcami z Afryki, mówi świadek tego wydarzenia, kard. Francesco Montenegro. Pielgrzymka ta była pierwszą, w którą udał się Franciszek po swoim wyborze na Stolicę Piotrową.
Metropolita Agrigento na Sycylii wspomina chwile, które z tego wydarzenia szczególnie zapamiętał.


Słuchał wszystkich, nie chciał pominąć nikogo


    „Nie spotkałem wcześniej Papieża Franciszka, nie znałem go. Zaskoczyło mnie, jak w czasie podróży statkiem z zainteresowaniem i z uwagą patrzył na wszystkich ludzi, którzy nam towarzyszyli. (...) W chwili, gdy przypłynęliśmy na miejsce, gdzie wrzucił do morza wieniec z kwiatów upamiętniający wszystkich tych, którzy zginęli w falach Morza Śródziemnego, uderzyło mnie to, jak wstał i jak wyłączył się ze wszystkiego, co go otaczało. Na lądzie było wielu ludzi, którzy krzyczeli, pozdrawiali go, wokół było wiele innych statków. A on całkowicie wyłączony, pochłonięty. Kiedy wrzucił kwiaty powrócił do siebie – wspomina w wywiadzie dla Radia Watykańskiego kard. Francesco Montenegro. – A potem, kiedy przybiliśmy do brzegu chciał pozdrowić wszystkich, jednego po drugim w centrum przyjmowania uchodźców, chciał z każdym zamienić choć zdanie, nawet jeżeli mówiono, że nie ma na to czasu. I często powtarzał: «Jakie wielkie cierpienie». To człowiek, który w tym dniu przybył na pielgrzymkę, patrzył sercem i ciągle to robi, patrzy sercem.“Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-07-08 15:35:07
miniaturka

Jasna Góra: paulini zapraszają i zapewniają, że bezpieczeństwo sanitarne jest zachowane

Przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski zapewnia, że na Jasnej Górze przestrzegane są wszystkie zasady sanitarne i zaznaczył, że do tej pory na terenie sanktuarium nie odnotowano żadnego przypadku zakażenia, czy zachorowania.
2020-07-08 19:45:06
miniaturka

Egipt: powstanie film o libijskich męczennikach

W Egipcie rozpoczną się wkrótce zdjęcia do filmu "Męczennicy wiary i narodu", poświęconego pamięci 20 koptów i ich pochodzącego z Ghany kolegi z pracy, zamordowanych w 2015 bestialsko przez dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego.
2020-07-08 22:22:53
miniaturka

Papież: oblicze Boga spotykamy w każdym człowieku

„Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25, 40). Te słowa Jezusa Papież przypomniał w homilii, którą wygłosił podczas Mszy odprawionej w Domu św. Marty, z okazji 7. rocznicy swojej wizyty na Lampedusie.
2020-07-08 22:27:01
miniaturka

Biskupi Europy upominają się o prześladowanych w Nigerii chrześcijan

W ciągu minionych pięciu lat w Nigerii zamordowanych zostało co najmniej 6 tys. chrześcijan.
2020-07-08 22:28:47
miniaturka

Jerozolima: Patriarchowie przeciw wyprzedaży nieruchomości

Zwierzchnicy Kościołów i Wspólnot kościelnych w Ziemi Świętej solidaryzują się z prawosławnym Patriarchatem Jerozolimy w jego próbach odzyskania nieruchomości, które w 2004 r. zostały nabyte w pobliżu chrześcijańskiej dzielnicy Świętego Miasta przez Ateret Cohanim.
2020-07-09 09:30:44
miniaturka

Alarm Caritas Burkina Faso: 2 mln osób głód zagląda w oczy

Caritas Burkina Faso, jednego z najuboższych krajów świata, prosi wspólnotę międzynarodową o natychmiastową pomoc.