Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2018-11-24 07:30
ek / Krzysztof Ołdakowski SJ

Kard. Maradiaga: ludzie są zmuszeni ratować się ucieczką

Karawany migrantów głównie z Salwadoru, Gwatemali i Hondurasu przemieszczają się w stronę granicy ze Stanami Zjednoczonymi.

Autor/źródło: Pixabay, kantsmith, licencja: CC0

Kard. Oscar Rodriguez Maradiaga wskazuje na przyczyny tego stanu rzeczy: brak pracy, szerząca się przemoc, rosnąca w związku z tym desperacja. Biedni nie mają żadnej ochrony ze strony tych, którzy powinni to czynić. W tej sytuacji ludzie zmuszeni są ratować się ucieczką.

Zdaniem honduraskiego hierarchy policja i rządy tych krajów uwikłane są w korupcję oraz czyny kryminalne. Małe przedsiębiorstwa rodzinne działają pod groźbą śmierci ze strony grup przestępczych. Kto próbuje się przeciwstawić jest usuwany. Dramatyczną sytuację potęguje wzrastający handal narkotykami oraz podział ziemi pomiędzy uzbrojonymi bandami. Ani państwo, ani społeczeństwo obywatelskie, ani Kościół nie są w stanie poradzić sobie z tymi problemami.

Największa karawana migratów licząca około 4 tys. ludzi wyruszyła z Hondurasu 13 października. Do Stanów Zjednoczonych zmierzają również dwie inne, mniejsze karawany po około 2 tys. osób. Władze meksykańskie zablokowały pierwszą próbę przekroczenia granicy ze Stanami Zjednoczonymi ze strony największej z nich. Policja federalna i lolalna uniemożliwiła 200 z 4 tys. migrantów przybyłych w ostatnich dniach do Tijuany nielegalne przedostanie się do Stanów Zjedoczonych. Amerykański prezydent Donald Trump ogłosił w czwartek, że zezwolił amerykańskiemu wojsku użyć w razie konieczności „śmiercionośnej siły” na granicy z Meksykiem. Zagroził także jej czasowym całkowitym zamknięciem. Prezydent wyraził jednak nadzieję, że użycie siły nie będzie konieczne.

Tramp wspomniał o około 500 przestępstwach, które miały miejsce w ramach karawany. Tworzą ją przedstawieciele wielu krajów. Oprócz mieszkańców Hondurasu są w niej Chilijczycy, Kostarykanie, Salwadorczycy, Nikaraguańczycy, Kolumbijczycy, Wenezuelczycy i Peruwiańczycy.

Źródło: www.vaticannews.va


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Stany zjednoczone, Honduras, migracja, karawany, kard. Oscar Rodriguez Maradiaga