Strona główna
opoka.org.pl
2020-02-11 10:20
nc / Krzysztof Bronk

Kard. Koch: w dialogu z prawosławnymi ważni są święci i kultura

Kardynał zauważa, że relacje ekumeniczne rozgrywają się zazwyczaj na bardzo wysokim szczeblu zwierzchników religijnych i wąskiej grupy wtajemniczonych teologów. Kiedy natomiast koncentrujemy się na postaciach ludzi świętych, wtedy w ekumeniczną drogę Kościoła włączają się wszyscy wierzący.

Autor/źródło: RPP-Institut/commons.wikimedia.org/CC BY-SA 3.0 at

Właśnie z tego powodu doroczne spotkanie przedstawicieli Stolicy Apostolskiej i prawosławnego Patriarchatu Moskwy będzie poświęcone tym razem świętym jako zasiewie jedności. Odbędzie się w najbliższą środę w 4. rocznicę historycznego spotkania Papieża Franciszka i patriarchy Cyryla na Kubie. Ze strony rosyjskiej udział weźmie metropolita Hilarion.

Kard. Koch podkreśla, że Cerkiew rosyjska nie chce prowadzić z Watykanem dialogu teologicznego, uznając, że dialog ten trzeba prowadzić na szczeblu ogólnoprawosławnym przez uprawnioną do tego komisję. Moskwa gotowa jest jednak do dialogu na polu kultury – dodaje szef papieskiej dykasterii.

„W środę rano odbędzie się spotkanie dwustronnego komitetu ds. kultury. Będziemy dyskutować o wspólnych projektach na przyszłość. Ten ekumenizm kulturalny jest bardzo ważny. Trzeba pamiętać, że o podziale chrześcijaństwa na wschodnie i zachodnie zadecydowały w pierwszym rzędzie nie kwestie teologiczne, lecz właśnie różnice kulturowe. Chrześcijanie na Wschodzie i Zachodzie nie byli w stanie się zrozumieć. Dlatego wzajemne poznanie kultury pomaga w odzyskaniu jedności – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Kurt Koch. – Ważna jest też współpraca na polu społecznym, bo stajemy dziś wobec podobnych wyzwań i wspólnie możemy dawać świadectwo. Przykładem tego było ubiegłoroczne spotkanie w Moskwie poświęcone problemowi eutanazji, która jest wielkim wyzwaniem dla krajów Europy.”

Źródło: Vatican News

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-02-11 08:21:58
miniaturka

Que soy era Immaculada Councepciou

- Jestem Niepokalane Poczęcie - powiedziała w miejscowym dialekcie Dziewica Maryja do Bernadetty Soubirous podczas objawień w Lourdes. Dziś, gdy Kościół wspomina pierwszą z epifanii, warto zastanowić się nad Niepokalanym Poczęciem. Co mówi nam on dzisiaj?
2020-02-11 08:59:18
miniaturka

Praca w Anglii: matki na cenzurowanym

W Wielkiej Brytanii rośnie tendencja do dyskryminacji kobiet w miejscu pracy ze względu na macierzyństwo. Szykany, degradacja, a nawet zwalnianie stały się powszechne w ostatnich latach.
2020-02-11 09:07:24
miniaturka

31 maja Papież Franciszek odwiedzi Maltę

31 maja bieżącego roku Papież Franciszek odwiedzi Maltę - informuje Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Opublikowano także logo oraz hasło podróży.
2020-02-11 09:37:17
miniaturka

Syria: bardzo cierpimy, apel Papieża pocieszeniem

W Syrii ciągle toczy się wojna i to nie tylko w prowincji Idlib. Każdego dnia giną niewinni ludzie. Tym bardziej więc jesteśmy wdzięczni Ojcu Świętemu, że o nas pamięta i apeluje o pokój.
2020-02-11 12:09:23
miniaturka

Kard. Marx nie będzie kandydował na stanowisko przewodniczącego episkopatu Niemiec

Arcybiskup Monachium i Fryzyngi kard. Reinhard Marx (66 lat) nie będzie kandydował w wyborach na ewentualną drugą kadencję przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec. Ogłosił to w opublikowanym we wtorek liście do niemieckich biskupów.
2020-02-11 12:54:45
miniaturka

Abp Skworc: ofiara cierpienia duchowym budulcem wspólnoty Kościoła

W Światowy Dzień Chorego metropolita katowicki przewodniczył Mszy w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rybniku-Orzepowicach. W homilii dziękował za świadectwo życia chorych, ich modlitwę i ofiarowane cierpienie.