Strona główna
opoka.org.pl
2017-12-30 12:40
AC / Radio Watykańskie

Kard. Koch: po raz pierwszy jubileusz protestantyzmu nie był antykatolicki

Podsumowując ten rok, który dobiega końca, szef watykańskiej dykasterii wskazał m.in. na aktualność ekumenizmu krwi.

Autor/źródło: Photogenica.pl

W relacjach z protestantami rok 2017 musi być niczym dwukropek - otwarciem na dalsze kroki ku jedności – podkreśla kard. Kurt Koch, podsumowując kończący się rok z perspektywy ekumenizmu, za który jest on odpowiedzialny jako prefekt Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Szwajcarski purpurat przypomina, że obchody 500-lecia reformacji były wyjątkowe. Wcześniejsze rocznice tego wydarzenia miały charakter polemiczny i antykatolicki, tym razem protestanci zaprosili do obchodów również Kościół katolicki.

Mówiąc z kolei o relacjach z prawosławnymi, przewodniczący watykańskiej dykasterii wspomniał o udostępnieniu Patriarchatowi Moskiewskiemu relikwii św. Mikołaja. Dzięki temu patriarcha Cyryl, krytykowany w swej Cerkwi za zbliżenie z Rzymem, mógł się wykazać konkretnymi owocami tego zbliżenia. W ten sposób w dialog katolicko-prawosławny został włączony w ogół wiernych. „A kiedy potem w Petersburgu widziałem, jak rosyjskie wojsko eskortuje te relikwie w drodze na lotnisko, to powiedziałem sobie, że miłość Boża jest silniejsza niż wszelki totalitaryzm” – wspomina kard. Koch.

W obszernym wywiadzie dla agencji SIR przypomniał on również o znaczącym zbliżeniu, do jakiego doszło w ostatnim czasie między Stolicą Apostolską i Wschodnim Kościołem Koptyjskim. Patriarcha Tawadros jest bardzo otwarty na katolików. Świadczy o tym fakt, że ustanowił w swym Kościele doroczny dzień przyjaźni z katolikami.

Podsumowując ten rok, który dobiega końca, szef watykańskiej dykasterii wskazał też na aktualność ekumenizmu krwi. Przypomniał, że 80 proc. ludzi prześladowanych dziś za swą wiarę to chrześcijanie. Europejczycy nie zdają sobie z tego w pełni sprawy, a tymczasem dla naszych prześladowanych braci bardzo ważne jest mieć w nas duchowe i życiowe oparcie – dodaje kard. Koch.         

kb/ rv, sir

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-12-30 09:04:45
miniaturka

Kard. Tauran: mimo wszystko wierzymy w możliwość dialogu

Dialog zawsze jest możliwy, trzeba go promować pomimo wszelkich przeszkód, a zwłaszcza w świecie, w którym coraz częściej dochodzi do aktów przemocy popełnianych w imię Boga bądź religii – uważa przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.
2017-12-30 09:14:41

TEATR POD CHOINKĄ JUŻ DZIŚ W OLSZTYNIE

O godz.13.30 w Planecie 11 w Olsztynie miłośnicy teatru spotkają się, aby zapoznać się z twórczością Pierre'a Sauvil'a.Dzisiejszy reperturat to ,,Słońce dla dwojga".Czytać będą aktorzy z Teatru im. Stefana Jaracza: Katarzyna Kropidłowska i Marian Czarkowski.
2017-12-30 12:11:33
miniaturka

Kraków: przygotuj potrawy na stół sylwestrowy dla potrzebujących

Wciąż można wspomóc organizację drugiej edycji „Sylwestra z Ubogimi” w Krakowie. Dziś i jutro zbierana jest żywność na stół sylwestrowy dla potrzebujących. Inspiracją dla krakowskiej odsłony akcji był „Sylwester z Ubogimi” odbywający się już od ponad 20 lat w Katowicach.
2017-12-30 13:03:45
miniaturka

Prezydent Izraela do chrześcijan: będziemy strzec wolności religijnej w Jerozolimie

Suwerenna władza Izraela nad Jerozolimą nigdy nie naruszy wolności kultu i wyznania – zapewnił prezydent Reuven Rivlin podczas dorocznego, świątecznego spotkania ze zwierzchnikami chrześcijańskich Kościołów w Izraelu.
2017-12-30 13:27:07
miniaturka

Zamach na kościół w Egipcie pomimo zaostrzonych środków bezpieczeństwa

Co najmniej 10 osób zginęło, a kilkanaście zostało rannych w wyniku wczorajszego ataku terrorystów na kościół należący do prawosławnych Koptów w Helwan, miejscowości położonej na południe od stolicy Egiptu – Kairu.
2017-12-30 14:00:43
miniaturka

Hiszpania: zmowa milczenia w sprawie aborcji

W Hiszpanii dokonuje się ponad 100 tys. aborcji rocznie, podała w Madrycie platforma Prawo do Życia (Derecho a Vivir).