Strona główna
opoka.org.pl
2018-12-14 09:53
Anna Bajon / Tomasz Kycia

Kard. Koch: dialog ekumeniczny i różnice w kwestiach etycznych

Zasadniczym problemem dialogu ekumenicznego są dziś różnice w kwestiach etycznych, powiedział w wywiadzie dla niemieckiego portalu katholisch.de kard. Kurt Koch.

Autor/źródło: photogenica.pl

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan nawiązał do sporu o diagnostykę prenatalną, którą Kościół ewangelicki w Niemczech popiera, tymczasem Kościół katolicki widzi w niej również zagrożenia. Watykański purpurat docenił też postępy w dialogu ekumenicznym z luteranami oraz zaznaczył, że mimo trudności wewnątrz prawosławia spowodowanych konfliktem między Moskwą a Kijowem trwa także katolicki dialog z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym.

Odnosząc się do dialogu ekumenicznego z Kościołem ewangelickim w Niemczech kard. Koch powiedział, że „w latach 70. i 80. motto ekumeniczne brzmiało: «wiara dzieli, działanie jednoczy». Dzisiaj musielibyśmy wręcz stwierdzić, że jest odwrotnie. Udało nam się wyklarować wiele kwestii dotyczących wiary, ale pojawiły się nowe, szczególnie bioetyczne problemy”.

Kard. Koch stwierdził też, że wydany w tym roku w Niemczech dokument o możliwości udzielania Komunii świętej niekatolickim partnerom w małżeństwach mieszanych, zgodnie z wolą Papieża Franciszka, nie jest oficjalnym dokumentem niemieckiego episkopatu. „Trudność polega jednak na tym, że tekst się nie zmienił i czyta się go jak dokument episkopatu.” Kard. Koch dodał, że obecnie Watykan się tą sprawą zbyt intensywnie nie zajmuje. Jego zdaniem kwestii Komunii świętej nie można odizolować od pojęcia Kościoła, Eucharystii i sprawowania urzędu. „W katolickim rozumieniu wspólnota eucharystyczna wymaga wspólnoty kościelnej, tymczasem protestanci raczej mówią, że to wspólnota Stołu Pańskiego prowadzi do jedności. Dlatego musimy pogłębić relacje między wspólnotą eucharystyczną a kościelną.”

Kard. Koch zaznaczył, że z jednej strony – dla protestantów – problemem jest urząd papieski, z drugiej – dla katolików – nie ma jedności bez uznania papiestwa. Jego zdaniem, dodatkowym utrudnieniem dla katolików w drodze do jedności jest wyświęcanie kobiet na kapłanów i biskupów. „Nie powinno ono jednak przeszkadzać w zbliżaniu się w podstawowych kwestiach dotyczących urzędu”.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-12-14 07:41:42
miniaturka

Papież: twórzcie dziennikarstwo pokoju, które służy wszystkim

Zachęcam was, abyście w swej pracy wspierali dziennikarstwo pokoju, które jest kierowane od człowieka do człowieka i służy całej ludzkości, a szczególnie tym, którzy nie mają głosu – powiedział Papież do dziennikarzy TV Telepace.
2018-12-14 07:47:51
miniaturka

Papież do nowych ambasadorów

Papież Franciszek przyjął grupę dziesięciu ambasadorów z okazji prezentacji listów uwierzytelniających.
2018-12-14 07:51:24
miniaturka

Franciszek modli się za ofiary zamachu w brazylijskiej katedrze

Papież modli się za ofiary zamachu w Brazylii. We wtorek w katedrze w Campinas cierpiący na depresję człowiek zabił 5 osób, biorących udział w Eucharystii, po czym sam popełnił samobójstwo.
2018-12-14 10:02:51
miniaturka

Charyzmat to dar Ducha Świętego dla budowania Kościoła

W krakowskiej Bazylice Trójcy Świętej odbyła się kolejna edycja „Dialogów” z arcybiskupem Markiem Jędraszewskim. Tematem grudniowego spotkania było zagadnienie modlitwy charyzmatycznej w Kościele.
2018-12-14 10:06:17
miniaturka

Idź i śpiewaj bez strachu jak twoja Matka

Podczas Mszy odprawionej w święto Matki Bożej z Guadalupe w bazylice św. Piotra Papież Franciszek nazwał Maryję pierwszym „pedagogiem Ewangelii”.
2018-12-14 10:10:39
miniaturka

Wota królowej Bony Sforzy dla Jasnej Góry

Pamiątki ze Skarbca jasnogórskiego, związane z królową Boną Sforzą (1494-1557), żoną króla Zygmunta I Starego, zostały zaprezentowane w Muzeum 600-lecia na Jasnej Górze.