Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-07 16:19
mk / KAI

Kard. Kasper: Hans Küng przed śmiercią pojednał się z Kościołem

Zmarły 6 kwietnia teolog Hans Küng, któremu w 1979 roku Kongregacja Nauki Wiary odebrała prawo nauczania w imieniu Kościoła katolickiego, przed śmiercią pojednał się z Kościołem. Powiedział o tym w rozmowie z „Corriere della Sera” niemiecki kardynał Walter Kasper.

Autor/źródło: UNED Universidad Nacional de Educación a Distancia /Wikimedia Commons (CC BY 2.0)

Ujawnił też, że latem ubiegłego roku, bardzo już osłabionemu Küngowi przekazał życzenia i błogosławieństwo od papieża Franciszka.

„Hans się z tego bardzo ucieszył, to było dla niego bardzo ważne”, stwierdził były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Jednocześnie wyraził uznanie dla Hansa Künga – teologa, który pomógł wielu ludziom odnaleźć wiarę; dzięki niemu też wielu pozostało w Kościele.

Kard. Kasper znał Künga od końca lat 1950-tych, w późniejszych latach pracował z nim w Tybindze jako asystent naukowy. „Miewaliśmy różne punkty widzenia, ale zawsze pozostawaliśmy w kontakcie”, powiedział o swoim o pięć lat starszym od niego, byłym nauczycielu akademickim, dogmatyk i późniejszy przewodniczący Papieskiej Rady.

Kard. Kasper określił Künga jako “surowego krytyka, czasem także niesprawiedliwego”, ale jednak pozostającego zawsze „w głębi serca człowiekiem Kościoła i w Kościele”. "Nigdy nie myślał o opuszczeniu Kościoła, a jego zamiarem było zrobienie wszystkiego, co najlepsze dla wewnętrznego życia Kościoła. Zawsze czuł się chrześcijaninem i katolikiem", powiedział kard. Kasper.

W rozmowie z „Corriere della Sera” powiedział, że latem ubiegłego roku, kiedy już spodziewano się, że Küng może wkrótce umrzeć, zadzwonił do niego papież Franciszek. „Papież prosił mnie, żebym przekazał Küngowi pozdrowienia i błogosławieństwo w chrześcijańskiej komunii", wspominał kard. Kasper i dodał: „To było tak, jakby Küng miał czuć się `w pokoju` z Kościołem i z Franciszkiem, rodzajem pojednania”.

O stanie zdrowia Künga wiedział również Benedykt XVI i modlił się za niego, powiedział niemiecki kardynał. Odnosząc się do apeli o formalną rehabilitację Künga, któremu w 1979 roku Kongregacja Nauki Wiary odebrała prawo nauczania w imieniu Kościoła, powiedział: „Nie ma sensu, kiedy się umiera, nie robi się żadnych postępowań, czekamy na kolejny sąd”.

Kard. Kasper przypomniał, że pomiędzy Küngiem a urzędem nauczycielskim Kościoła katolickiego było kilka punktów spornych od encykliki „Humanae vitae” po kapłaństwo kobiet. Natomiast główna krytyka Künga była skierowana przeciwko dogmatowi o nieomylności. „Sposób, w jaki to zrobił, nie podobał się Rzymowi; ja też się z tym nie zgadzałem”, przyznał były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-07 14:03:53
miniaturka

Prezydent do pracowników służby zdrowia: dziękuję za wspaniałą, ofiarną postawę

Dziękuję za wspaniałą, ofiarną postawę, za wykonywanie służby wobec ludzi w sposób wzorowy; polska służba zdrowia zdała egzamin – powiedział prezydent Andrzej Duda, składając w środę życzenia z okazji Dnia Pracownika Służby Zdrowia.
2021-04-07 15:31:27
miniaturka

Pandemia sprzyja zaburzeniom depresyjnym, zwłaszcza u młodych ludzi

W cieniu zagrożenia koronawirusem coraz więcej dzieci i młodzieży zmaga się z zaburzeniami depresyjnymi. „O depresji mówimy, gdy przestają nas cieszyć rzeczy, które do tej pory sprawiały nam przyjemność” – podkreśla psycholog dr Natalia Kajka z KUL.
2021-04-07 15:46:40
miniaturka

Usuwanie religii z przestrzeni publicznej to nie świeckość, lecz promowanie ateizmu

Świeckość to neutralność państwa w pluralistycznym społeczeństwie. Tymczasem forsowane dziś usuwanie religii z przestrzeni publicznej to nie świeckość, lecz promowanie ateizmu – ostrzega abp Olivier de Germay w wywiadzie dla Radia Europe1.
2021-04-08 08:55:02
miniaturka

Prodemokratyczny „strajk wielkanocnych pisanek” w Birmie

Tysiące ludzi wyszło na ulice birmańskich miast w tzw. strajku wielkanocnych pisanek. Chrześcijanie, muzułmanie, hinduiści i buddyści maszerowali wspólnie trzymając w rękach jajka z prodemokratycznymi hasłami, ustawiane one były także wzdłuż trasy przemarszu i wręczane żołnierzom.
2021-04-08 09:21:26
miniaturka

Hans Küng pojednał się z Kościołem?

Najczęściej czytany niemieckojęzyczny teolog katolicki obok Josepha Ratzingera. Przez dziesięciolecia był nade wszystko uważany, ku swemu, jak sam wyznał, rozczarowaniu, za krytyka Kościoła i papieża par excellence. Czy Hans Küng pojednał się przed śmiercią z Kościołem?
2021-04-08 09:48:03
miniaturka

Wielkanoc we wspólnotach Polskiej Misji Katolickiej we Francji

Tegoroczna Wielkanoc również była inna niż te sprzed pandemii. Mimo to, z zachowaniem obostrzeń, możliwe było przeżywanie w kościołach tego szczególnego dla chrześcijan czasu. Oto kilka migawek z mediów społecznościowych polskich wspólnot w Aulnay-Sous-Bois, Paryżu XIX (Belleville), Grenoble-Échirolles i Argenteuil.