Strona główna
opoka.org.pl
2018-01-20 12:10
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Kard. Hummes: nadzieje indian amazońskich związane ze spotkaniem z Papieżem

To bez wątpienia historyczne wydarzenie, o głębokim znaczeniu i bardzo obiecujące dla całej Amazonii – tak o wizycie Papieża w Puetro Maldonado mówił kard. Claudio Hummes.

Autor/źródło: Pixabay, dianaperiodista93, licencja: CC0

Przewodniczący Panamazońskiej Sieci Kościołów (Repam) podkreślił, że papieska wizyta wiąże się doskonale z przygotowaniami do przyszłego Synodu Biskupów poświęconego Amazonii, jaki odbędzie się w 2019 r.

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego brazylijski hierarcha mówił także o oczekiwaniach mieszkańców dżungli amazońskiej na przyjazd Franciszka.

„W czasie spotkań, jakie Repam odbył z ludnością tubylczą słyszeliśmy ich prośby, aby Kościół katolicki ich nie opuszczał i aby był jeszcze bardziej obecny poprzez swoich kapłanów misjonarzy w ich codziennym życiu. Mówili także, że ufają Kościołowi. (...) Narzekali jednak, że obecność misjonarzy jest mniejsza, niż kiedyś. Cieszyli się także z faktu, że Kościół broni i popiera ich prawa, walczy o ich godność, kulturę, prawo do nauki, ochrony zdrowia. Przede wszystkim jednak potrzebują misjonarzy, którzy będą wśród nich oraz obrony ich praw, szczególnie prawa do ziemi. Tak więc, na spotkanie z Papieżem przyjdą ze swoimi oczekiwaniami i pragnieniami. Będzie to dla nich na pewno wyjątkowe doświadczenie – spotkać Ojca Świętego. Będą głęboko wdzięczni Papieżowi i radośni z faktu, że go widzieli z nadzieją, że ta wizyta na ziemi amazońskiej będzie błogosławieństwem Boga i umocnieniem dla wszystkich tych ludów” – powiedział kard. Hummes.

pp/rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-01-20 08:01:10
miniaturka

Angielski biskup: w ciągu dnia kościoły powinny być otwarte

W naszych kościołach mamy największy skarb, Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Dlaczegóż to mielibyśmy Go zamykać przed Jego ludem? Śmiem twierdzić, że nie mamy do tego prawa – mówi bp Philip Egan.
2018-01-20 08:26:17
miniaturka

Papież do mieszkańców Amazonii: nie jesteście ziemią niczyją

Nie można poddać się powszechnemu przekonaniu, jakoby była to kraina opuszczona i pozbawiona nadziei. - mówił Franciszek do mieszkańców Amazonii podczas spotkania na placu przy Instytucie Jorge Basadre.
2018-01-20 08:37:23
miniaturka
play

Transmisja online z ingresu bp. Romualda Kamińskiego

Dziś, 20 stycznia o godz. 11:00, odbędzie się ingres bp. Romualda Kamińskiego do Katedry Warszawsko-Praskiej. Zapraszamy na transmisję z tego wydarzenia.
2018-01-20 12:37:20
miniaturka
play

Kraków: kolędowanie dla osób potrzebujących

W piątek wieczorem w krakowskiej Tauron Arenie odbył się ewangelizacyjno-charytatywny koncert "Betlejem w Krakowie". Kolędy i pastorałki zaśpiewali m.in. Natalia Kukulska, Mietek Szcześniak, Kasia Moś, Igor Herbut i Mate.O.
2018-01-20 13:10:20
miniaturka

Przesłanie na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

My, chrześcijanie, chcemy dawać wszystkim świadectwo naszej nadziei zakorzenionej w życiu z Chrystusem - czytamy w przesłaniu przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Europy i przewodniczącego Konferencji Kościołów Europejskich.
2018-01-20 13:49:22
miniaturka

Papież: trzeci dzień wizyty w Peru

Po wczorajszej wizycie na południu Peru, dziś Papież odwiedzi m.in. Trujillo nazywane także „miastem wiecznej wiosny”, które jest jednym z najbardziej znanych miejsc turystycznych w Peru.