Strona główna
opoka.org.pl
2020-05-11 08:09
AC / Krzysztof Bronk/ vaticannews.va

Kard. Hollerich: plan Schumana czerpał z chrześcijańskiej wiary

Chrześcijańską wizję pojednania, która stała u podstaw Unii Europejskiej przypomniał kard. Jean-Claude Hollerich SJ z okazji Dnia Europy.

Autor/źródło: Pixabay, Capri23auto, licencja: CC0

Przed 70 laty Robert Schuman, powojenny premier Francji, a następnie minister spraw zagranicznych, przedstawił plan zacieśnienia współpracy gospodarczej z Niemcami, aby w ten sposób kontrolować na przyszłość przemysł zbrojeniowy wschodniego sąsiada i uniemożliwić konflikt zbrojny między tymi dwoma krajami. Tak zwany Plan Schumana uznaje się za podwaliny przyszłej Unii Europejskiej.

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego kard. Hollerich przypomina, że zarówno Schuman, jak i ówczesny kanclerz Niemiec Konrad Adenauer byli ludźmi wiary, kierowali się chrześcijańską wizją pojednania. Postulowany dziś przez Papieża powrót do ducha ojców założycieli jest powrotem do chrześcijańskich korzeni zjednoczonej Europy.
Arcybiskup Luksemburga a zarazem przewodniczący Komisji Episkopatów Unii Europejskiej przypomniał, że integracja europejska rzeczywiście zapewniła naszemu kontynentowi pokój. Przyznał jednak, że niektóre posunięcia w czasie epidemii koronawirusa okazały się dotkliwe dla wielu obywateli. Mieszkańcy krajów najbardziej poszkodowanych na skutek epidemii odnieśli wrażenie, że w Unii zabrakło solidarności i empatii. Obywatele Luksemburga z wielkim rozgoryczeniem przyjęli natomiast zamknięcie granic.

Mówi kard. Hollerich:

- Ubolewam z powodu zamknięcia granic. To bardzo zły sygnał i ludzie widzą ten sygnał. Ludzie nie widzą działań podejmowanych w Brukseli, ale widzą, że granice zostały zamknięte. Żyli w przyjaźni między narodami ponad granicami. A tu nagle niczym za dotknięciem magicznej różdżki powróciła dawna Europa. Sprawia to bardzo złe wrażenie - powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Hollerich. - Nie zapominajmy, że ojcowie założyciele Unii Europejskiej pochodzili z regionów przygranicznych. To właśnie te regiony najbardziej opowiadają się za Europą, są nosicielami idei europejskich. A zatem otwórzmy granice.

źródło: vaticannews.va


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-05-10 17:50:30
miniaturka

Abp Ryś: ludzie widzieli Boga w tym, co robiła Wanda Malczewska

- Wanda Malczewska robiła proste rzeczy, ale zrodzone z wielkiej modlitwy. Przez te proste rzeczy ludzie widzieli Boga - mówił abp Grzegorz Ryś podczas swojej homilii w V Niedzielę Wielkanocną.
2020-05-10 17:59:41
miniaturka

Bez wsparcia skutki pandemii zabiją więcej ludzi niż ona sama

Alarm w tej sprawie podnosi Caritas Internationalis przestrzegając, że bez natychmiastowej pomocy skutki koronawirusa zabiją więcej ludzi niż sama pandemia. Śmierć głodowa grozi nawet 230 mln ludzi, dwukrotnie więcej niż dotychczas.
2020-05-10 18:27:33
miniaturka

Kościół w Polsce wspiera wschód podczas pandemii

- Najtrudniej jest w tej chwili na Ukrainie - mówi o sytuacji na wschodzie ks. Leszek Kryża TChr, Dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie Konferencji Episkopatu Polski.
2020-05-11 08:50:52
miniaturka

Muzea Watykańskie przygotowują się do ponownego otwarcia

Muzea Watykańskie ponownie zostaną otwarte dla turystów. Dokładna data nie została jeszcze ustalona. Trwają jednak intensywne przygotowania, by dostosować sposób zwiedzania do norm sanitarnych.
2020-05-11 09:14:07
miniaturka
play

Nowy, piękny utwór Siostry Janiny: Żyję swoim tempem

Nowa piosenka Siostry Janiny jest adresowana do Boga. Towarzyszący piosence teledysk jest retrospekcją działalności wolontariackiej Siostry Janiny.
2020-05-11 09:54:46
miniaturka
play

Uroczystości ku czci św. Andrzeja Boboli. Modlitwy o ustanie pandemii

Głównym obchodom ku czci patrona Polski i metropolii warszawskiej będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz w sobotę 16 maja o godz. 18.00 w sanktuarium św. Andrzeja Boboli na Mokotowie.