Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-23 10:19
MG / KAI

Kard. Hollerich: czy po pandemii przetrwa dotychczasowa forma Kościoła?

Pandemia, która nam zatruwa życie stawia pytanie o przetrwanie tej formy Kościoła, jaką znaliśmy dotychczas, z niepokojem pisze arcybiskup Luksemburga kard. Jean-Claude Hollerich, przewodniczący COMECE, w liście pasterskim na Wielki Post.

Autor/źródło: © Olivier LPB / Wikimedia Commons


W wielkopostnym liście pasterskim hierarcha zwrócił uwagę, że z powodu pandemii życie parafialne praktycznie przestało istnieć, katecheza odbywa się tylko częściowo, nie działają chóry i stowarzyszenia kościelne. – Wszyscy cierpimy z powodu tej sytuacji, ale nie możemy się z tym godzić – zachęcił kardynał, wzywając do wspólnego patrzenia „coraz głębiej”, aby „nie stracić z pola widzenia tego, co jest istotą naszego życia chrześcijańskiego: naszego przywiązania do Jezusa Chrystusa”.


Dlatego trzeba wykorzystać ten czas na wypracowanie „nowego i radosnego spojrzenia na wiarę”. Zasugerował rozpoczęcie od „życiodajnego orędzia Jezusa Chrystusa, rozważania Jego śmierci i zmartwychwstania oraz świętowania go z radością”. Zdamy sobie w ten sposób sprawę, że „nie możemy trwać w bezruchu”. Wzorem takiego postępowania jest św. Józef, „jeden z pierwszych uczniów Jezusa, wraz Maryją, swą małżonką”, a także „człowiek czynu”, od którego możemy się nauczyć, co znaczy „w nowy sposób patrzeć na wiarę”.


Kościół, który „szczerze wybiera dzień po dniu naśladowanie Chrystusa” nie zmierza ku śmierci, zapewnił kard. Hollerich.

pb (KAI/SIR) / Luksemburg

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2021-02-23 10:09:26
miniaturka

Senator USA wskazując na obraz USG: „Czy to jest dziecko?”

Senator USA James Lankford, wskazując na obrazy ultrasonograficzne dzieci w 24, 25 i 26 tygodniu ciąży, zadał pytanie, na które nie wszyscy są gotowi: „Czy to jest dziecko, czy nie?”. Po chwili dodał: „Jak widać wszystko z tego wynika”.
2021-02-23 10:14:17
miniaturka

Cała prawda o szczepionkach: konkursy i wywiady w ramach #FakeHunter Challenge

Konkurs z nagrodami pieniężnymi polegający na znajdowaniu i weryfikowaniu fakenewsów, a także rozmowy z naukowcami, lekarzami, dziennikarzami i aktorami. Wszystko to w ramach wydarzenia #FakeHunter Challenge/szczepionki, które w dniach 12-13 marca organizuje PAP i związany z nią serwis #Fakehunter.
2021-02-23 10:18:09
miniaturka

„Miłosierdzie wyzwala ze śmierci” – 5 cytatów z Listu do Filipian św. Polikarpa

Wspominamy dziś św. Polikarpa, biskupa Smyrny, ucznia św. Jana Ewangelisty. Zginął on śmiercią męczeńską prawdopodobnie w 156 r. Pozostawił po sobie List do Filipian, który zawiera wiele wskazówek moralnych. Oto 5 inspirujących cytatów z tego listu:
2021-02-23 11:07:44
miniaturka

GIOŚ informuje o złej jakości powietrza w wielu miastach kraju

W wielu miastach w kraju m.in. w Warszawie, Bydgoszczy, Toruniu i Białymstoku występuje zła i bardzo zła jakość powietrza - wynika z informacji zamieszczonych na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W miejscach, gdzie normy są przekroczone służby zalecają unikanie wychodzenia na dwór.
2021-02-23 11:21:42
miniaturka

Małżeńskie drogi krzyżowe: miłość łączy się z krzyżem, przebaczeniem i bliskością

Małżeńskie drogi krzyżowe z rozważaniami w oparciu o tekst adhortacji "Amoris laetitia" papieża Franciszka, przygotowane przez małżonków dla małżonków - to wielkopostna propozycja Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin.
2021-02-23 12:55:34
miniaturka

„Zwykli księża” o aborcji eugenicznej

Po ogłoszeniu wyroku TK w październiku ukazał się „Apel zwykłych księży”, w którym sygnatariusze popierali protesty. Ostatnio pojawiło się nowe oświadczenie, w którym to samo środowisko zabiera głos ws. aborcji eugenicznej.