Strona główna
opoka.org.pl
2020-03-03 15:17
AC / ts, KAI

Kard. Hollerich apeluje o świadomość ekologiczną i zrównoważone życie

Kardynał Jean-Claude Hollerich z Luksemburga zaapelował o większą świadomość ekologiczną i bardziej zrównoważony sposób życia.

Autor/źródło: Pixabay, susan-lu4esm, licencja: CC0

„Musimy sobie uświadomić, że nasz zachodni sposób życia obciąża w znacznym stopniu przyrodę i odbywa się kosztem wielu biednych i pokrzywdzonych”, napisał arcybiskup Luksemburga w liście pasterskim na Wielki Post ogłoszonym. Podkreślił, że Kościół ma obowiązek do zajęcia tu stanowiska i opowiedzenia się „w sposób wyraźny po stronie ubogich i wykorzystywanych”.

Kard. Hollerich przypomniał, że poprzez nadmierne emisje CO2, nadmierną konsumpcję taniego mięsa oraz technologie szkodliwe dla środowiska Europa przyczynia się do wykorzystywania krajów i regionów takich jak np. Amazonia. "Te kraje są często bogate w zasoby naturalne i wykorzystywane przez chciwość międzynarodowych koncernów” - czytamy w liście.

Arcybiskup Luksemburga, a zarazem przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE, zaproponował kilka konkretnych kroków, m.in. kupować produkty wyprodukowane w uczciwych warunkach, niczego nie marnować, poruszać się ekologicznie, a więc rowerem, pieszo lub środkami komunikacji masowej. Zaapelował też, aby również osoby, które „nie mogą sobie pozwolić na luksus”, od czasu do czasu z czegoś zrezygnowały.

ts (KAI) / Luksemburg

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-03-03 14:10:52
miniaturka

KUL: Konkursy o Nagrodę im. Anieli Hrabiny Potulickiej

Zbliża się koniec terminu zgłoszeń do dorocznych nagród imienia hrabiny Anieli Potulickiej (1861-1932) – właścicielki ziemskiej, filantropki, założycielki fundacji wspierającej KUL.
2020-03-03 14:36:19
miniaturka
play

Papież: Jaki świat chcemy pozostawić tym, którzy przyjdą po nas, dorastającym dzieciom?

Ponawiam pilne wezwanie, by odpowiedzieć na kryzys ekologiczny. Wołanie ziemi i krzyk ubogich nie mogą już tak dłużej trwać. Apel ten Papież skierował z okazji V rocznicy ogłoszenia encykliki Laudato sí i związanym z nią tygodniem szczególnych inicjatyw wyrażających troskę o nasz wspólny dom.
2020-03-03 15:09:52
miniaturka

Spotkanie kapelanów i diec. duszpasterzy służby zdrowia, chorych i niepełnosprawnych

Peregrynacja relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej, ogólnopolskie pielgrzymki służby zdrowia i chorych, a także prewencja i profilaktyka schorzeń cywilizacyjnych i przepisy RODO w pracy kapelana – to główne tematy sesji formacyjno-szkoleniowej dla kapelanów oraz duszpasterzy służby zdrowia, chorych i niepełnosprawnych.
2020-03-03 15:54:23
miniaturka

Apel bp. Jerzego Samca dotyczący koronawirusa. "Ważnym jest byśmy nie popadali w panikę"

Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP ks. Jerzy Samiec wystosował apel zachęcający do podjęcia środków ostrożności w związku z możliwością pojawienia się koronawirusa w Polsce.
2020-03-04 08:15:22
miniaturka

Bp Georg Bätzing nowym przewodniczącym episkopatu Niemiec

Biskup Limburga Georg Bätzing został nowym przewodniczącym niemieckiego episkopatu. Ma 58 lat. Na biskupa został wyświęcony w 2016 roku. Przez 20 lat zaangażowany był w diecezjalną formację kapłanów. Jest doktorem teologii dogmatycznej.
2020-03-04 08:42:23
miniaturka

Potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem SARS-Cov-2, który wywołuje chorobę o nazwie COVID-19 potwierdzono w Polsce. Pacjent, który wrócił z Niemiec, przebywa w woj. lubuskim, w szpitalu w Zielonej Górze.