Strona główna
opoka.org.pl
2018-07-09 10:51
AC / episkopat.pl

Kard. Grocholewski: ludzie wewnętrznie wolni są zdolni budować prawdziwą wolność narodu

- Maryjo, pomóż każdemu Polakowi wyzwolić się z niewoli – mówił kard. Grocholewski w homilii podczas Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę.

Autor/źródło: http://fotolubecki.pl, Magdalena Lubecka

Były prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej przewodniczył w niedzielę 8 lipca Mszy św. na jasnogórskim szczycie. Hasło tegorocznej Pielgrzymki to: „Polska miłością wskrzeszona”.

„Maryjo, pomóż każdemu Polakowi wyzwolić się z niewoli […] używać wolności jedynie w celu realizacji dobra i autentycznej miłości […] Matko naszego narodu, módl się za nami. Berłem Twojego królowania jest Twoje macierzyńskie serce. Za to Ci dziękujemy!”  – mówił w homilii kard. Grocholewski. Podkreślał, że tylko ludzie wewnętrznie wolni są zdolni budować prawdziwą wolność narodu.

Przypominał też słowa św. Jana Pawła II o wolności. „Sanktuarium jasnogórskie stało się domem Matki i takim powinno pozostać na zawsze. Św. Jan Paweł II mówił, że tutaj bije serce Kościoła i serce Ojczyzny” – podkreślał kard. Zenon Grocholewski. Przypomniał też słowa św. Jana Pawła II o tym, że Jasna Góra jest wewnętrznym spoidłem narodu, że tutaj bije serce Kościoła i serce Ojczyzny, że prawdziwa wolność człowieka kształtuje się w sercu, a uczy jej jasnogórskie sanktuarium.

„Pragnę pogratulować Rodzinie Radia Maryja, w którą i ja czuję się włączony, że wybrało to sanktuarium na miejsce corocznego tak bardzo licznego spotkania. Nie mogło być wspanialszego wyboru” – powiedział, rozpoczynając homilię kard. Zenon Grocholewski.

Podkreślał, że to w tym miejscu „Maryja przybliża nas do Chrystusa, który jest Drogą, Prawdą i Życiem. Tutaj umacnia się nasza miłość, leczą się rany naszych dusz, uszlachetniają się serca, rodzą się dobre postanowienia i inicjatywy inspirowane mądrością Bożą, wyzwalają się przebaczenie i modlitwa za tych, którzy nas prześladują. Tutaj niejako kładziemy w naszych sercach i umysłach podwaliny budowania dobra opartego na prawdzie. Stąd wracamy bogatsi duchowo, silniejsi, otwarci na prawdziwe potrzeby współczesności”.

Gratulował też Rodzinie Radia Maryja „jej poczynań na rzecz prawdy i dobra w naszym kraju” oraz na rzecz respektowania chrześcijańskich korzeni naszego narodu i wartości duchowych. „Gratuluję jej troski o dobro rodziny, o prawa rodziców, o prawo do życia tych najbardziej bezbronnych. Gratuluję jej troski o solidne wychowanie młodego pokolenia […] Gratuluję Rodzinie Radia Maryja działania na rzecz demokracji w Polsce, wolności mediów i wspierania tych mediów, które propagują prawdziwe wartości” – powiedział.

W dalszej części homilii kaznodzieja mówił o wolności. Wskazał, że „Jasna Góra była i jest centrum, w którym buduje się wolność i czyni się tę wolność dojrzałą”. Wymienił dwa znaczenia budowania wolności „w sensie uwalniania serc od różnego rodzaju zniewoleń i uzależnień” i „w sensie robienia właściwego użytku z wolności”.

„Człowiek zniewolony wewnętrznie jest niezdolny do panowania nad sobą, nad swoimi wadami, jest ograniczony w możliwości czynienia dobra, w realizacji prawdziwych wartości. Zaś człowiek wewnętrznie wolny to ten, który potrafi wybierać i realizować obiektywne dobro, niezależnie od tego, w jakich warunkach się znajduje” – tłumaczył kard. Zenon Grocholewski.

„Czy tak trudno dostrzec aktualnie w naszym kraju zło powodowane właśnie tym zniewoleniem w dziedzinie moralnej i rządzą władzy. Najgorszą rzeczą jest fakt, że obecnie często broni się tego zniewolenia moralnego jako czegoś dobrego, jako prawa subiektywnego i je się faworyzuje. To nie jest droga do budowania dobra. To nie jest droga do rzeczywistego szczęścia. To nie jest droga do prawdziwego postępu” – zaznaczył kaznodzieja.

Za świętym Janem Pawłem II przypomniał: „Naród ginie, gdy znieprawia swojego ducha. Naród rośnie, gdy duch jego coraz bardziej się oczyszcza. Tego żadne siły nie zdołają zniszczyć”.

Podczas centralnej Mszy św. odprawianej w niedzielę, 8 lipca na jasnogórskim szczycie obecni byli również: bp Kazimierz Gurda, ordynariusz siedlecki; bp Ignacy Dec, ordynariusz świdnicki; bp Tadeusz Bronakowski z Łomży; bp Antoni Pacyfik Dydycz z Drohiczyna; bp Stanisław Napierała i bp Teofil Wilski z Kalisza; bp Stanisław Stefanek z Łomży; bp Paweł Socha z Zielonej Góry; bp Edward Frankowski z Sandomierza i bp Ryszard Karpiński z Lublina.

>>tekst homilii<<


BPJG/BPKEP

źródło: episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-07-09 09:14:55
miniaturka

Papież o pielgrzymce do Bari i niedzieli morza

Wymownym znakiem jedności chrześcijan nazwał Papież Franciszek dzień modlitwy i refleksji w intencji pokoju na Bliskim Wschodzie, który odbył się w sobotę w Bari. Nawiązał też do obchodów „niedzieli morza”, poświęconej marynarzom i rybakom.
2018-07-09 09:40:43
miniaturka

Kard. Ranjith: władze zniszczyły oświatę

Sri Lanka boryka się z niskim poziomem nauczania i marginalizowaniem religii w szkołach. W obronie systemu oświaty, przed jego zupełną zapaścią występuje arcybiskup stołecznego Colombo.
2018-07-09 10:17:40
miniaturka

Abp Jurkovič: organizacje międzynarodowe odkrywają wartości

Abp Jurkovič wskazuje, że obecność Stolicy Apostolskiej na forum międzynarodowych organizacji jest bardzo ważnym elementem wnoszącym m.in. inne spojrzenie na dokonujące się procesy.
2018-07-09 11:15:55
miniaturka

Rybnik: zakończył się obóz Youth Camp Rybnik

Mszą św. posłania, przemarszem na Rynek Rybnika oraz koncertem zakończył się obóz Youth Camp Rybnik, który został zorganizowany we współpracy duszpasterstwa akademickiego DAR z Rybnika, miasta Rybnik oraz Uniwersytetu Ekonomicznego.
2018-07-09 11:41:08
miniaturka
play

African Music School: Już jest! Teledysk do Symfonii Afrykańskiej o miłości i pokoju

Powstał piękny i pełen radości teledysk do Symfonii Afrykańskiej - Symfonii Pokoju. To iskra ogromnej nadziei w kraju tak bardzo skrzywdzonym przez wojnę. Wzruszające przesłanie dla świata.
2018-07-09 12:30:32
miniaturka

Beskidy: lipcowa modlitwa na Groniu Jana Pawła II

Do naśladowania św. Faustyny i bycia wiernym swej misji wezwał ks. Jerzy Leśko z sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach, który 8 lipca przewodniczył Mszy św. na Groniu Jana Pawła II w Beskidzie Małym.