Strona główna
opoka.org.pl
2020-01-03 10:49
AC / Krzysztof Ołdakowski SJ

Kard. Grech zawsze stawiał Boga na pierwszym miejscu

„Kard. Prosper Grech był człowiekiem solidnej wiedzy oraz głębokiej duchowości, który kochał Kościół i życie zakonne, a przede wszystkim stawiał zawsze na pierwszym miejscu Pana Boga” – powiedział o zmarłym kilka dni temu maltańskim purpuracie kard. Giovanni Battista Re.

Autor/źródło: Spongie555/commons.wikimedia.org/CC BY-SA 3.0

Podczas uroczystości pogrzebowych, które z udziałem Papieża odbyły się w Bazylice św. Piotra przypomniał, że w noc Bożego Narodzenia kard. Grech koncelebrował jeszcze Mszę z Ojcem Świętym. W poniedziałek, jak zwykle, był obecny przy stole ze swoją wspólnotą augustyńską i rozmawiał ze współbraćmi w charakterystyczny dla siebie, bardzo uprzejmy sposób. Kilka godzin później Pan wezwał go do siebie. W wigilię Bożego Narodzenia skończył 94 lata.

- Kard. Prosper Grech był zafascynowany św. Augustynem oraz aktualizacją jego nauczania. Był przekonany, że czytając jego dzieła, odnajdujemy cząstkę samych siebie. Przy wielu okazjach przypominał, że św. Augustyn, szczególnie w «Wyznaniach», mówi o swoim doświadczeniu, ale w taki sposób, jakby chodziło o doświadczenie człowieka żyjącego w każdej epoce – podkreślił kard. Re. Czytając św. Augustyna, czytamy o sobie samych, o problemach współczesnego Kościoła, o problemach społeczeństwa, o relacjach pomiędzy państwem i Kościołem, ponieważ – mówił na zakończenie – w każdym z dzieł św. Augustyna znajdziemy coś, co przemawia bezpośrednio do serca.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-01-03 09:06:26
miniaturka

Wiadomości po łacinie? Tak, w Radiu Watykańskim

Od pół roku Radio Watykańskie nadaje serwis informacyjny po łacinie. Za tłumaczenia odpowiada pracujący w Watykańskim Sekretariacie Stanu polski duchowny, ks. Waldemar Turek.
2020-01-03 09:46:12
miniaturka

Abp Zvolenský stawia na Kongres Eucharystyczny w Budapeszcie

Głównym wydarzeniem rozpoczynającego się roku będzie Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Budapeszcie – uważa przewodniczący Episkopatu Słowacji.
2020-01-03 09:59:29
miniaturka

W Mosulu cywilizacja legła w ruinach, ale Kościół się odrodzi

Wiara chrześcijan w Iraku jest dziś silniejsza niż w przeszłości. Świąteczne uroczystości były wielkim znakiem nadziei. Kto tylko mógł, przychodził do kościoła na liturgię – mówi chaldejski ordynariusz Mosulu.
2020-01-03 11:05:23
miniaturka

Kard. Seán O'Malley ogłosił w Bostonie Rok Eucharystii

Kard. Seán O'Malley ogłosił Rok Eucharystii w Bostonie. Rozpocznie się on w Wielki Czwartek 2020 r. Purpurat wyjaśnił, że ta inicjatywa duchowa ma na celu pomóc ludziom lepiej zrozumieć, czym jest Eucharystia.
2020-01-03 11:24:05
miniaturka

Czy w kościołach w USA pojawią się ochroniarze z bronią?

W ostatnich latach o 34,8 proc. wzrosła przemoc wobec wyznawców różnych religii w Stanach Zjednoczonych – wynika ze statystyk FBI.
2020-01-03 12:01:12
miniaturka

Mazowsze: marszałek Struzik prosi Kościół o wsparcie działań ekologicznych

Władze Mazowsza proszą Kościół o włączenie się kampanie na rzecz poprawienia czystości powietrza.