Strona główna
opoka.org.pl
2019-02-22 15:15
ek / Paweł Pasierbek SJ

Kard. Gracias o roli kolegialności w stawianiu czoła nadużyciom

Kolegialność jest podstawową rzeczą w stawianiu czoła nadużyciom, które dotknęły ofiary i cały Kościół. Żaden biskup nie może więc powiedzieć, że sam zmierzy się z tym problemem.

Autor/źródło: episkopat.pl/Flickr/licencja: CC BY-SA

Przewodniczący episkopatu Indii mówił o tym na porannej sesji watykańskiego spotkania poświęconego ochronie nieletnich w Kościele.

Kard. Oswald Gracias podkreślił, że przezwyciężenie problemu nadużyć jest możliwe tylko na drodze kolegialności i synodalności. Ta ostatnia zakłada uczestnictwo i zaangażowanie ludzi świeckich. „Nie wystarczy mówić o synodalności w Kościele, jeżeli chcemy nią naprawdę żyć musimy nauczyć się także praktykować ją na co dzień” – podkreślił hierarcha.

Wskazał, że z kolei kolegialność z jednej strony zawiera w sobie różnorodność i uniwersalność Kościoła, ale z drugiej jedność. Należy więc szanować wielką różnorodność ze względu na historię, kulturę, obyczaje, ale także trzeba popierać i doceniać jedność. W kontekście nadużyć oznacza ona wspólne zmierzenie się z tym problemem, mając jednak na uwadze różnice płynące z różnych kontekstów i spraw, z których wynikają.

W perspektywie kolegialności i synodalności indyjski kardynał zaproponował kilka spraw do rozważenia. Pierwsza dotyczy sprawiedliwości, gdyż ofiary nadużyć, których dopuścili się ludzie Kościoła, muszą poczuć, że Kościół pragnie im tę wartość przywrócić. Chodzi także o sprawiedliwość wobec prawa państwowego.

Kard. Gracias – Kościół żyje w świecie, z szacunkiem do prawa państwowego

“Nadużycia seksualne wobec nieletnich czy bezbronnych dorosłych nie tylko łamią prawo Boże i Kościelne, ale są także publicznymi czynami kryminalnymi. Kościół nie żyje w odizolowanym świecie przez siebie stworzonym. Kościół żyje w świecie i dla świata – stwierdził kard. Gracias. – Osoby, które winne są takich kryminalnych wykroczeń są odpowiedzialne także wobec władz cywilnych za to, czego się dopuściły. Chociaż Kościół nie jest agendą państwową, to jednak uznaje prawowity autorytet prawa państwowego i cywilnego. Ponadto, Kościół współpracuje z władzami cywilnymi, aby wspierać przywrócenie sprawiedliwości ofiarom w porządku cywilnym.”

Oprócz tego, aby proces zabliźniania ran mógł przebiegać prawidłowo, zdaniem metropolity Bombaju, konieczny jest jasny, przejrzysty i koherentny przekaz ze strony Kościoła w stosunku do ofiar, członków Kościoła i społeczeństwa. Ignorowanie go prowadzi do jeszcze większego cierpienia i spowolnienia procesu uzdrowienia.

Kard. Gracias zwrócił także uwagę na to, by w kontekście nadużyć nie zapominać, że Kościół jest wspólnotą wezwaną do pokuty i rozeznawania. Wskazał, że trzeba prosić o przebaczenie i pokutować, bo w czasie drogi ta wspólnota zawiodła.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-02-22 13:41:02
miniaturka

Trwa drugi dzień spotkania o ochronie nieletnich

W Watykanie rozpoczął się drugi dzień szczytu poświęconego ochronie nieletnich. Dziś głównym tematem obrad jest kolegialność
2019-02-22 14:18:42
miniaturka

Kard. Cupich: jak rozliczać biskupów?

Zadaniem stojącym dziś przed Kościołem jest wypracowanie prawnych struktur i jasnych procedur, które usprawniałyby rozliczanie biskupów, którzy dopuścili się nadużyć lub poważnych uchybień w postępowaniu z nadużyciami.
2019-02-22 14:50:14
miniaturka

Ruszają przygotowania do synodu biskupów na temat Amazonii

W przyszłym tygodniu Watykan organizuje trzydniowe seminarium w ramach przygotowań do planowanego na październik synodu biskupów poświęconego Amazonii.
2019-02-22 15:17:29
miniaturka

Przewodniczący episkopatu Niemiec: szczyt w Watykanie nie pozostanie bez wniosków

Przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich, kard. Reinhard Marx chciałby, aby jednym z efektów watykańskiego szczytu poświęconego ochronie nieletnich było samozobowiązanie zwierzchników kościelnych.
2019-02-22 18:17:47
miniaturka

Oświadczenie Komisji KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą

"Komisja Konferencji Episkopatu Polski ds. Polonii i Polaków za Granicą apeluje o kontynuowanie zabiegów służących socjalnej i prawnej ochronie dzieci polskiego pochodzenia żyjących za granicą." - czytamy w oświadczeniu.
2019-02-22 18:26:02
miniaturka

Siostra Papa: trzeba docenić rolę kobiet w formacji seminaryjnej

Kobiety powinny być bardziej zaangażowane w formację seminarzystów. Jest to jeden z kroków na drodze powstrzymania nadużyć.