Strona główna
opoka.org.pl
2020-09-27 10:45
MG / Krzysztof Ołdakowski SJ – vaticannews.va

Kard. Filoni: Ziemia Święta jest wielkim dobrem całego Kościoła

Zbiórka podjęta przez Damy i Kawalerów Zakonu Bożego Grobu w Jerozolimie, w odpowiedzi na kryzys spowodowany pandemią, przyniosła kwotę 3 mln. euro.

Autor/źródło: vaticannews.va

Zasiliła ona fundusz, który jest przeznaczany przez zakon na bieżące potrzeby Kościoła w Ziemi Świętej. Zakon Grobu Bożego w Jerozolimie jest instytucją zależną bezpośrednio od Stolicy Apostolskiej. Jego działalność jest fundamentalna dla utrzymania i życia Kościoła-Matki w Jerozolimie.


Wielki Mistrz Zakonu Grobu Bożego w Jerozolimie uważa, że nie można dopuścić do sytuacji, w której Ziemia Święta stałaby się jedynie pomnikiem archeologicznym, przypominającym o wydarzeniach z przeszłości. Utrzymanie chrześcijańskiej obecności stanowi wielkie dobro dla całego Kościoła i świata. O przeznaczeniu zebranej wśród członków zakonu kwoty mówi papieskiej rozgłośni kard. Fernando Filoni.


    „Myślę przede wszystkim o naszych instytucjach edukacyjnych, czyli o około 50 szkołach, ale także o dziełach dobroczynnych, które tam utrzymujemy oraz o całej strukturze duszpasterskiej Patriarchatu. Szkoły pozostają wprawdzie zamknięte, ale profesorowie, nauczyciele, struktury edukacyjne muszą jakoś funkcjonować i być utrzymywane – podkreślił kard. Filoni. – Chodzi przecież o tysiące ludzi. To samo dotyczy szpitali, domów opieki, ośrodków dla osób niepełnosprawnych i upośledzonych. Następnie chodzi o życie samego Patriarchatu, którego nie można tak zwyczajnie zamknąć, ponieważ chodzi o cały wymiar duszpasterski, socjalny oraz edukacyjny. To wszystko jest przedmiotem naszej troski.“Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-09-26 22:56:12
miniaturka

Dziś Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy - to wielkie wyzwanie dla Kościoła

Religia odgrywa ogromną rolę w procesach migracyjnych. Europejskie społeczeństwo należy wychowywać do większego pluralizmu religijnego, należy też wymagać szacunku dla wartości krajów goszczących przybyszów.
2020-09-26 22:58:14
miniaturka

Licheń. Dzień Dawcy Szpiku Kostnego

Pod hasłem „Dać szansę na nowe życie” w licheńskim sanktuarium obchodzony był w sobotę Dzień Dawcy Szpiku.
2020-09-26 23:00:50
miniaturka

Tubylcy najbardziej dotknięci przez pandemię

„Rdzenna ludność nie jest «mniejszością wśród wielu innych». Są oni partnerami w dialogu i powinni brać udział w decyzjach politycznych” – powiedział na forum ONZ przedstawiciel Stolicy Apostolskiej.
2020-09-27 09:14:13
miniaturka

Przewodniczący Episkopatu: Biskupi Europy o perspektywach po pandemii

Skierowanie w kierunku misji czyli wyjście na zewnątrz, a nie czekanie aż ludzie sami wrócą do kościołów. To jest ważne również dla naszego kraju - powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, podsumowując Zebranie Plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE).
2020-09-27 09:19:40
miniaturka

W Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy – zbiórka dla poszkodowanych w pożarze na wyspie Le

O przeprowadzenie 27 września – w Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy – zbiórki do puszek na rzecz poszkodowanych w wyniku pożaru na greckiej wyspie Lesbos zaapelowała Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.
2020-09-27 11:11:21
miniaturka

Włochy: „Ogród ‘Laudato si’” w Parku Narodowym w delcie Padu

W regionie Wenecji w północnych Włoszech zostanie otwarty ogród zaaranżowany w oparciu o tekst ekologicznej encykliki papieża Franciszka „Laudato si”.