Strona główna
opoka.org.pl
2019-03-11 08:34
Anna Bajon / Michał Król SJ

Kard. Filoni: Tajwan potrzebuje więcej zapału misyjnego

Kościół jest solą społeczeństwa Tajwanu, gdzie przez edukację i inne formy obecności dał sens wielu aspektom ludzkiego życia – stwierdza prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.

Autor/źródło: Pixabay, disoniador, licencja: CC0

Kard. Ferndando Filoni powrócił do Watykanu z czterodniowej wizyty, w Hong-Kongu, Makao i Tajwanie, gdzie reprezentował Papieża Franciszka na IV Krajowym Kongresie Eucharystycznym. Pond 23-milionionowa populacja Tajwanu ma mniej niż 1 proc. katolików. Jednak jak mówi purpurat „uznanie jakim cieszą się dzieła Kościoła, jest sto razy większe niż liczba samych katolików”.

O swoich wrażeniach po wizycie na Tajwanie w wywiadzie dla Radia Watykańskiego mówi kard. Filoni:

    “Moje wrażenia są pozytywne, ponieważ spotkałem tam Kościół, który oczywiście ma potrzebę bycia wzmacnianym, motywowanym i wspieranym, ale także ma wiele swoich własnych bogactw. Myślę szczególnie o ewangelizacji pośród aborygenów czy pragnieniu wzrostu liczby powołań. I tutaj widać świadomość biskupów, aby prowadzić niższe seminarium, które już rozpoczęło swoją działalność. Są także te instytucje, które tradycyjnie pomogły umocnić obecność Kościoła na polu edukacji, bardzo doceniane przez wszytkich, a także te dotyczące służby zdrowia – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Filoni. – Odwiedziłem nowy szpital należacy do Uniwersytetu Fujen, który naprawdę ma koncepcję, jak stawić czola problemom osób chorych. Zatem dbałość o chorych, wrażliwość względem społeczeństwa, które się starzeje, gdzie liczba narodzin jest niska i gdzie istnieje konieczność wyjścia na spotkanie potrzebom wielu osób starszych. Dlatego też zainaugurowałem ośrodek pomocy dla osób starszych w dawnej szkole podstawowej. Jest wiele powodów do nadziei, jednak to, czego najbardziej brakuje temu Kościołowi, to bardziej adekwatny zapał misyjny.”

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-03-10 22:02:02
miniaturka
play

#SłowoOPsalmach - 11 marca 2019

Komentarz do psalmu responsoryjnego na 10 marca 2019
2019-03-10 22:12:30
miniaturka

Abp Ryś do kleryków: w samym sercu Kościoła możecie być dramatycznie kuszeni!

Słowo was zaprasza do przepięknej posługi, do największych rzeczy.(...) Ale Słowo to mówi też: uważajcie, bo w tym miejscu waszej posługi, które jest w samym sercu Kościoła, idąc z biblią na ustach, możecie być dramatycznie kuszeni! – mówił metropolita łódzki.
2019-03-11 08:21:02
miniaturka

Abp Tolentino: archiwa Piusa XII wyjaśnią wiele spraw XX w.

Po otwarciu archiwów dotyczących pontyfikatu Piusa XII wszyscy będziemy na pewno zaskoczeni, jak wielkie było jego zaangażowanie w działalność dobroczynną – zapowiada abp José Tolentino Mendonça, Bibliotekarz i Archiwista Świętego Kościoła Rzymskiego.
2019-03-11 08:39:54
miniaturka

Egipt: postępuje proces legalizacji chrześcijańskich kościołów

W Egipcie postępuje proces tzw. legalizacji kościołów, które w ostatnich dziesięcioleciach zostały wybudowane bez odpowiednich pozwoleń ze strony władz.
2019-03-11 08:46:03
miniaturka

„Spalona ziemia” – nowe formy kolonizacji

Nowa forma kolonializmu, jaką jest zagarnianie ziemi znalazła się w najnowszym raporcie włoskiej Caritas. Dossier nosi tytuł „Spalona ziemia” i stanowczo potępia gromadzenie ziem ze szkodą dla lokalnych społeczności.
2019-03-11 08:49:24
miniaturka

Syria: nie nienawiść, lecz przebaczenie

Jest to marzenie, które się spełnia i za to musimy podziękować Pomocy Kościołowi w Potrzebie – tak o wsparciu jakie Syryjczycy otrzymują od tego papieskiego stowarzyszenia, mówi abp Nicholas Sawaf.