Strona główna
opoka.org.pl
2019-11-20 10:14
nc / Marek Raczkiewicz CSsR/ VN

Kard. Filoni: rodzice mają prawo do edukacji swoich dzieci

Poparł tym samym stanowisko Episkopatu Hiszpanii, szkół katolickich oraz rodziców, w reakcji na wypowiedź hiszpańskiej minister edukacji, która to prawo podważyła.

Autor/źródło: Photogenica.pl, Diego Cervo, licencja: Jak album

Isabel Celaá podczas kongresu szkół katolickich, w którym wzięło udział ponad 2 tys. osób z całego kraju, stwierdziła, że „w żadnym wypadku nie można powiedzieć, iż prawo rodziców do wyboru nauczania religijnego lub wyboru ośrodka edukacyjnego jest częścią wolności nauczania”. Słowa minister wywołały protesty na sali. Konferencja Episkopatu Hiszpanii, Szkoły Katolickie oraz stowarzyszenia rodziców natychmiast przypomniały, że takie prawo gwarantuje artykuł 27 hiszpańskiej Konstytucji. Wielu nauczycieli i rodziców podejrzewa, że jeśli nowy rząd utworzą socjaliści oraz partia Podemos, to dni szkół katolickich mogą być policzone.

W obronie prawa rodziców do wychowania swoich dzieci stanął kard. Fernando Filoni. Jest to prawo „podstawowe i niezbywalne. Nikt nie może uzurpować sobie tego obowiązku lub tego prawa, nad którym powinna czuwać administracja” – powiedział cytując wypowiedź kard. Osoro z Madrytu.

Prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów wziął udział w międzynarodowym kongresie „Prawo w misji Kościoła”, który zorganizował Uniwersytet św. Damazego w Madrycie. Watykański dostojnik stanął w obronie „prawa do życia w pokoju, praktykowania swojej wiary, prawa do edukacji i godnego życia”. Są to „podstawowe prawa dla każdego społeczeństwa” – podkreślił kard. Fernando Filoni.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-11-20 08:27:10
miniaturka

Pasterz Sztokholmu apeluje o powstrzymanie antysemityzmu

W Szwecji, Danii i Norwegii miała miejsce seria antysemickich incydentów. Zbiegły się one z 81. rocznicą nocy kryształowej. Kard. Anders Arborelius - bp Sztokholmu - przestrzegł przed rozwojem antysemityzmu w Skandynawii.
2019-11-20 08:52:56
miniaturka

Indie: Kościół ratuje wdowy, już nie od stosu, ale od odrzucenia

Kościół katolicki w Koczinie w południowych Indiach zamierza pomóc wdowom w ponownym małżeństwie. Są one poddawane w tym kraju ostracyzmowi i dlatego nawet młode wdowy bardzo rzadko ponownie wychodzą za mąż.
2019-11-20 09:11:08
miniaturka
play

Papież jest już w Tajlandii

Do Bangkoku Franciszek przybył po ponad 11-godzinnym locie. W sobotę uda się do Japonii. Towarzyszących mu dziennikarzy prosił, by dzięki swej pracy pozwolili Zachodowi poznać te odległe kultury.
2019-11-20 10:15:59
miniaturka

Hiszpania: episkopat zaniepokojony podziałami w społeczeństwie

Episkopat Hiszpanii rozpoczął jesienną sesję plenarną. Biskupi zajmą się m. in. programem duszpasterskim na najbliższe lata oraz budżetem na przyszły rok. Przewodniczący Episkopatu, wyraził zaniepokojenie z powodu panującej sytuacji politycznej w kraju.
2019-11-20 10:54:04
miniaturka

Franciszek przypomni o męczeństwie japońskich chrześcijan

To dla nas ważne, że Papież odwiedzi miejsca związane z naszą martyrologią i spotka się z potomkami ukrytych chrześcijan - powiedział ojciec Yuji Sugawara. Prześladowania chrześcijan w Japonii bowiem rozpoczęły się w 1587 r. i trwały do ok. 1873 r.
2019-11-20 11:19:46
miniaturka

Beatyfikacja ekwadorskiego jezuity

W sobotę podczas Mszy św. na Stadionie Olimpijskim w Riobamba w środkowym Ekwadorze kard. Angelo Becciu, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, wyniósł do chwały ołtarzy o. Wiktora Emila Moscoso Cárdenasa.