Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2019-10-03 10:35
nc / Paweł Pasierbek SJ

Kard. Filoni przypomina o potrzebie głoszenia Chrystusa

7 października w bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie kard. Filoni, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, będzie przewodniczył modlitwie różańcowej w intencji misji.

Autor/źródło: Yunlin County Government/commons.wikimedia.org

Jest to jedna z inicjatyw w ramach Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego, jaka będzie miała miejsce na Watykanie. Kard. Prefekt podkreślił wagę tej modlitwy, a także, w wywiadzie dla Radia Watykańskiego, wskazał na różne wymiary misji oraz bycia misjonarzem.

Potrzeba odnowionej i pogłębionej ewangelizacji

"Zadanie misyjne nie jest czymś, co można delegować, zlecić komuś innemu. Papież uważa, że Kościół nie może żyć zlecając sprawy innym, ale musi wziąć na siebie zadanie misyjne w pełnym jego wymiarze. Każdy musi pełnić jakąś rolę, mieć zadanie. Musimy sobie uświadomić, że poprzez chrzest wszyscy staliśmy się misjonarzami – podkreślił kard. Filoni. - Kiedyś była pewna forma delegowania tego zadania, gdyż przemierzanie mórz i pójście do krajów misyjnych było czymś oczywistym, gdy społeczeństwo było w miarę jednorodne. Przynajmniej na zachodzie była ta jednorodność w wymiarze chrześcijańskim, katolickim. Ludzie się z tym identyfikowali, mieli podobne wizje. Potem się to powoli zmieniało, gdyż już nie wszyscy czuli się częścią Kościoła. W tym momencie pojawia się drugi wymiar: misja już nie do ludzi – ad gentes, ale wchodzenie w wymiar interkulturowy, a więc między ludzi – inter gentes. No i wreszcie trzeci element misyjności: wewnątrz Kościoła. W obecnej rzeczywistości bowiem trzeba sobie uświadomić potrzebę ewangelizacji czy też reewangelizacji, którą musimy pogłębić, zrewidować i nadać jej nowy kształt."

Źródło: www.vaticannews.va


Podziel się tym materiałem z innymi: