Strona główna
opoka.org.pl
2017-12-09 12:12
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Kard. Filoni: Kościół mniejszościowy, ale bardzo żywy

Uderzył mnie ogromny entuzjazm ludzi, którzy brali udział w spotkaniach z Papieżem – tak pielgrzymkę Franciszka do Birmy i Bangladeszu wspomina prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.

Autor/źródło: Pixabay, sasint, licencja: CC0

Na przykład na Msze w Rangunie przyszły dziesiątki tysięcy ludzi, często z bardzo daleka, aby przeżyć to szczególne doświadczenie, które trwało zaledwie kilka godzin.  Kard. Filoni zaznaczył, że są to Kościoły bardzo małe, ale jednocześnie bardzo żywotne w wierze i dynamiczne w swej działalności społecznej.

Kard. Fernando Filoni odniósł się także do licznych powołań kapłańskich i zakonnych w tych krajach. Podkreślił, że rodzą się one w grupach etnicznych, gdzie głoszona jest Ewangelia. Często pochodzą z rodzin katolickich zakorzenionych w wierze od kilku pokoleń. Dzięki temu nowi kapłani dobrze znają język, zwyczaje, sposób życia plemion, wśród których będą posługiwać. Zaznaczył także, iż dużą rolę w ich wzrastaniu, np. w Bangladeszu, odgrywa działalność edukacyjna Kościoła, który prowadzi tam wiele szkół.

Prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów podsumowując tę pielgrzymkę zwrócił również uwagę na fakt wielkiego szacunku, jakim Kościół katolicki cieszy się w tych krajach. Dzieje się to także dzięki temu, iż nie prowadzi on prozelityzmu i  jest otwarty na wszystkich. Także osoby nienależące do wspólnoty Kościoła stają się beneficjentami jego działalności charytatywnej, czy edukacyjnej.

pp/rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-12-08 23:22:44
miniaturka

Papież: Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Papież Franciszek, już po raz piąty w czasie swego pontyfikatu, udał się na Plac Hiszpański, położony w centrum Rzymu, aby tam oddać hołd Matce Jezusa.
2017-12-08 23:24:39
miniaturka

Papież: grzech postarza człowieka, czyni brzydkim

Nie wiek, a grzech sprawia, że człowiek się starzeje. Dzieje się tak, gdyż grzech powoduje sklerozę serca. Zamyka je, czyni biernym, sprawia, że usycha – mówił Papież w rozważaniu, poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”.
2017-12-08 23:29:38
miniaturka

Papież: pozdrowienie dla uczestników 41. Konferencji Animatorów Odnowy w Duchu Świętym

W Rimini, we Włoszech trwa 41-sza Konferencja Animatorów Odnowy w Duchu Świętym (7-10.12). Z tej okazji Ojciec Święty wystosował do zebranych krótkie pozdrowienia.
2017-12-08 23:37:51
miniaturka

Hiszpania: obchody NMP Niepokalanie Poczętej

Inmaculada, czyli Matka Boża Niepokalanie Poczęta jest patronką Hiszpanii. W wielu katedrach i parafiach odbyły się tradycyjne nocne czuwania maryjne.
2017-12-08 23:39:39
miniaturka

CCEE: śmierć człowieka i migracja w centum uwagi przyszłego spotkania

Kościół katolicki przypomina o obowiązku towarzyszenia osobom, które zbliżają się do kresu ziemskiego życia.
2017-12-09 07:11:37
miniaturka

Legnica. Obłóczyny kleryków III roku WSD

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP trzech kleryków III roku legnickiego Seminarium Duchownego przyjęło strój duchowny.