Strona główna
opoka.org.pl
2021-03-12 08:51
MG / Łukasz Sośniak SJ – vaticannews.va

Kard. Erdö: Węgrzy pragną Eucharystii i czekają na Papieża

Podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu, Ojciec Święty, zapytany przez powracających razem z nim z Iraku dziennikarzy o kolejne zagraniczne wyjazdy, zapowiedział swoją obecność na Mszy kończącej Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny, który odbędzie się na początku września na Węgrzech.

Autor/źródło: vaticannews.va


Wydarzenie miało odbyć się w zeszłym roku, jednak zostało przeniesione ze względu na pandemię koronawirusa.W rozmowie z Radiem Watykańskim kard. Péter Erdö zaznaczył, że tym razem nie ma obaw, że kongres znów się nie odbędzie. „Jesteśmy przygotowani na wszystkie scenariusze związane z pandemią” – zapewnił prymas Węgier. Podkreślił, że informacja o planowanej obecności Franciszka ucieszyła nad Dunajem nie tylko katolików. „To dla nas wszystkich światło po miesiącach ciemności i pandemii” – powiedział arcybiskup Ostrzyhomia-Budapesztu.


Czekamy na Papieża jako na świadka nadziei


    „Przyjęliśmy tę wiadomość z wielką radością. Nasze media natychmiast podały ją dalej. Nie ma chyba wspólnoty religijnej czy grupy społecznej, która byłaby niezadowolona z przyjazdu Papieża. Spotykam się jak dotąd wyłącznie z reakcjami entuzjastycznymi – powiedział papieskiej rozgłośni Prymas Węgier. – Czekamy na Ojca Świętego jako na świadka nadziei, ponieważ jego obecność da nam nadzieję po tylu miesiącach ciemności i pandemii. Jak dotąd czerpaliśmy ja z jedynego dostępnego dla nas źródła – z Najświętszego Sakramentu. Nawet jeśli w tej chwili, na przykład w Budapeszcie, publiczne Msze są zawieszone z powodu pandemii, to jednak kościoły nie są zamknięte i ludzie przychodzą modlić się przed Najświętszym Sakramentem. To wzruszające widzieć, jak bardzo są spragnieni i głodni Eucharystii.“


Zgodnie z programem Papież Franciszek ma przewodniczyć końcowej celebracji na Placu Bohaterów w Budapeszcie. Wówczas ogłosi także gdzie odbędzie się kolejny kongres.


Obok ołtarza, na którym sprawowana będzie Msza św., znajdzie się Krzyż Misji, symbol kongresu, wykonany w 2007 r. przez nieżyjącego już złotnika Csabę Ozsváriego. Jest to ponad trzymetrowe dzieło zrobione z drewna dębowego i pokryte brązem. Wewnątrz osadzone są relikwie Krzyża Świętego i świętych węgierskich. Papież pobłogosławił ten krzyż w listopadzie 2017 r. na początku wizyty „ad limina” biskupów węgierskich w Rzymie, życząc aby stał się on symbolem odnowy narodu węgierskiego, wychodzącej od Ewangelii i Eucharystii. Obecnie krzyż znajduje się w bazylice w Ostrzyhomiu.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-03-11 14:51:58
miniaturka

Były esbek nielegalnie przetrzymywał tajne dokumenty z czasów wojny i stanu wojennego

Jak poinformował pion śledczy IPN, były funkcjonariusz wywiadu PRL i UOP Witold Z. przetrzymywał nielegalnie dokumenty z informacjami o kilkuset agentach m.in. Gestapo i Abwehry, a także materiały dotyczące działań SB podczas stanu wojennego.
2021-03-11 15:41:53
miniaturka

„W pustyni i w puszczy” ma zostać na liście lektur? Polacy są jednoznaczni

Jak wynika z badania pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl, zdecydowana większość Polaków sprzeciwia się pomysłom usunięcia powieści Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy” z listy lektur szkolnych.
2021-03-12 08:47:05
miniaturka

Kard. Sandri: trzeba ratować chrześcijan w Ziemi Świętej

Kard. Leonardo Sandri zachęca do szczególnej hojności w czasie tradycyjnej zbiórki na Ziemię Świętą, która w kościołach na całym świecie odbędzie się w Wielki Piątek. Żyjący tam chrześcijanie ucierpieli w tym roku szczególnie z powodu ograniczeń wprowadzonych ze względu na pandemię.
2021-03-12 10:06:51
miniaturka

Zakonnica została sekretarzem Papieskiej Komisji Biblijnej

Hiszpańska zakonnica Nuria Calduch-Benages, profesor Uniwersytetu Gregoriańskiego i znawczyni Pisma Świętego, została mianowana przez Papieża Franciszka sekretarzem Papieskiej Komisji Biblijnej.
2021-03-12 10:14:07
miniaturka

Rodzina, formacja kapłańska, ochrona dzieci i młodzieży - to główne tematy zebrania KEP

Katecheza w szkołach, sytuacja rodzin, sprawy Fundacji Świętego Józefa, zaangażowanie świeckich w sprawy Kościoła oraz formacja prezbiterów w Polsce – to główne kwestie poruszane podczas 388. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które zakończyło się 11 marca w Warszawie.
2021-03-12 10:20:55
miniaturka

Amerykańscy biskupi przeciwni finansowaniu aborcji z podatków federalnych

Konferencja Episkopatu Stanów Zjednoczonych wyraziła zaniepokojenie tym, że przyjęty przez senat tego kraju plan ratowania gospodarki pozwoli na finansowanie aborcji z podatków federalnych.