Strona główna
opoka.org.pl
2018-03-09 13:08
S. Zielińska / Joanna Folfasińska

Kard. Dziwisz w Orchard Lake: Życie kapłana nie jest łatwe

- Życie kapłana nie jest łatwe i nigdy nie będzie łatwe. Jesteśmy narażeni na wszystkie pokusy i powaby współczesnego świata. Dlatego nasze życie musi być zakotwiczone w Chrystusie. - mówił kard. Stanisław Dziwisz w Orchard Lake.

Autor/źródło: Ks. Tomasz Szopa, Archidiecezja Krakowska

- Chrystus potrzebuje waszych jasnych umysłów i gorących serc. Potrzebuje waszych pracowitych dłoni i sprawnych stóp, byście współczesnemu światu nieśli Ewangelię, byście odważnie głosili słowo Boże, byście byli miłosiernymi szafarzami Bożego miłosierdzia i pojednania, byście nieśli Chleb życia ludziom spragnionym Boga i prawdziwego życia, byście pamiętali o ubogich i o tych, o których nikt nie pamięta. - mówił 8 marca kardynał Stanisław Dziwisz do Kapłanów i Seminarzystów, zebranych na porannej Eucharystii w Orchard Lake.

Kardynał przypomniał, że znajdujemy się dokładnie w połowie Wielkiego Postu, stopniowo zmierzając do wydarzeń Wielkiej Nocy. W tej wędrówce towarzyszy nam Słowo Boże, które oświetla drogę i uczy, jak postępować. Dzisiejsza Liturgia Słowa wzywa do głębszego zaufania Panu i powierzenia Mu swojego życia.

Emerytowany metropolita krakowski zwrócił uwagę na dwa istotne watki, zawarte w Ewangelii. Pierwszy - ma przygnębiający charakter i pokazuje, że człowiek często szuka pretekstu, by nie słyszeć Bożego głosu. Drugi - pocieszający - odsłania prawdę o tym, że Chrystus, zwycięzca śmierci, piekła i szatana, ma nieograniczoną moc.

- Najważniejsze jest to, że Jezus Chrystus mocniejszy jest do szatana, od wszelkiej pokusy i trudności, jakim przychodzi nam lub przyjdzie stawić czoło. To jest fundament naszej nadziei, naszego pokoju serca i naszej duszpasterskiej gorliwości. Mamy „zbierać" z Chrystusem i dla Chrystusa. To jest nasze powołanie i zadanie.

Na zakończenie homilii, kardynał zwrócił się bezpośrednio do Seminarzystów, przypominając im, że czas spędzony w seminarium, to okres duchowego przygotowania do służby Chrystusowi. Prosił przyszłych duchownych o sumienne studiowanie oraz o podtrzymywanie braterskich relacji z innymi klerykami.

- Życie kapłana nie jest łatwe i nigdy nie będzie łatwe. Jesteśmy narażeni na wszystkie pokusy i powaby współczesnego świata. Dlatego nasze życie musi być zakotwiczone w Chrystusie. To jest warunek sine qua non naszej wierności i apostolskiej gorliwości.

HOMILIA

Joanna Folfasińska | Archidiecezja Krakowska

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-03-09 11:33:39
miniaturka
play

Wideo-zaproszenie na Mszę z okazji 5. rocznicy wyboru Franciszka

Z okazji 5. rocznicy wyboru papieża Franciszka Archidiecezja Warszawska wraz z portalem Stacja7.pl przygotowały specjalny spot - zaproszenie.
2018-03-09 12:14:52
miniaturka

Caritas Polska: dziś rusza zbiórka żywności pod hasłem „Tak, Pomagam!”

Już czternastą zbiórkę żywności pod hasłem „Tak, Pomagam!” organizuje Caritas Polska we współpracy z Caritas diecezjalnymi przed Świętami Wielkanocnymi. Zbiórki odbędą się 9 i 10 marca.
2018-03-09 12:49:51
miniaturka

Wkrótce obrady Episkopatu Polski

Rola Kościoła w odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku oraz duszpasterstwo młodzieży w perspektywie zbliżającego się synodu biskupów i Światowych Dni Młodzieży będą głównymi tematami 378. Zebrania Plenarnego KEP.
2018-03-09 13:41:49
miniaturka

Arcybiskup J.-C. Hollerich nowym przewodniczącym COMECE

Arcybiskup Luksemburga 59-letni Jean-Claude Hollerich został nowym przewodniczącym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).
2018-03-09 14:10:57
miniaturka

Zmarł ks. prof. Józef Herbut

W czwartek 8 marca, w wieku 84 lat, zmarł ks. prof. Józef Herbut, długoletni wykładowca Wydziału Filozofii KUL, Wyższego Seminarium Duchownego w Opolu i Uniwersytetu Opolskiego.
2018-03-09 14:32:57
miniaturka

Abp Gądecki: Inicjatywa „24 godziny dla Pana” przypomina o życiu duchowym

Inicjatywa „24 godziny dla Pana” jest warta zauważenia i docenienia chociażby ze względu na podkreślenie szacunku do sakramentów. – Jest ona pożyteczna w każdym czasie. - mówi Przewodniczący Episkopatu Polski.