Strona główna
opoka.org.pl
2018-03-06 12:13
S. Zielińska / Joanna Folfasińska, Ks. Tomasz Szopa

Kard. Dziwisz: Polonia amerykańska bliska sercu św. Jana Pawła II

Jestem przekonany, że dzisiaj św. Jan Paweł II spogląda na nas zgromadzonych w tym sanktuarium jego imienia i błogosławi nam z wysoka. - mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. wotywnej w Willow Springs.

Autor/źródło: Ks. Tomasz Szopa, Archidiecezja Krakowska

W kolejnym dniu wizyty duszpasterskiej w Stanach Zjednoczonych ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz odprawił Mszę świętą w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Chicago. Sanktuarium, nad którym opiekę sprawują ojcowie cystersi, jest ośrodkiem, gdzie skupia się duszpasterstwo polonijne szczególnie wiernych pochodzących z Podhala i Małopolski. Mszę świętą koncelebrował ks. biskup Andrzej Wypych, biskup pomocniczy Archidiecezji Chicagowskiej i wielu kapłanów. Obecne były liczne poczty sztandarowe kół Związku Podhalan.

Kardynał przypomniał zgromadzonym na Eucharystii wiernym, których korzenie sięgają Podhala i górzystych terenów południowej Polski, miłość i szacunek, jakimi Jan Paweł II darzył Tatry. Wrócił pamięcią do wydarzeń spod zakopiańskiej Wielkiej Krokwi i momentu, w którym Papież powiedział góralom, że zawsze można na nich liczyć. Przywołał także chwilę, kiedy burmistrz Zakopanego podziękował Ojcu Świętemu za wydostanie Polaków z jarzma komunizmu. Odpowiedzią Jana Pawła II był apel o nieustanną obronę krzyża.

- Nikomu z nas nie brakuje krzyża, bo jest on wpisany w los człowieka na ziemi. Może to być krzyż prac i trudów, krzyż chorób i cierpień, krzyż ofiarnej rodzicielskiej miłości, a także krzyż kryzysów małżeńskich i rodzinnych, krzyż napięć, sporów i nieporozumień, nawet z najbliższymi. Nie można oddzielać tych krzyży od krzyża Jezusa Chrystusa. Dlatego patrząc na Jego krzyż, na którym została ukrzyżowana Jego miłość, możemy prosić Go i szukać u Niego siły, by podołać, by się nie poddawać i wytrwać na drodze miłości i służby. - skomentował.

Kardynał odniósł się do słów Ewangelii, w której Jezus nad Jeziorem Tyberiadzkim trzykrotnie pytał Piotra Apostoła o miłość.

- Co miał odpowiedzieć Szymon Piotr? Przecież kochał Jezusa. Kilka lat wcześniej zostawił wszystko i poszedł za Nim, z Nim związał wszystkie swoje nadzieje i życiowe plany. Ale miał również świadomość, że w godzinie próby zawiódł. Dlatego odpowiedział bardzo pokornie: „Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham". „Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham?" Wtedy usłyszał słowa, w których Jezus powierzał mu najważniejszą misję: „Paś baranki moje. Paś owce moje".

Emerytowany metropolita krakowski wyraźnie podkreślił, że powyższe słowa są kluczem do zrozumienia pontyfikatu św. Jana Pawła II.

- Pytania i odpowiedzi z tej Ewangelii stanowią klucz do odczytania sekretu osobowości, życia i służby św. Jana Pawła II. W centrum jego życia jako młodego człowieka, a potem jako kapłana, biskupa i Papieża był Jezus Chrystus. Młody Karol Wojtyła poszedł za Nauczycielem z Nazaretu, z nim związał wszystkie swoje życiowe marzenia i plany. A Jezus, znając nadzwyczajne przymioty jego umysłu i serca, powierzał mu coraz większą odpowiedzialność w Kościele.

Kardynał przypomniał również postać Hanny Chrzanowskiej - krakowskiej pielęgniarki i prekursorki domowych hospicjów, która zostanie wyniesiona na ołtarze w krakowskich Łagiewnikach w kwietniu bieżącego roku.

FOTOGALERIA

HOMILIA

Joanna Folfasińska, Ks. Tomasz Szopa | Archidiecezja Krakowska

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-03-06 10:52:34
miniaturka

Papież wspomina argentyńskie asumpcjonistki: docierały do wszystkich

Żyjemy w czasach, kiedy ewangelizacja dokonuje się poprzez świadectwo bliskości i miłości, przez świadczenie o miłosiernym obliczu Boga – napisał Franciszek we wprowadzeniu do książki o francuskim kapłanie Étiennie Pernecie.
2018-03-06 11:20:53
miniaturka

Bp Czaja: Jesteśmy u początku rozeznawania

Przed nami trudne zadanie wypracowania jasnych kryteriów weryfikacji chrześcijańskiej tożsamości w różnych środowiskach i wspólnotach Kościoła w Polsce. - mówił bp Andrzej Czaja w rozmowie o pentekostalizmie i pentekostalizacji.
2018-03-06 11:49:04
miniaturka

Jasna Góra: Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast

W Dniu Kobiet, 8 marca, na Jasnej Górze będzie miała miejsce modlitwa w intencji kobiet. Mszy św. o godz. 18.30 w kaplicy Matki Bożej będzie przewodniczył bp Łukasz Buzun z Kalisza.
2018-03-06 12:49:01
miniaturka

Jubileusz 350-lecia przybycia kamedułów na Wigry

Z okazji 350-lecia przybycia o. Kamedułów na Wigry, w IV Niedzielę Wielkiego Postu, w kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wigrach sprawowana będzie uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Jerzego Mazura.
2018-03-06 13:17:35
miniaturka

Papież: Bóg przebacza, ale my musimy przebaczyć innym

Na niebezpieczeństwo zniewolenia przez nienawiść wskazał Papież w czasie Mszy w Domu św. Marty i dodał, że pierwszym krokiem do uzyskania Bożego przebaczenia jest uznanie siebie za grzesznika.
2018-03-06 13:48:37
miniaturka

"Polonia Restituta" - cykl konferencji przed 100-leciem odzyskania niepodległości

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Rada KEP ds. Społecznych zapraszają na cykl dziesięciu konferencji pod nazwą "Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości".