Strona główna
opoka.org.pl
2020-08-31 15:59
AC / md / KAI

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II jest ojcem „Solidarności”

„Nie byłoby sierpnia 1980 roku bez czerwca 1979 i pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do umiłowanej Polski. Papież jest ojcem Solidarności” – napisał kard. Stanisław Dziwisz w oświadczeniu z okazji 40. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych.

Autor/źródło: Ewa Klejnot-Schreiber, licencja: CC BY

„To on – posłuszny natchnieniom Ducha Świętego – rzucił iskrę, która przerodziła się w wielki, pokojowy ruch dający początek dziejowych zmian w krajach dawnego bloku sowieckiego” – dodaje wieloletni sekretarz polskiego papieża.

„W 40. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych dziękujemy Bogu za dzieło, które doprowadziło do historycznych przemian w naszej Ojczyźnie, a w konsekwencji w całej Europie” – pisze kard. Dziwisz, podkreślając, że „nie byłoby sierpnia 1980 roku bez czerwca 1979 i pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do umiłowanej Polski”.

„Papież jest ojcem „Solidarności”. Jest ojcem naszej polskiej wolności. To on – posłuszny natchnieniom Ducha Świętego – rzucił iskrę, która przerodziła się w wielki, pokojowy ruch dający początek dziejowych zmian w krajach dawnego bloku sowieckiego” – zaznacza hierarcha.

Osobisty sekretarz Jana Pawła II przypomina jego słowa wypowiedziane w Warszawie na placu Zwycięstwa w 1979 roku: „Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi! Tej ziemi!”. Jak zauważył kardynał, słowa te „dały Polakom nadzieję i siłę potrzebną do odwrócenia biegu historii”. Przypomniał ponadto, że papież prosił Polaków, aby „to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością”.

„Warto pamiętać także o pielgrzymce papieża do Ojczyzny w 1983 roku i jego spotkaniu z Lechem Wałęsą w Dolinie Chochołowskiej. Doszło do niego na stanowczo wyrażone życzenie Jana Pawła II. Miało ono ogromne znaczenie dla przetrwania „Solidarności” i umocnienia Polaków w nadziei na zwycięstwo wolności’ – dodał kard. Dziwisz.

„Jan Paweł II bardzo pragnął, by Polacy budowali na ojczystej ziemi wspólnotę solidarności, wspólnotę ducha opartą na trwałych fundamentach nieprzemijających wartości Ewangelii. Te ideały stanęły u źródeł ruchu „Solidarności”. Nie byłoby „Solidarności” bez drogowskazów, które postawił przed nami święty papież, wyznaczając drogę do budowania wspólnoty wiernej Bogu i solidarnie dzielącej ludzki los” – napisał na zakończenie.

md / Kraków

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-08-31 12:12:19
miniaturka

Polonijka – Polonijna Szkoła Podstawowa online

Ostatnie miesiące wiele zmieniły w naszym życiu. To trudny czas dla nas wszystkich, ale warto szukać pozytywnych aspektów. Wspólne rodzinne przebywanie w domu sprzyja budowaniu więzi, ale też nauce języka polskiego. Warto zatem zaplanować czas na wspólną edukację. Dlaczego warto uczyć dziecko języka polskiego?
2020-08-31 13:14:08
miniaturka

KUL - przekazanie insygniów rektorskich

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II 31 sierpnia 2020 r. odbyła się uroczystość przekazania insygniów rektorskich. Urzędujący Rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński wręczył berło, będące symbolem władzy rektorskiej, Rektorowi Elektowi ks. prof. Mirosławowi Kalinowskiemu.
2020-08-31 13:50:34
miniaturka

Warsztaty dla małżeństw. Dialog w małżeństwie. Czy to możliwe?

Sobotnie warsztaty dla małżeństw w Loretto 60 km od Warszawy dla pragnących odnowienia sweo małżeńskiego dialogu. Dla Boga nie ma nic niemożliwego!
2020-08-31 14:04:39
miniaturka

Ekumeniczne przesłanie na Czas dla Stworzenia

Katolicka Rada Konferencji Episkopatów Europy i ekumeniczna Konferencja Kościołów Europy wystosowały wspólne przesłanie na doroczną inicjatywę ekologiczną zwaną Czasem dla Stworzenia.
2020-08-31 14:35:19
miniaturka

Jak wspaniale być kobietą! Rekolekcje

Rekolekcje dla kobiet szukających chwili wytchnienia przy Chrystusie w Loretto 60 km od Warszawy.
2020-08-31 19:14:48
miniaturka

Konferencja Episkopatu Polski w sprawach liturgicznych

W czasie 386. Zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski (Jasna Góra, 27-29 sierpnia 2020 roku), podjęto kilka kwestii dotyczących liturgii.