Strona główna
opoka.org.pl
2021-09-10 15:21
mk / vaticannews.va

Kard. Czerny: nie możemy zapominać o gościnności

3,5-metrowa marionetka o imieniu Amal dotarła na Plac św. Piotra. Marionetka przedstawia syryjską dziewczynkę w wieku ok. 9 lat i symbolizuje wszystkie dzieci, które cierpią z powodu wojen i konieczności opuszczenia swoich domów, a także oddzielenia od rodziców.

Autor/źródło: vaticannews.va

Projekt o nazwie „The Walk” (ang. przejście, droga) to wędrowny happening, który rozpoczął się w Gaziantep, w pobliżu turecko-syryjskiej granicy, a zakończy w Manchesterze w Wielkiej Brytanii. Amal przemierzy w sumie ponad 8 tys. kilometrów, przypominając ludziom w mijanych miastach i wsiach o losie syryjskich dzieci.

W Watykanie przywitał ją kard. Michael Czerny. Przypomniał historię Abrahama, który przyjął pod swój dach nieznajomych i w ten sposób ugościł Aniołów. Podkreślił, że gościnność wobec obcych otwiera na możliwość spotkania Boga. Podsekretarz watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka przypomniał, że akt przyjęcia kogoś pod swój dach przemienia człowieka. „Bardzo wiele wspólnot i rodzin może o tym zaświadczyć. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy opiekują się nieletnimi, wyrwanymi ze swoich rodzin” – powiedział kard. Czerny.

Wskazał, że jako chrześcijanie nie możemy nigdy zapomnieć o gościnności. Przypominać ma nam o tym Światowy Dzień Uchodźcy, który obchodzony będzie na całym świecie w niedzielę 26 września. „Do nas należy przyjęcie i ochrona migrantów i uchodźców, a także ich integralny rozwój, który ma być znakiem lepszej przyszłości, jakiej wszyscy pragniemy” – zaznaczył kard. Czerny.

Z kolei abp Gianpiero Palmieri wezwał do zwrócenia uwagi na dramat dzieci oddzielanych od rodzin. „W ostatnich dniach byliśmy świadkami tragedii Afgańczyków, którzy nie mogli opuścić swojego kraju zajętego przez talibów, ale powierzali swoje dzieci obcym żołnierzom, aby je ratowali. Nasza wspólnota chrześcijańska jest wezwana do zaangażowania się w przyjmowanie i wspieranie rodzin uchodźców, a zwłaszcza nieletnich, którzy pozostają sami” – powiedział wiceregent diecezji rzymskiej.

Z okazji przybycia Amal diecezja rzymska zorganizowała spotkanie dla kilkudziesięciu dzieci z różnych rzymskich parafii. Najmłodsi wzięli udział w warsztatach budowania latawca, natomiast rzymscy skauci postawili namiot, przypominający domostwo Abrahama, w którym przyjął nieznanych przybyszów, którzy okazali się aniołami. Impreza zakończyła się poczęstunkiem dla wszystkich dzieci i pożegnaniem Amal, która wyruszyła w dalszą podróż po Europie.

Łukasz Sośniak SJ – Watykan

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-09-10 13:49:12
miniaturka

Gra terenowa śladami kard. Stefana Wyszyńskiego

Gra miejska o kard. Stefanie Wyszyńskim startuje w sobotę, ale będzie można wziąć w niej udział również innego dnia, aż do niedzieli 19 września. Gra ma na celu lepsze poznanie osoby kard. Wyszyńskiego oraz miejsca w Warszawie z nim związane.
2021-09-10 14:58:51
miniaturka

Bp V. Judák: wizyta papieża na Słowacji ma wymiar duszpasterski i społeczny

Tuż przed papieską wizytą na Słowacji bp Viliam Judák w rozmowie z KAI mówi o historii słowackiego Kościoła, jego tragicznych prześladowaniach w czasach komunistycznych, roli chrześcijaństwa w Europie i obecności św. Jana Pawła II w świadomości Słowaków.
2021-09-10 15:13:25
miniaturka

Kard. Duka: jesteśmy świadkami barbarzyńskiej walki z wartościami chrześcijańskimi

Nasz kongres eucharystyczny odbywa się w momencie, gdy jesteśmy świadkami barbarzyńskiej i nietolerancyjnej walki o przełom w naszej cywilizacji – mówił prymas Czech kard. Dominik Duka podczas 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Budapeszcie.
2021-09-10 15:30:48
miniaturka

Wpływ kard. Wyszyńskiego na historię Polski i Kościoła w Polsce

„To człowiek, który odegrał rolę kluczową w najnowszych dziejach Polski”. Osobę kardynała Stefana Wyszyńskiego wspomina dr Robert Derewenda z Instytutu Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
2021-09-10 15:43:23
miniaturka

Była protestantka: adoracja Eucharystii odmieniła moje życie

Podczas trwającego Kongresu Eucharystycznego wśród licznych wydarzeń modlitewnych i kulturalnych znalazł się czas na świadectwa o mocy Eucharystii. Jednym z nich podzieliła się była protestancka misjonarka. Adoracja Jezusa w Eucharystii zmieniła moje życie – powiedziała Barbara Heil.
2021-09-10 15:50:57
miniaturka

Kardynał Wyszyński obrońcą Kościoła, narodu i tradycji

Bez wątpienia prymas Stefan Wyszyński może uchodzić za największy autorytet moralny i społeczny. Toteż nie powinno nas dziwić, że jest patronem wielu ulic, instytucji i szkół. Od początku posługi kapłańskiej pełnił szereg odpowiedzialnych funkcji, pozostawiając wszędzie ślad swojej wyjątkowej niezłomności.