Strona główna
opoka.org.pl
2018-04-07 08:12
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Kard. Cordes o interkomunii w Niemczech

Propozycja niemieckich biskupów w sprawie dopuszczania do komunii niekatolików jest nierozważna z teologicznego punktu widzenia i stanowi zerwanie z tradycją – ostrzega kard. Paul Cordes.

Autor/źródło: Pixabay, davideucaristia, licencja: CC0

Dołączył on tym samym do 7 niemieckich biskupów, którzy nie zgadzają się z opinią episkopatu, który zaproponował, by protestanccy współmałżonkowie katolików mogli przystępować do komunii.

Kard. Cordes to były przewodniczący Papieskiej Rady Cor Unum. Należał do grona najbliższych współpracowników Jana Pawła II. Był jednym z pomysłodawców Światowych Dni Młodzieży. Komentując decyzję niemieckiego episkopatu zauważył, że propozycja jego rodaków jest sprzeczna z dobrze udokumentowaną tradycją pierwszych wieków chrześcijaństwa. We pierwotnym Kościele, który również zmagał się z błędami i herezjami, przyjmowanie Ciała Chrystusa było widzialnym znakiem jedności Kościoła. Przyjęcie komunii było równoznaczne z podzielaniem tej samej wiary. Niemiecki purpurat przypomina ponadto, że tak zwana interkomunia jest też sprzeczna z oficjalnym nauczaniem Kościoła, wyrażonym między innymi w adhortacji Benedykta XVI Sacramentum caritatis.

kb/ rv, ncr

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-04-06 18:41:52
miniaturka

Dobiega końca ogólnopolska pielgrzymka relikwii św. Brata Alberta

W najbliższą niedzielę w radomskiej katedrze zakończy się zakończy się ogólnopolska peregrynacja relikwii i obrazów św. Brata Alberta zorganizowana przez Rycerzy Kolumba.
2018-04-06 20:54:42
miniaturka

Papież do zakonników: powołanie to nie efekt kampanii reklamowej

„Szukajcie sposobów, aby otworzyć drogi, by Pan mógł przemówić, by Pan mógł powołać. Nie róbcie kampanii wyborczej ani kampanii o charakterze komercyjnym...” napisał Franciszek.
2018-04-06 20:57:15
miniaturka

Papież wyjaśnia intencję modlitwy na kwiecień.

O potrzebie odrzucenia modelu gospodarki, który wyklucza i umiejętności otwierania nowych dróg przypomniał Papież w intencji modlitewnej na kwiecień.
2018-04-06 21:04:48
miniaturka

Abp Chaput: Paweł VI uprzedził #MeToo

W Humanae vitae Kościół wypowiedział się przeciwko seksualnemu wykorzystywaniu kobiet zanim stało się to modne – powiedział abp Charles Chaput na rozpoczęcie amerykańskiego sympozjum z okazji 50-lecia encykliki Pawła VI o ludzkiej płodności.
2018-04-07 09:32:25
miniaturka

Kraków: katolicki HackaTheon w klasztorze dominikanów

W murach krakowskiego klasztoru ojców dominikanów odbędzie się HackaTheon. To 30-godzinne spotkanie informatyków, elektroników i grafików, którzy będą tworzyć m.in. aplikacje, urządzenia i grafiki. Projekty, które powstaną związane będą z wiarą i Kościołem.
2018-04-07 09:36:21
miniaturka
play

Abp Gądecki pozdrowił w Oktawie Wielkanocy niesłyszących

Dziękuję za modlitwę, trzymajcie się Jezusa, dzięki, Szczęść Boże! – powiedział w języku migowym do osób niesłyszących w odpowiedzi na życzenia wielkanocne abp Stanisław Gądecki.