Strona główna
opoka.org.pl
2020-01-10 11:23
nc / Łukasz Sośniak SJ

Kard. Brenes wzywa do uwolnienie więźniów politycznych w Nikaragui

Kard. Leopoldo Brenes zaapelował o uwolnienie wszystkich więźniów politycznych aresztowanych przez reżim prezydenta Daniela Ortegi w Nikaragui. Arcybiskup Managui zwrócił się do władz, aby rozpoczęły działania na rzecz pokoju.

Kard. Leopoldo Brenes
Autor/źródło: Pufui Pc Pifpef I / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0

Pod wpływem międzynarodowych nacisków i w wyniku osobistych nalegań Papieża Franciszka, tuż przed końcem roku rząd uwolnił grupę 91 aresztowanych. Dokładna liczba tych, którzy pozostali w więzieniu, nie jest znana. Zdaniem lokalnych źródeł jest ich jeszcze wielu, a groźby wobec przywódców opozycji nie tylko w ostatnim czasie nie zmalały, ale wręcz się nasiliły. Ci, którzy wyszli na wolność, skarżą się na nieustające represje ze strony władz. Na ścianach ich domów malowane są obraźliwe hasła, a w nocy pod ich oknami słychać strzały, na które nie reaguje wojsko. - Mam nadzieję, że w tym roku uda się wreszcie opróżnić więzienia, a władze przestaną dyskryminować tych, którzy myślą inaczej – powiedział kard. Brenes

Kryzys w Nikaragui wybuchł w kwietniu 2018 r. wraz z masowymi protestami społecznymi przeciwko reżimowi prezydenta Ortegi, który skierował przeciwko manifestantom siły zbrojne. Zginęły setki osób, tysiące zostało rannych, wielu trafiło do więzienia, część zaginęła lub musiała uciekać z kraju.

Źródło: Vatican News

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-01-10 10:18:49
miniaturka

Iraccy chrześcijanie zaniepokojeni o swą przyszłość

Iraccy chrześcijanie, którzy po latach wygnania zaczęli właśnie powracać na Równinę Niniwy poważnie obawiają się o swą przyszłość: – Jeśli Irak kolejny raz stanie się polem walki czeka nas ogromne cierpienie i kolejny exodus – podkreśla pracujący w tym regionie ks. Benham Benoka.
2020-01-10 10:33:16
miniaturka

Ambasador Janusz Kotański po spotkaniu z Papieżem

Podczas noworocznej audiencji dla korpusu dyplomatycznego Papież Franciszek podsumowuje mijający rok w wymiarze międzynarodowym oraz wyznacza kierunki działań na nadchodzący czas. Wskazuje na to ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, Janusz Kotański - uczestnik spotkania.
2020-01-10 11:11:52
miniaturka

„Droga życia” na Forum Filmów Nie-Zwyczajnych

Na kolejnym Forum Filmów Nie-Zwyczajnych w Dobrym Miejscu rewelacyjny film drogi. Martin Sheen ("Czas Apokalipsy", "Infiltracja"), Emilio Estevez ("Młode strzelby") oraz Deborah Kara Unger ("Lokatorka", "88 minut") we wzruszającej i zabawnej opowieści o tym, że droga życiowa jest zbyt skomplikowana, żeby maszerować nią samemu.
2020-01-10 12:10:51
miniaturka

Bydgoszcz: Były ksiądz pedofil narazi dwie diecezje na odszkodowania

Dziś w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy dobiegł do końca proces o odszkodowanie dla mężczyzny wykorzystanego seksualnego przez b. księdza Pawła K. pokazanego w filmie braci Sekielskich. Skrzywdzony domaga się 300 tys. zł od archidiecezji wrocławskiej i diecezji bydgoskiej.
2020-01-10 12:41:59
miniaturka

Papież na Twitterze o tym, czego uczymy się na adoracji

Na oficjalnej stronie Twitter Jego Świątobliwości Papieża Franciszka pojawiła się dziś refleksja o adoracji.
2020-01-10 13:10:47
miniaturka

Bp Markowski przed XXIII Dniem Judaizmu: Pojednanie prowadzi do pokoju

- Nienawiść i przemoc nie prowadzi do pokoju. Nienawiść i przemoc rodzi kolejną nienawiść i przemoc, której musimy za wszelką cenę unikać, a drogą ku temu jest pojednanie – zaznaczył bp Markowski.