Strona główna
opoka.org.pl
2017-10-29 07:09
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Kard. Brandmüller: wielu wiernych czeka na odpowiedź Papieża

„Wielu wiernych czeka na odpowiedź Papieża” powiedział kard. Walter Brandmüller w rozmowie z dziennikiem Frankfurter Allgemeine Zeitung odnosząc się do pytań o udzielanie Komunii św. osobom rozwiedzionym żyjącym w ponownym związku.

Autor/źródło: Pixabay, jh146, licencja: CC0

Według kard. Brandmüllera pytanie, czy wolno udzielać Komunii Świętej osobom rozwiedzionym żyjącym w ponownym cywilnym związku jest wciąż aktualne i nie zostało wyjaśnione przez Papieża. Niemiecki purpurat odniósł się do tzw. „Dubia”, pytań, które on oraz kardynałowie Carlo Caffarra, Raymond Burke i Joachim Meisner wystosowali rok temu do Papieża Franciszka po publikacji adhortacji Amoris Laetitia.

Kard. Brandmüller stwierdził, że dostaje mnóstwo telefonów i listów, w których wierni pytają, dlaczego kardynałowie nic nie robią, by wyjaśnić zamieszanie powstałe wokół interpretacji sakramentu małżeństwa. Niemiecki purpurat powiedział, że kardynałowie prosili w tej sprawie o audiencję u papieża Franciszka, ale do dziś nie otrzymali od niego odpowiedzi.

W rozmowie z dziennikiem Frankfurter Allgemeine Zeitung kard. Brandmüller podkreślił, że małżeństwo jest sakramentem i należy do materii dogmatyki. „Jest nierozerwalne. Kto twierdzi, że może za życia swojej zgodnie z prawem poślubionej żony rozpocząć nowy związek, ten podlega karze ekskomuniki, bo jest w błędzie i mówi herezje.”

Były przewodniczący Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych wyraził zdziwienie, że prośba tysięcy wiernych o wyjaśnienie tej kwestii wciąż pozostaje bez odpowiedzi. Przyznał, że „bardzo się martwi, by coś nie wybuchło”. Jego zdaniem chodzi przecież o podstawowe pytanie, „czy coś co wczoraj było grzechem, może być dziś dobre?”

Przestrzegł, że jeśli na to pytanie padnie twierdząca odpowiedź, „to byłoby to herezją, a w jej następstwie doszłoby do schizmy, do rozłamu w Kościele.”

T. Kycia/ Berlin/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-10-28 17:46:34
miniaturka

Międzynarodowy Kongres Ekumeniczny w Lublinie

„Lublin – miasto zgody religijnej (1317–2017)” – pod takim hasłem odbędzie się w Lublinie Międzynarodowy Kongres Ekumeniczny. Kongres rozpocznie się 29 października. Potrwa trzy dni.
2017-10-28 18:14:47
miniaturka

Papież do uczestników konferencji o prawie humanitarnym

Papież wygłosił dziś przemówienie do uczestników odbywającej się w Rzymie konferencji poświęconej międzynarodowemu prawu humanitarnemu, a konkretnie ochronie cywilów w czasie konfliktów zbrojnych oraz roli organizacji humanitarnych i społeczeństwa.
2017-10-28 18:38:09
miniaturka

Przesłanie papieskie na zjazd włoskich instytutów świeckich

Papież Franciszek wystosował przesłanie do uczestników spotkania włoskich instytutów świeckich, odbywającego się z okazji 70. rocznicy ustanowienia przez Piusa XII konstytucją apostolską Provida Mater Ecclesia tej nowej formy życia konsekrowanego.
2017-10-29 07:43:15
miniaturka

Rocznica powstania Czechosłowacji – koncert i modlitwa w praskiej katedrze

28 października w Republice Czeskiej obchodzona jest rocznica powstania w 1918 r. Czechosłowacji. W przeddzień święta państwowego w praskiej katedrze odbył się koncert dobroczynny.
2017-10-29 08:11:21
miniaturka

Hiszpania: biskupi o ogłoszeniu Republiki Katalonii

Po ogłoszeniu przez parlament Katalonii niepodległości, hiszpański rząd przejął bezpośrednią kontrolę nad tym regionem i odwołał tamtejszy rząd na czele z Carlesem Puigdemontem.
2017-10-29 08:53:02
miniaturka

Papież: Europa to nie zbiór liczb, ale osoby

O zadaniach chrześcijan oraz konieczności dialogu w budowaniu przyszłości Europy mówił Papież w swoim wystąpieniu podczas debaty jaka odbyła się w Watykanie.