Strona główna
opoka.org.pl
2019-08-04 14:26
Anna Bajon / Michał Król SJ

Kard. Bo i Tagle z wizytą u Rohindża

Kardynałowie Charles Maung Bo, ordynariusz Rangunu i Luis Antonio Tagle, arcybiskup Manili, odwiedzili obóz dla uchodźców w strefie nadgranicznej Birmy i Bangladeszu. W różnych obozach w regionie Cox Bazar schronienie znalazło około miliona uciekinierów z plemienia Rohindża.

Autor/źródło: pixabay, MrSweet , CC0

Celem wizyty było przyjrzenie się z bliska postępom i pozytywnemu rozwojowi trudnej sytuacji w jakiej znalazł się ten birmański lud. Purpuraci spotkali się z uchodźcami, władzami Bangladeszu, organizacjami pożytku publicznego i liderami lokalnego Kościoła. W listopadzie 2017 r. bengalskie i birmańskie władze doszły do porozumienia pozwalającego na dobrowolną, bezpieczną i godną repatriację Rohindża.

         Opóźnienia biurokratyczne i strach uchodźców opóźniają jednak proces powrotu do ojczyzny. Działania birmańskiego wojska sprzed dwóch lat głęboko odcisnęły się w pamięci ludzi. Niektórzy obawiają się ponownych represji i nie chcą wracać pomimo tego, że warunki panujące w obozach są nie do wytrzymania. Sytuację stara się polepszyć Caritas oraz inne organizacje pomocowe.

         Kard. Bo odprawił także Mszę św. w największym kościele w Bangladeszu, jaki znajduje się w Dhace. W Eucharystii uczestniczyło ponad tysiąc wiernych. Podczas homilii arcybiskup Rangunu wyraził swoją wdzięczność dla ludzi i władz tego kraju za ogromne współczucie i pomoc, jaką okazali uchodźcom. Zaapelował również, aby cały Kościół Azji stał się prorokiem pokoju.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-08-04 11:08:57
miniaturka

Nigeria: zamordowano kapłana

W Nigerii zamordowano kolejnego kapłana. To już 13 duchowny katolicki zabity w tym roku, drugi w Nigerii
2019-08-04 11:11:54
miniaturka

Dzień pamięci romskich ofiar Holokaustu

75 lat temu, w nocy z 2 na 3 sierpnia, w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau zamordowano ponad 4 tys. osób. W wiekszości kobiet i dzieci. Byli romami i sintami. Należeli do mniejszości najbardziej prześladowanych przez reżim nazistowskich Niemiec. Zginęło ich w sumie ponad 500 tys.
2019-08-04 11:26:17
miniaturka

Powinniśmy stawać się budowniczymi mostów

W ubiegłą niedzielę (28.07.) po raz pierwszy na Moście Wolności w Budapeszcie była celebrowana Msza w intencji Węgier oraz Europy. Panorama widoczna z mostu wraz z widokiem na Dunaj tworzyła przepiękną katedrę na wolnym powietrzu.
2019-08-04 12:11:55
miniaturka
play

Łódzcy diakoni w Ziemi Jezusa

To już druga tego typu inicjatywa łódzkiego pasterza. W ubiegłym roku abp Ryś był z diakonami w polskich Tatrach. W tym roku był to Izrael. Jak podkreśla inicjator pielgrzymki – wierzę, że pomysł ten zrodził się z Ducha Święteg – mówi abp Grzegorz.
2019-08-04 12:43:14
miniaturka

Papież na „Anioł Pański”: dobra materialne nie mogą być celem życia

Dobra materialne są niezbędne do życia, ale nie mogą być celem naszego istnienia - podkreślił papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” na placu św. Piotra w Watykanie.
2019-08-04 14:11:20
miniaturka

Postawy Oliwkę na nogi już dziś

Już dzisiaj (4 sierpnia) od godz.15.00 w Amfiteatrze w Stąporkowie (woj.świętokrzyskim) odbędzie się piknik charytatywny.Ma on na celu pomóc 3-letniej Oliwce,która zmaga się z dziecięcym porażeniem mózgowym.