Strona główna
opoka.org.pl
2018-04-17 09:39
S. Zielińska / Marek Raczkiewicz CSsR

Kard. Blázquez: import kapłanów z innych krajów to rozwiązanie tymczasowe

W Madrycie rozpoczęła się wiosenna sesja plenarna Konferencji Episkopatu Hiszpanii. Obrady, które potrwają do piątku otworzył kard. Ricardo Blázquez.

Autor/źródło: http://fotolubecki.pl, Magdalena Lubecka

Październikowy Synod Biskupów o młodzieży, brak powołań i proces synodalny w Kościele to główne tematy wystąpienia kard. Blázqueza na otwarciu sesji plenarnej hiszpańskiego episkopatu.

„Młodzi ludzie często mówią, że nie są słuchani; być może nawet nie stawia się im pytań w klimacie wzajemnego szacunku. Usiłujemy ewangelizować nie biorąc pod uwagę tego do kogo się zwracamy” - powiedział przewodniczący episkopatu. Z młodzieżą należy diagolować, słuchać jej, unikać paternalizmu, być blisko. 

„Jeśli kilkadziesiąt lat temu obfitość powołań do kapłaństwa była niezwykła, to w tej chwili niezwykły jest ich brak” - powiedział kard. Blázquez odnosząc się do spadku powołań. „Konsekwencje tego braku, który jest poważny i trwa już długo są widoczne: spadek liczby kapłanów i coraz wyższa średnia wieku”. Przestrzegł przed „rozwiązaniami improwizowanymi i niebezpiecznymi skrótami”, aby wyjść z trudnej sytuacji. Należy odkryć przyczyny obecnego stanu rzeczy. „Czy jest to kryzys powołań do posługi kapłańskiej, do życia zakonnego, do małżeństwa chrześcijańskiego czy raczej mamy do czynienia z kryzysem inicjacji chrześcijańskiej?” - pytał kard. Blázquez w swoim wystąpieniu. Jednostki duszpasterskie, import kapłanów z innych krajów czy powierzanie świeckim pewnych zadań są rozwiązaniami tymczasowymi. „Nie możemy poddać się rezygnacji i administrować jedynie brak. Nasze pytanie jest następujące: Jak stworzyć warunki, aby powołanie zostało usłyszane i przyjęte? Musimy powiedzieć sobie jasno: Kościół w Hiszpanii potrzebuje powołań do kapłaństwa”.

Ostatnią część swojego wystąpienia kard. Blázquez poświęcił procesowi kolegialności w Kościele. Jego zdaniem należy dokładniej wyjaśnić rolę i miejsce konferencji episkopatów. Kard. Blázquez wyraził też radość z bliskiej już kanonizacji Papieża Pawła VI.


Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-04-17 08:21:05
miniaturka

Papież: potrzeba oczyszczania wiary z interesowności

Na Mszy w Domu św. Marty Papież przestrzegł przed interesownym kroczeniem za Jezusem. Zachęcił, aby pytać się siebie o motywy bycia z Jezusem.
2018-04-17 08:48:33
miniaturka

Synod nt. Amazonii: przyjęto dokument przygotowawczy

„Amazonia: nowe drogi dla Kościoła oraz na rzecz ekologii integralnej” to temat mającego odbyć się w październiku 2019 r. Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów poświęconego temu regionowi Ameryki Południowej.
2018-04-17 09:16:30
miniaturka

Arcybiskup Paryża odwiedza migrantów, Macron uszczelnia granice

We Francji rząd wprowadza nowe atymigracyjne prawo. W przededniu parlamentarnej debaty arcybiskup Paryża odwiedził stołeczne koczowisko migrantów. Wyraził przekonanie, że Francję stać na więcej.
2018-04-17 10:23:53
miniaturka
play

Konferencja prasowa przed beatyfikacją Hanny Chrzanowskiej

- Praca charytatywna, której celem jest niesienie pomocy ze względu na Pana Jezusa. Tego nauczyła swoje pielęgniarki i swoje uczennice - mówił w Warszawie o Hannie Chrzanowskiej abp Marek Jędraszewski.
2018-04-17 10:48:52
miniaturka

Biskupi Europy i Afryki o globalizacji

O wyzwaniach jakie globalizacja stawia przed Kościołami i kulturami Europy oraz Afryki rozmawiali w Fatimie biskupi obu tych kontynentów. Zaapelowali o większą troskę o rodziny i wspomożenie rodziców w wychowaniu dzieci.
2018-04-17 11:18:20
miniaturka

Pakistan: kolejny atak na katolicki kościół

Chrześcijanie Pakistanu znów stali się celem krwawego zamachu. Dwie osoby zginęły, a pięć zostało rannych po tym, jak islamiści ostrzelali wiernych wychodzących z niedzielnej Mszy w miejscowości Kweta.