Strona główna
opoka.org.pl
2019-07-16 07:55
Anna Bajon / Paweł Pasierbek SJ – Watykan

Kard. Bertone: kard. Sardi bliski współpracownik Jana Pawła II

W Bazylice Watykańskiej odbyły się uroczystości pogrzebowe kard. Paolo Sardiego, wieloletniego pracownika Sekretariatu Stanu. Na zakończenie liturgii nad trumną purpurata modlił się Papież Franciszek.

Autor/źródło: Pixabay, cvelazquez, licencja: CC0

Modlę się za ciebie, drogi bracie, abyś jako nuncjusz apostolski do specjalnych poruczeń, kontynuował swą pracę u mojego boku w Sekretariacie Stanu. Dziękując ci za dotychczasową służbę życzę, byś kontynuował ją nadal w ten sam sposób, z tym samym zapałem. Te słowa św. Jana Pawła II skierowane w czasie święceń biskupich do kard. Paolo Sardiego, zacytował kard. Tarcisio Bertone, który przewodniczył liturgii.

Przypominając życiorys zmarłego purpurata, kard. Bertone wskazał na jego zamiłowanie do teologii moralnej, która wyrażała się także w jego pracy.

Kard. Sardi wspierał Jana Pawła II

    “Powraca obraz mistrza teologii moralnej, który uczestniczył w wypracowywaniu i rozpowszechnianiu nauczania moralnego św. Jana Pawła II – powiedział kard. Bertone. - Wśród dokumentów tego pontyfikatu wyróżnia się encyklika «Veritatis splendor», ciągle aktualna, a którą kard. Sardi objaśniał i tłumaczył w wielu wystąpieniach wskazując na takie terminy jak: «Prawda», «Wolność», «Sumienie», «Prawo», które w pełni dają się zrozumieć tylko wewnątrz perspektywy chrześcijańskiej, kiedy Prawda ma Oblicze Chrystusa, Wolność jest darem Boga, (…) a Prawo jest rozumiane jako wyraz nowego przykazania miłości. ”

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-07-15 15:16:32
miniaturka

Kokotek: zakończył się Festiwal Życia

W ewangelizacyjnym spotkaniu młodych z 5 śląskich diecezji oraz z duszpasterstw i parafii księży oblatów wzięło w sumie udział około 1000 zarejestrowanych uczestników.
2019-07-15 15:29:11
miniaturka

Licheń: wystawa na 413. rocznicę urodzin Rembrandta

Dzisiaj przypada 413. rocznica urodzin Rembrandta van Rijn. W Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w licheńskiej bazylice do października można oglądać wystawę „Nic dodać, nic ująć: Rubens, Rembrandt”.
2019-07-16 02:22:43
miniaturka
play

O zwykłej a tak niezwykłej ludzkiej życzliwości...

Najprostszy gest podzielenia się czymś „swoim“ okazuje się często dla kogoś ogromną radością.
2019-07-16 08:33:28
miniaturka

Francja: czterokrotnie wzrosły ataki na kościoły

Francja zajmuje pierwsze miejsce wśród krajów europejskich o największej liczbie aktów antychrześcijańskich. W latach 2008–2019 czterokrotnie wzrosła tam liczba ataków na kościoły, cmentarze i inne miejsca kultu.
2019-07-16 09:41:47
miniaturka

Argentyna: wystawa fotograficzna o Papieżu Franciszku

„Gesty i słowa Jorge Mario Bergoglio, szczególna obecność” – to tytuł wystawy fotograficznej poświęconej Papieżowi, a zaprezentowanej w Buenos Aires, w Argentynie.
2019-07-16 10:00:41
miniaturka

Kard. Müller apeluje o krytyczny dialog przed Synodem o Amazonii

O krytyczne podejście do dokumentu roboczego przyszłego Synodu Biskupów o Amazonii apeluje kard. Gerhard Müller. Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary przypomina, że tekst ten nie ma nic wspólnego z magisterium Papieża. Nie wolno się więc obawiać, że krytykując dokument, atakujemy Ojca Świętego.