Strona główna
opoka.org.pl
2019-11-02 13:36
Anna Bajon / Izabela Tyras – Jasna Góra

Kaplica relikwii na Jasnej Górze jest otwarta tylko 1 i 2 listopada

W życiu każdego świętego można odszukać maryjny wątek. Z archiwów, zachowanych pamiątek i wot wynika, że Jasną Górę nawiedziło ponad 120 osób wyniesionych później do chwały ołtarzy. Jest tu też specjalna Kaplica Relikwii, otwarta tylko raz w roku, 1 i 2 listopada.

Autor/źródło: Ewa Klejnot-Schreiber, licencja: CC BY

Kościół w swojej tradycji oddawał cześć świętym przez uszanowanie relikwii szczególnie męczenników. Na Jasnej Górze w XVII w. w odrębnej kaplicy też gromadzono ich doczesne szczątki. Dziś w Kaplicy Świętych Relikwii znajdującej się w bocznej nawie bazyliki, są ich setki – przypomina o. Michał Bortnik, drugi kustosz Jasnej Góry: „Doczesne szczątki świętych przechowywane są tu w specjalnych pozłacanych szafach, w zdobionych relikwiarzach. Są te sprzed wieków, jak np. męczenników-Honorata i Kandydy czy św. Walentego, ale są i te współczesne, jak np. złożone przez córkę św. Joanny Beretty Molli, czy ofiarowane w 2008 roku bł. Karola I Habsburga”.

Szczególnie wymownym znakiem „obecności” świętych na Jasnej Górze jest  specjalny relikwiarz wmurowany w tylną ścianę ołtarza w Kaplicy Matki Bożej. Znajdują się w nim relikwie np. ks. Popiełuszki, s. Faustyny, o. Kolbe czy abp. Bilczewskiego. Przy tych doczesnych cząstkach świętych na chwilę modlitwy zatrzymują się pielgrzymi, którzy zwyczajowo obchodzą na kolonach ołtarz Matki Bożej Jasnogórskiej.

Innym przykładem ukazania więzi świętych z Królową Polski jest cykl: „Święci i błogosławieni wpisani w Jasnogórski Wieczernik”. Tam w arkadach wykonano techniką sgraffito postacie jasnogórskich pielgrzymów np. Honorata Koźmińskiego, Alberta Chmielowskiego czy Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-11-02 10:32:42
miniaturka

Sekretarz Generalny Episkopatu: Nawiedzenie cmentarzy to nie sentymentalny spacer...

„Odwiedzin na cmentarzach nie traktujmy jak sentymentalnego spaceru. Modlitwę i odpusty, które możemy uzyskać nawiedzając cmentarze ofiarujmy za bliskich nam zmarłych” – powiedział bp Artur Miziński, sekretarz generalny Episkopatu Polski.
2019-11-02 11:50:38
miniaturka

Zmarł ks. Jacek Pietruszka

W dniu dzisiejszym zmarł ksiądz dr Jacek Pietruszka, dyrektor Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach.
2019-11-02 12:53:48
miniaturka

Zamordowani przez islamistów w Bagdadzie coraz bliżej beatyfikacji

Zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego 48 Sług Bożych, zamordowanych przez islamskich terrorystów podczas Mszy w katedrze w Bagdadzie.
2019-11-02 13:56:35
miniaturka

„Holywins” podkreśla chrześcijański charakter święta

„Halloween nie należy do rodzimej tradycji hiszpańskiej” – zgodnie podkreślają rodzice, nauczyciele i katecheci. Jednak presja komercyjna i kulturowa jest ogromna. W Hiszpanii coraz bardziej staje się popularny „Holywins”, który podkreśla chrześcijański charakter uroczystości Wszystkich Świętych.
2019-11-02 13:58:39
miniaturka

Przewodniczący Episkopatu modlił się za zmarłych w katedrze poznańskiej

W Dzień Zaduszny Kościół stara się przyjść z pomocą swoimi modlitwami zmarłym, którzy podczas ziemskiego życia byli wprawdzie otwarci na Boga, ale w sposób niedoskonały – powiedział w katedrze poznańskiej abp Stanisław Gądecki.
2019-11-02 14:00:15
miniaturka

Komunikat w sprawie Nieszporów w sobotę 2 listopada 2019 r.

Gdy Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych przypada w sobotę 2 listopada, wieczorem tego dnia odmawia się normalnie I Nieszpory z nadchodzącej niedzieli – czytamy w komunikacie w sprawie Nieszporów w sobotę 2 listopada 2019 roku.