Strona główna
opoka.org.pl
2018-07-26 10:14
S. Zielińska / Aleksandra Mieczyńska (Radio Fiat)

Kapłani częstochowscy w pielgrzymce pokutnej

„Modlitwa serc i stóp kapłańskich” - pod takim hasłem wyruszyła 16 lipca pielgrzymka kapłanów z archidiecezji częstochowskiej.

Autor/źródło: Magdalena Lubecka - fotolubecki.pl, licencja: CC BY

Inicjatywa zrodziła się w sercu ks. Mariana Dudy na wieść o braku w tym roku zgłoszeń do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.

W koordynację pielgrzymki włączył się bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy częstochowskiej archidiecezji. W apelu skierowanym do księży pisał mi. in. tak: „Patrzę najpierw na siebie samego i sobie zadaję to pytanie, ale chyba każdy z nas musi je sobie zadać: czy żyję tak, by mój przykład życia mógł być dla kogoś wzorem służby kapłańskiej i pociągnąć go do Chrystusa?”.

Każdego dnia księża idą od kościoła do kościoła, przemierzając pieszo poszczególne dekanaty. Wędrują z krzyżem, na którym widnieje napis: „Jezus: szukam właśnie ciebie”. Kapłani niosą ze sobą także relikwie św. Teresy od Dzieciątka Jezus i św. Jana Pawła II. 25 lipca w pielgrzymkę włączył się czynnie abp senior Stanisław Nowak, idąc od bazyliki archikatedralnej do jasnogórskiego sanktuarium. „Widzimy, że gdzie tych powołań brakuje, to Kościół niejako zanika, burzy się kościoły – powiedział abp Nowak. - Dożyliśmy takich czasów, kiedy naprawdę burzy się kościoły, zamienia na meczety, restauracje. Ból targa duszę, jak człowiek to widzi”.

W drodze na Jasną Górę abp Nowakowi poza księżmi diecezjalnymi, towarzyszyli paulini, m.in. o. Michał Legan, misjonarz miłosierdzia. „Miałem taki moment, że mogłem pomóc księdzu arcybiskupowi nieść krzyż – stwierdził paulin. - Uświadomiłem sobie wtedy, że to jest trudniejsze, jak dźwiganie samemu. Kiedy bowiem samemu niesie się krzyż to można go sobie poukładać, aby był wygodny. Ale kiedy pomaga się komuś to jest bardzo niewygodnie”.

Pielgrzymka kapłanów, która potrwa do 20 sierpnia, wydaje się być zaczątkiem powołaniowych inicjatyw w archidiecezji, skupionych przede wszystkim na wołaniu do Boga przez modlitwę i post. „Krajobraz się zmienia, twarze ludzkie się zmieniają, ale w środku jest ciągle to samo – zaznaczył ks. Marian Duda. - Ta sama pokorna intencja, aby Bóg przebaczył nasze grzechy, nasze zaniedbania, szczególnie w duszpasterstwie ludzi młodych, w towarzyszeniu im na drogach powołania i aby przyjął naszą skromną ofiarę. Chcemy, aby nas usta bolały w modlitwie i nogi od drogi pielgrzymiej”.

Inicjatywie poświęcona jest strona internetowa www.otojaposlijmnie.pl


Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-07-26 08:33:06
miniaturka

Brazylia: trwa Tydzień Misyjny

Kościół w Brazylii obchodzi Tydzień Misyjny. Kluczem wprowadzającym do właściwego przeżywania tego czasu jest zachęta skierowana do wiernych, aby jeszcze lepiej starali się poznać Jezusa Chrystusa i dawali o Nim świadectwo.
2018-07-26 09:06:57
miniaturka

Irlandia: trwa kongres uniwersytetów katolickich

W Kolegium św. Patryka w irlandzkim Maynooth trwa XXVI Kongres Międzynarodowej Federacji Uniwersytetów Katolickich IFCU.
2018-07-26 09:44:26
miniaturka

Arcybiskup Aten: przyczyną pożarów mogły być podpalenia

Katolicki arcybiskup Aten Sebastianos Rossolatos nie wyklucza, że przyczyną pożarów, które wybuchły wokół stolicy Grecji mogły być umyślne podpalenia. Winą za zaistniałą sytuację obarcza także rządzących.
2018-07-26 10:43:20
miniaturka

Rekolekcje w drodze, czyli Camino przez Beskidy

Jesienią 2011 roku otwarto pierwszy odcinek Beskidzkiej Drogi św. Jakuba, który, obejmując trzy kraje: Słowację, Polskę i Czechy, prowadzi z Litmanowej do Ołomuńca.
2018-07-26 11:14:03
miniaturka

Wspomnienie św. Joachima i Anny okazją do modlitwy w intencji babć i dziadków

Święci Joachim i Anna byli rodzicami Maryi, a więc babcią i dziadkiem Jezusa. W ich liturgiczne wspomnienie, 26 lipca, Rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik, zachęca do szczególnej modlitwy w intencji naszych babć i dziadków.
2018-07-26 11:37:46
miniaturka

Krakowska ewangelizacja na barce - o przebaczeniu

W środę wieczorem w Krakowie odbyła się kolejna "Ewangelizacja na Barce". Podczas wygłoszonej prelekcji ks. Mikołaj Konarski z archidiecezji poznańskiej mówił zebranym jak nauczyć się przebaczać.