Strona główna
opoka.org.pl
2021-07-21 09:01
mk / PAP

Kantar Public: ponad połowa Polaków uważa, że sprawy w kraju zmierzają w złym kierunku

58 proc. respondentów jest zdania, że sprawy w naszym kraju zmierzają w złym kierunku. 24 proc. pozytywnie ocenia ich kierunek, a 18 proc. nie ma zdania na ten temat – wynika z lipcowego sondażu Kantar Public. Zaszły zmiany w porównaniu z wynikami otrzymanymi w czerwcu.

Autor/źródło: PAP

Wzrósł odsetek osób negatywnie oceniających kierunek biegu spraw (o 5 punktów procentowych). Odsetek badanych pozytywnie oceniających sytuację w kraju odnotował spadek (o 3 punkty procentowe), procent osób niemających zdania na ten temat zwiększył się (o 2 punkty procentowych).

Z sondażu wynika, że ponad połowa Polaków (61 proc.) jest zdania, że gospodarka w kraju jest w stanie kryzysu, przy czym większość z nich (42 proc. ogółu) uważa, że jest to lekki kryzys, a przekonanie o głębokim kryzysie wyraża 19 proc. badanych.

Polacy pozytywnie nastawieni do stanu polskiej gospodarki stanowią 30 proc. respondentów. Ich zdaniem polska gospodarka znajduje się w stanie powolnego (27 proc. ogółu) lub dynamicznego (3 proc. ogółu) rozwoju. 9 proc. badanych nie ma sprecyzowanego zdania na ten temat. Poszczególne odsetki badanych nie zmieniły się w porównaniu z wynikami uzyskanymi w czerwcu.

Ponad dwóch na pięciu (41 proc.) ankietowanych jest zdania, że w najbliższych trzech latach materialne warunki życia w kraju nie zmienią się. Jedna piąta badanych (20 proc.) uważa, że nastąpi poprawa warunków życia, przy czym według 18 proc. będzie to pewna poprawa, a według 2 proc. – nastąpi wyraźna poprawa. 32 proc. Polaków wskazuje na pogorszenie obecnych warunków, przy czym 7 proc. uważa, że będzie znacznie gorzej, a zdaniem 25 proc. z nich nastąpi pewne pogorszenie. 7 proc. osób nie ma opinii na ten temat.

W porównaniu z wynikami z czerwca opinie Polaków niewiele się zmieniły. Wzrósł odsetek przewidujących brak zmian (o 2 punkty procentowe), a spadek zanotował procent osób mających pozytywne zdanie na ten temat (o punkt procentowy). Odsetek osób twierdzących, że nastąpi pogorszenie materialnych warunków życia zanotował wzrost o 2 punkty procentowe. Odsetek badanych niemających zdania na ten temat zmalał o punkt procentowy.

Autorzy badania zwracają uwagę, że stopa bezrobocia w Polsce od ponad pięciu lat (od czerwca 2016 r.) utrzymuje się na najniższym poziomie na przestrzeni ostatnich 25 lat. Jednakże – wskazują – epidemia częściowo zmieniła sytuację na rynku pracy i możliwość jej znalezienia.

Według sondażu 59 proc. Polaków uważa, że w naszym kraju bez większych problemów można znaleźć pracę. 53 proc. jest zdania, że pracę można znaleźć, ale niekoniecznie taką, jaką by się chciało, a 6 proc. – ocenia, że można bez większych kłopotów znaleźć dobrą pracę. 30 proc. Polaków pesymistycznie patrzy na rynek pracy: 27 proc. badanych uważa, że trudno znaleźć jakiekolwiek zatrudnienie, a 3 proc. pytanych sądzi, że znalezienie pracy w Polsce jest w ogóle niemożliwe. 11 proc. ankietowanych ma problem z określeniem swojego stanowiska w tej sprawie.

W stosunku do wyników z czerwca zmieniły się opinie Polaków o rynku pracy. O 3 punkty procentowe wzrósł odsetek osób pozytywnie odnoszących się do możliwości znalezienia pracy w Polsce. Procent badanych negatywnie wypowiadających się o rynku pracy zmniejszył się o 4 punkty procentowe, a odsetek badanych niemających konkretnej opinii zanotował wzrost o punkt procentowy.

„Lipiec przyniósł zmiany w nastrojach społecznych. Choć obecne spowolnienie pandemii sprzyja spokojnemu wypoczynkowi, to z wyników badania wynika, że w bieżącym miesiącu Polacy znacznie gorzej oceniali kierunek biegu zmian w kraju. Lato i wakacje nie zatrzymało życia politycznego, tym samym w ubiegłym miesiącu nie zabrakło powodów do negatywnych ocen” – komentuje ekspertka Kantar Public Anna Trząsalska.

Dodaje, że przykładem może być spór polskiego rządu z Komisją Europejską. „Polacy nieco częściej niż przed miesiącem również obawiają się obecnie o przyszłość i swoją sytuację materialną. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka. Jednym z powodów wydaje się zauważalna w portfelach Polaków inflacja oraz wzrastające ceny, które w szczególności mogą być dostrzegane podczas wyjazdów urlopowych. Obawy może również wzbudzać perspektywa czwartej fali koronawirusa, którą na razie możemy obserwować w mediach” – podkreśla Trząsalska.

Badanie przeprowadzono 9-14 lipca 2021 r. na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1004 mieszkańców Polski w wieku 15 lat i więcej, metodą wywiadu bezpośredniego wspieranego komputerowo (CAPI).(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-07-20 13:13:45
miniaturka

Proaborcyjny polityk wzywa do modlitwy. Chce, aby Kościół zaakceptował zabijanie dzieci?

Bp Peter Baldacchino odmówił Komunii św. proaborcyjnemu senatorowi stanu Nowy Meksyk. Joe Cervantes sam napisał o tym na Twitterze, wzywając do modlitwy „za władze kościelne, gdy katolicyzm zmienia się za papieża Franciszka”. Chodzi o to, by biskupi nie wypominali politykom proaborcyjnych działań?
2021-07-20 13:40:31
miniaturka

Bp Bronakowski: Alkoholizm wyniszcza nasz naród

Na progu sierpnia, miesiąca abstynencji, trzeba na nowo zastanowić się nad przyczynami problemów uzależnień, zwłaszcza od alkoholu, które tak boleśnie ranią nasze społeczeństwo – czytamy w Apelu Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych na sierpień podpisanym przez bp. Tadeusza Bronakowskiego.
2021-07-20 14:56:19
miniaturka

Będzie beatyfikacja Carmen Hernández? Zrobiono już pierwszy krok

W Hiszpanii zrobiono pierwszy krok w kierunku rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego współinicjatorki Drogi Neokatechumenalnej – Carmen Hernández. Uroczystość miała miejsce w madryckiej katedrze, tej samej, w której pięć lat temu odbył się jej pogrzeb.
2021-07-21 09:15:18
miniaturka

Kraska: restrykcje przy czwartej fali będą zależeć od liczby zaszczepionych

Wprowadzenie w Polsce dodatkowych restrykcji w razie przyjścia czwartej fali będzie zależeć od liczby osób w pełni zaszczepionych i od liczby ozdrowieńców – powiedział we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Wiceszef resortu zdrowia podkreślił w TV Republika, że czwarta fala pandemii jest bardzo blisko.
2021-07-21 09:32:58
miniaturka

Niemcy: zniszczenia jak po wojnie, ale i ogromna solidarność

Powódź w Niemczech spowodowała tak ogromne spustoszenia, że kanclerz Angela Merkel stwierdziła, iż w języku niemieckim wręcz brakuje odpowiednich słów, by opisać tę katastrofę. Kataklizm kosztował życie prawie 160 osób, są setki rannych i wciąż wielu zaginionych.
2021-07-21 10:12:17
miniaturka

Pszczoły i zapylacze na całym świecie są coraz bardziej zagrożone

Populacja zapylaczy i pszczół, które są kluczowe w funkcjonowaniu ekosystemów czy produkcji żywności, jest obecnie zagrożona na całym świecie, w tym w Europie Zachodniej, przez monokulturę rolnictwa i jego chemizację oraz zmiany klimatu – mówi PAP ekolog prof. dr hab. Piotr Skubała.