Strona główna
opoka.org.pl
2021-01-08 12:23
AC / BP KEP/ diecezja radomska

Kanoniczne objęcie diecezji radomskiej przez bp. Marka Solarczyka

8 stycznia 12.00 bp Marek Solarczyk kanonicznie objął diecezję radomską i w sposób szczególny wszedł w misję, odpowiedzialność i duchowe dziedzictwo, które się z tym wiąże.

Autor/źródło: @Diecezja_Radom, twitter.com

W piątek, 8 stycznia 2021 roku, w świątyni katedralnej, o godzinie 12.00, dokonało się, w obecności Kolegium Konsultorów, kanoniczne przejęcie diecezji radomskiej przez Księdza Biskupa Marka Solarczyka. Życzeniem bp. Solarczyka było, aby w tym historycznym wydarzeniu uczestniczyli wszyscy księża, którym na to czas pozwoli, a szczególnie członkowie Kapituły Katedralnej.

Decyzję papieża Franciszka o mianowaniu biskupem diecezji radomskiej bp. Marka Solarczyka, szefa Rady Nadzorczej Opoki, wcześniejszego biskupa pomocniczego diecezji warszawsko-praskiej, Stolica Apostolska ogłosiła 4 stycznia w samo południe.

Bp Marek Solarczyk urodził się 13 kwietnia 1967 r. w Wołominie. Pochodzi z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Duczkach. Po uzyskaniu matury w Technikum Samochodowym w Warszawie, w roku 1986 wstąpił do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął w katedrze warszawsko-praskiej 28 maja 1992 roku.

Pracował jako wikariusz w parafii św. Feliksa w Marysinie Wawerskim, a następnie w katedrze warszawsko-praskiej. W maju 1999 roku uzyskał doktorat z historii Kościoła na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie. W latach 2005-2009 był wicerektorem Wyższego Seminarium Duchownego diecezji warszawsko-praskiej. W czerwcu 2009 został proboszczem parafii katedralnej na warszawskiej Pradze. Od 1993 roku jest nauczycielem religii VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława IV w Warszawie.

Dnia 8 października 2011 roku został mianowany biskupem pomocniczym diecezji warszawsko-praskiej. Święcenia biskupie przyjął w katedrze warszawsko-praskiej 19 listopada 2011 roku.

W ramach Konferencji Episkopatu jest przewodniczący Rady ds. Duszpastesrtwa Młodzieży, delegatem ds. Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, delegatem ds. powołań i przewodniczącym Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań, przewodniczącym Rady Nadzorczej Fundacji „Opoka”, członkiem Komisji Duchowieństwa, Komisji Wychowania Katolickiego, Zespołu ds. kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną i zespół ds. Dialogu ze Wspólnotą Kościelną Ewangelicko-Augsburską.

Zna język angielski.

źródła: diecezja radomska, twitter, fb.com - bp Marek Solarczyk, BP KEP

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-01-08 11:52:18
miniaturka

Obostrzenia mogą być przedłużone o 10-14 dni od zakończenia ferii

Najbardziej prawdopodobnym wariantem jest przedłużenie tzw. etapu odpowiedzialności – powiedziała wiceminister rozwoju Olga Semeniuk pytana o utrzymanie obostrzeń pandemicznych dla gospodarki. Jej zdaniem obowiązujące obostrzenia mogą być przedłużone o 10-14 dni od zakończenia ferii.
2021-01-08 12:13:54
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Dzisiejsza Ewangelia zachęca nas do tego, abyśmy troszczyli się o takie nastawienie naszego ducha i o taką wiarę, które pozwalają odczuwać obecność Jezusa w każdej sytuacji życiowej, zwłaszcza wtedy, kiedy przeżywamy różnego rodzaju trudności.
2021-01-08 12:17:29
miniaturka

Czy po szczepieniu na COVID-19 trzeba będzie nosić maseczki?

Wyjaśnia dr Rafał Mostowy, biolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ. „Najistotniejsze jest, by zaszczepić jak najwięcej ludzi w jak najkrótszym czasie pełną dawką szczepionki” – mówi.
2021-01-08 12:40:26
miniaturka

Pius XII i Żydzi – ponad dwie trzecie rzymskich Żydów ocalało dzięki Watykanowi

Opublikowana właśnie książka na temat pontyfikatu Piusa XII, opierając się na danych z archiwów watykańskich, podaje kolejne fakty świadczące o ratowaniu przez niego Żydów i przeciwstawianiu się działaniom nazistowskich Niemiec.
2021-01-08 13:13:09
miniaturka

„Inna droga” chrześcijan. Czy wyznawcy Chrystusa mają wpływać na stanowienie prawa?

Chrześcijanie idący drogą życia nie mogą bezczynnie patrzeć na zabijanie nienarodzonych dzieci i stanowienie prawa, które uderza w podstawowe wartości. Tak jak Mędrcy ze Wschodu wracający ze stajenki i unikający spotkania z Herodem muszą iść „inną drogą”, na przekór ideologiom.
2021-01-08 14:01:37
miniaturka

Restrykcje dotyczące kultu – co z prawem do wolności religijnej?

Pandemia spowodowała ograniczenie licznych swobód obywatelskich, w tym również wolności religijnej. Instytut Ordo Iuris przeanalizował restrykcje dotyczące sprawowania kultu religijnego w wybranych krajach europejskich. Czy są one zgodne z prawem?