Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-11 18:44
Anna Bajon / Stanisław Tasiemski OP

Kamień węgielny pod Muzeum Ratowania Dzieci Żydowskich im. Matyldy Getter

W Warszawie poświęcono kamień węgielny pod budowę Muzeum Ratowania Dzieci Żydowskich im. Matyldy Getter.

Autor/źródło: wikipedia

Uroczystość w domu prowincji warszawskiej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi odbyła się w 50. rocznicę śmierci wybitnej zakonnicy, nauczycielki i wychowawczyni, która w czasie wojny wraz ze współsiostrami uratowała ok. 750 Żydów, w większości dzieci. Mówi przełożona warszawskiej prowincji Zgromadzenia s. Barbara Król.

„Najważniejszą rzeczą dla niej było ratowanie człowieka, niezależnie od pochodzenia czy narodowości. Przyprowadzano na Hożą także dzieci, bo Matka mówiła, że kto przychodzi na to podwórze zostanie objęty pomocą tutaj i stąd były przewożone dalej” – przypomniała siostra Król.

Na dziedzińcu klasztornym przy Hożej 53 można oglądać wystawę poświęconą matce Getter. Zaprezentowano jej życie i dzieło oraz służbę w czasach okupacji i ratowanie zagrożonych śmiercią Żydów.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-08-11 11:20:34
miniaturka

Jasna Góra: „Mazowsze” na odpuście Wniebowzięcia NMP

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” wystąpi podczas tegorocznej uroczystości Wniebowzięcia NMP na Jasnej Górze.
2018-08-11 11:31:14
miniaturka

Peru: zamorowano hiszpańskiego jezuitę

W Peru zamordowano hiszpańskiego jezuitę. Od 38 lat był misjonarzem w północnej cześci peruwiańskiej Amazonii posługując wśród tubylczych plemion. To już 22 kapłan zamordowany od 1 stycznia tego roku.
2018-08-11 11:33:36
miniaturka

Papież: spotkanie w sprawie wyjaśniania nadużyć w Chile

Wczoraj, 10 sierpnia, Papież Franciszek przyjął na audiencji w Domu św. Marty chilijskiego biskupa Juana Ignacio Gonzaleza oraz Ane Marie Celis Brunet, przewodniczącą chilijskiej Rady Krajowej ds. Zapobiegania Nadużyciom Seksualnym i Towarzyszenia Ofiarom.
2018-08-11 13:06:43
miniaturka

Prymas Polski w Iławie: każda Droga Krzyżowa przypomina o miłości

„Każda Droga Krzyżowa przypomina o miłości. Nie tej znanej z telenowel czy sentymentalnych wzruszeń, ale konkretnej, przebaczającej, zdolnej dać sobie przebić dłonie i nogi, otworzyć włócznią serce” – mówił abp Wojciech Polak na Pojezierzu Iławskim.
2018-08-11 13:08:57
miniaturka

Spisz: bogata oferta kulturalna podczas wakacji

Druga połowa sierpnia to bardzo bogata oferta kulturalna na Spiszu. Rusza tam już VII Festiwal Barok na Spiszu. Pierwszy koncert już 15 sierpnia we Frydmanie koło Nowego Targu.
2018-08-11 13:12:25
miniaturka

Watykan: kard. Ryłko członkiem Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego

Ojciec Święty mianował kard. Stanisława Ryłko, archiprezbitera bazyliki Santa Maria Maggiore członkiem Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.