Strona główna
opoka.org.pl
2019-11-21 14:43
AC / zg, maj / KAI

Kamień Śląski: o recepcji Dekretu o ekumenizmie w jego 55. rocznicę

Recepcji Dekretu o ekumenizmie poświęcone były referaty w ramach czwartej sesji międzynarodowej konferencji „Ekumenizm – formacja – integracja. Dekret o ekumenizmie 55 lat od jego promulgacji”, która odbywa się od wczoraj w Opolu i Kamieniu Śląskim.

Autor/źródło: Photogenica.pl, licencja: Jak album

O perspektywach dialogu luterańsko – katolickiego mówił bp Marcin Hintz, natomiast na różnice między katolickim i prawosławnym rozumieniem ekumenizmu wskazał ks. prof. Tadeusz Kałużny. Dekret o ekumenizmie „Unitatis redintegratio” zatwierdzony został przez Papieża Pawła VI dokładnie 55 lat temu, 21 listopada 1964 r.

Bp Marcin Hintz z Kościola Ewangelicko – Augsburskiego zwrócił uwagę na pewien zastój, jeśli chodzi o dialog luterańsko – rzymskokatolicki w Polsce. Podkreślił, że sytuacja ta wiąże się z oczekiwaniem na ratyfikację przez obie strony dokumentu o roboczej nazwie „Chrzest i wzrastanie” dotyczącego rozumienie chrztu i będącego podsumowaniem dialogu prowadzonego od 2009 r.

Na temat rzymskokatolickiego i prawosławnego rozumienia ekumenizmu mówił ks. prof. Tadeusz Kałużny, zwracając uwagę na istotne różnice w tym względzie wiążące się z rozumieniem Kościoła. Podkreślił, że Kościół katolicki poza własną wspólnota nie widzi pustki eklezjologicznej; dostrzega elementy prawdy i zbawienie także w innych Kościołach. - Prawosławie natomiast poza własnym Kościołem przestrzeni eklezjologicznej zasadniczo nie dostrzega – zaznaczył.

Ks. prof. Józef Budniak mówił o recepcji dekretu „Unitatis redintegratio” na Śląsku Cieszyńskim. Podkreślił, że na tym właśnie, typowo ekumenicznym terenie, recepcja ta znalazła bardzo szerokie zastosowanie praktyczne. O recepcji soborowego dokumentu w Republice Czeskiej mówił ks. dr Artur Matuszek z Pragi. Zaznaczył, że ekumenizm rodził się w podziemiu, w czasie największych prześladowań ze strony władzy komunistycznej.

Na temat trudności przezywanych przez Kościoły na Ukrainie mówił prof. Sergij Bortnyk z Prawosławnej Akademii Teologicznej w Kijowie. Wyraził jednak nadzieję, że jeżeli otworzymy się na Ducha św. i otaczać się będziemy nawzajem szacunkiem, to też pewnie coraz bardziej będziemy odkrywać te elementy, które pozwolą nam urzeczywistniać widzialną jedność w duchu Jezusa Chrystusa.

Międzynarodowa konferencja „Ekumenizm – formacja – integracja. Dekret o ekumenizmie 55 lat od jego promulgacji” organizowana jest przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego od 20 do 21 listopada 2019 r.. Dwie pierwsze sesje odbyły się w siedzibie Wydziału w Opolu. Obrady kontynuowane są w Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego w Kamieniu Śląskim. Jednym z prelegentów podczas konferencji był kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady dla Popierania Jedności Chrześcijan.

zg, maj / Kamień Śląski

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-11-21 13:36:59
miniaturka

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 2019. Wkrótce inauguracja!

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom to akcja, dzięki której Polacy mogą w prosty sposób pomóc potrzebującym wsparcia dzieciom. W ramach jej 26. edycji Caritas przygotowała ok. 2 mln świec, które zapłoną na wigilijnych stołach.
2019-11-21 14:10:53
miniaturka

Wielkie świętowanie w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży

24 listopada, w niedzielę zamykającą rok liturgiczny, Kościół obchodzi Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. To bardzo ważny dzień dla Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, ponieważ przeżywa wtedy ono swoje święto patronalne.
2019-11-21 14:35:12
miniaturka

Statut Fundacji Świętego Józefa gotowy, wkrótce podpisanie aktu notarialnego

Biskupi znowelizowali tekst statutu Fundacji Świętego Józefa. Do Rady Fundacji został włączony mec. Marcin Erenc – przedstawiciel grupy roboczej, która przygotowała projekt statutu.
2019-11-21 15:27:23
miniaturka

Komunikat z 385. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

Biskupi proszą o duchowe przygotowanie do beatyfikacji Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.
2019-11-21 15:37:52
miniaturka

Papież: ewangelizacja jest dzieleniem się Miłosierdziem Bożym

„Ewangelia jest zaproszeniem i darmowym prawem dla wszystkich, którzy chcą ją słyszeć”. Te słowa oddają ducha papieskiej homilii wygłoszonej podczas Mszy na stadionie narodowym w Bangkoku. Zgromadziła ona ponad 50 tys. wiernych.
2019-11-21 15:56:45
miniaturka

Doroczne rekolekcje biskupów na Jasnej Górze dobiegły końca

Mszą św. za zmarłych kardynałów, arcybiskupów i biskupów z odczytaniem ich nazwisk od czasu po II wojnie światowej na Jasnej Górze zakończyły się doroczne rekolekcje Episkopatu Polski.