Strona główna
opoka.org.pl
2017-11-22 12:13
S. Zielińska / KAI

Kalwaria Zebrzydowska: „Mikołajki na Kresach” dla dzieci z Wileńszczyzny

Najmłodsi mieszkańcy Podbrodzia na Wileńszczyźnie zostaną obdarowani prezentami w ramach akcji „Mikołajki na Kresach”, którą już po raz trzeci organizują członkowie Stowarzyszenia GPS Kalwaria.

Autor/źródło: photogenica.pl, (C) Tim Pannell/Corbis

Dary wciąż można składać, bo Mikołaj wraz ze swymi pomocnikami wyruszy za wschodnią granicę Polski w pierwszy weekend grudnia.

Zbierane są nowe zabawki, najlepiej uniwersalne, dla chłopca i dziewczynki, puzzle, gry planszowe, artykuły szkolne, pomoce naukowe, książki, kolorowanki i słodycze. W akcję zaangażowali się nie tylko mieszkańcy Kalwarii Zebrzydowskiej, ale również okolicznych gmin, parafii, a także Krakowa, Limanowej i innych miejscowości.

Jak podkreśla Marzena Bieniecka z GPS Kalwaria, nikogo nie trzeba specjalnie zachęcać do udziału w mikołajowych przygotowaniach, bo ludzie sami przynoszą prezenty dla dzieci. „Trudno określić, ile szkół i innych instytucji jest zaangażowanych w tej chwili, ponieważ poza tymi, które wysłały do nas informacje drogą oficjalną, pojawiają się też grupy, które po prostu przesyłają prezenty” - informuje Bieniecka i podkreśla, że w części szkół zbiórkę organizuje sama młodzież. W kilku miejscowościach zaangażowali się księża, w Limanowej poza szkołami zbiórkę organizuje Okręgowe Duszpasterstwo Młodzieży. Organizatorzy akcji zachęcają także do tego, by sprawiać prezenty „od serca” i poza zbiórkami w szkołach, organizacjach i parafiach, kupić zabawkę od siebie, dołączając do niej świąteczną kartkę.

W tym roku kalwaryjski Mikołaj odwiedzi mieszkańców Podbrodzia na Wileńszczyźnie. Prezenty będą rozdawane podczas niedzielnych Mszy 3 grudnia, a dzień wcześniej członkowie Stowarzyszenia GPS Kalwaria odwiedzą okoliczne domy dziecka. Spotkają się także z przyparafialną grupą dzieci pochodzących z rodzin zagrożonych ryzykiem socjalnym. W Ostrej Bramie zostanie odprawiona Msza św. Młodzi mieszkańcy Kalwarii wezmą również udział w parafialnym Wieczorze Uwielbienia. W tym czasie trwać będą obchody 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego, dlatego młodzież ma nadzieję, że znajdzie czas na modlitwę w kościele w Powiewiórce, gdzie był on ochrzczony.

Pomysł na zbiórkę na rzecz Polaków mieszkających poza granicami ojczyzny zrodził się latem 2015 roku podczas akcji „Busem do marzeń”. Wtedy pod hasłem „Bierz zeszyt i w Troki!” młodzi zgromadzili artykuły szkolne dla uczniów trockiego gimnazjum. „Chcemy, aby poza charakterem dobroczynnym nakierowanym na dzieci - a ta pomoc jest potrzebna, bo w parafiach, do których jeździmy panuje prawdziwa bieda - z naszej zbiórki i wyjazdu wypływało jeszcze inne dobro, względem ich rodziców, rodzin, sąsiadów, którzy potrzebują usłyszeć, że my w Polsce o nich pamiętamy” - mówi Marzena Bieniecka. Jak podkreśla, członkowie Stowarzyszenia cenią sobie również kontakt z tamtejszą młodzieżą. „Dostajemy prztyczka w nos, gdy okazuje się, że przeciętny nastolatek polskiego pochodzenia z okolic Wilna zna więcej pieśni patriotycznych i z większym szacunkiem obchodzi święta narodowe” – opowiada.

Stowarzyszenie GPS Kalwaria to młodzieżowa organizacja, której celem jest aktywizacja młodych ludzi w duchu nauczania św. Jana Pawła II. Z ich inicjatywy odbywają się w Kalwarii Zebrzydowskiej imprezy kulturalne, sportowe, modlitwy i spotkania młodych. GPS Kalwaria zorganizowało m.in. Misyjny Koncert Kolęd, podczas którego młodzi zbierali ofiary na rzecz misji w Ekwadorze, a także Chrześcijańskie Walentynki – koncert i świadectwa promujące chrześcijański model małżeństwa i rodziny. Młodzi organizują także popołudnia z grami planszowymi dla dzieci, zbierają i przewożą dary dla szkół na Kresach, prowadzą wieczory uwielbienia oraz akcje charytatywne na rzecz potrzebujących. Za swoją działalność zostali uhonorowani Nagrodą Metropolity Krakowskiego „Młodość – projekt życia”.

md / Kraków

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2017-11-22 10:40:04
miniaturka

Dhaka: katolicy wspominają wizytę Jana Pawła II

Podczas gdy Bangladesz przygotowuje się na spotkanie z Papieżem Franciszkiem, który przybędzie tam 30 listopada, wielu jego mieszkańców wspomina wizytę w tym kraju św. Jana Pawła II.
2017-11-22 11:18:07
miniaturka

Kard. Koch: chrześcijanie i Żydzie mają być znakiem pojednania

Chrześcijanie i Żydzi powinni być dla świata znakiem i narzędziem pojednania – uważa kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem.
2017-11-22 11:42:20
miniaturka
play

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Czy Jezus jest mój?

Refleksja ks. Piotra Pawlukiewicza nad bardzo ważną sprawą dotyczącą życia chrześcijanina. Czy Jezus jest... twój?
2017-11-22 12:54:38
miniaturka

Katecheza środowa: Msza to wejście na Kalwarię

Kiedy wchodzimy do kościoła, by uczestniczyć we Mszy św., powinniśmy się zachowywać tak, jakbyśmy wchodzili na Kalwarię i stawali przed Jezusem, który za mnie oddaje swoje życie – mówił Papież na audiencji ogólnej.
2017-11-22 13:26:42
miniaturka

Częstochowa: spotkanie ewangelizacyjne "Strumienie wody żywej" dla młodzieży

Koncert zespołu "Sąsiedzi", świadectwo Jaśka Meli, katecheza abp. Grzegorza Rysia i adoracja Króla Królów, Jezusa Chrystusa - złożą się na spotkanie ewangelizacyjne dla młodzieży "Strumienie wody żywej".
2017-11-22 13:47:08
miniaturka
play

Rzucił biznes in vitro. Zaczęły się dziać dziwne rzeczy

Dawid Korczyński pracował 15 lat w biznesie farmaceutycznym. In vitro, antykoncepcja. W końcu, dzięki poznaniu pewnego księdza, podjął decyzję, że zmieni swoje życie z Bogiem i św. Ritą.