Strona główna
opoka.org.pl
2018-12-29 15:10
Ewa Kotowska-Rasiak

Kalisz: zainaugurowano trasę koncertową „Betlejem w Polsce”

W Kaliszu zainaugurowano charytatywną trasę koncertową „Betlejem w Polsce”. Kolędy z różnych stron świata wykonało ponad 30 artystów.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Ponad 4 tys. osób zgromadzonych w Kaliszu wysłuchało 24 kolędy w wykonaniu ponad 30 artystów reprezentujących siedem narodowości wywodzących się z różnych chrześcijańskich tradycji. Na scenie wystąpili m.in.: Kamil Bednarek, Bovska, Grażyna Łobaszewska, Dawid Kwiatkowski, Antonia Krzysztoń, Mate.O, Kapela Maliszów, Atom String Quartet, Fanfara Moldova, Józef i Katarzyna Broda oraz międzynarodowy zespół muzyczny pod kierownictwem Jana Smoczyńskiego.

Publiczność usłyszała w polskich wersjach językowych i nowych, współczesnych aranżacjach najpiękniejsze kolędy z różnych stron świata - bożonarodzeniowe utwory z Polski, Armenii, kompozycje serbskie, norweskie, niemieckie, angielskie, irlandzkie, z krajów arabskich, baskijskie, cejlońskie, ukraińskie, hebrajskie, a nawet etiopskie czy te stworzone przez kanadyjskich Indian.

Składając diecezjanom życzenia biskup kaliski podkreślał, że należy dziękować Panu Bogu za to, że żyjemy w wolnym kraju. - W Kościele zaraz po świętach wspominamy męczeństwo św. Szczepana, a dzisiaj jest wspomnienie świętych Młodzianków Męczenników. Mówię o tym dlatego, żebyśmy uświadomili sobie ile w świecie jest prześladowań z powodu przyznania się do Chrystusa i Jego Kościoła, np. w XX wieku za wiarę zginęło więcej ludzi jak przez XIX wieków. My żyjemy w wolnym kraju. Dziękujmy Bogu za to, że dał nam doczekać takich pięknych czasów, że możemy wyznawać Boga, nikt nas nie ogranicza, mamy wolną wolę. Bogu niech będą dzięki za tę wolność, którą mamy w ojczyźnie – powiedział bp Edward Janiak. Życzenia złożył także prezydent Kalisza Krystian Kinastowski. Po przełamaniu się opłatkiem artyści wspólnie z publicznością zaśpiewali 5 polskich kolęd.

Dochód zostanie przeznaczony na budowę Domu Matki Teresy dla osób przewlekle chorych prowadzonego przez Fundację Mocni Miłością.

Patronat honorowy nad koncertem objęli: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki i biskup kaliski Edward Janiak.

Kolejne koncerty odbędą się we Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Warszawie, Bydgoszczy, Szczecinie, Poznaniu, Gdyni, Ostródzie, Łodzi, Kielcach oraz na zakończenie - 14 stycznia w Lublinie.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy